Vesti > Politika

TRI MESECA BEZ ŠKOLE Tatjana Macura kod Jovane Joksimović o zloupotrebi dece u političke svrhe

Izvor: K1info

31/03/2025 > 10:41

podeli vest:

TRI MESECA BEZ ŠKOLE Tatjana Macura kod Jovane Joksimović o zloupotrebi dece u političke svrhe
Foto: K1 televizija


Tri meseca bez škole - tri meseca neizvesnosti za decu, roditelje i nastavnike.

Dok se političke odluke donose, učenici ostaju bez obrazovanja, a posledice takvog vakuma tek će se videti u godinama koje dolaze. Ko snosi odgovornost za izgubljeno vreme? Kako će se nadoknaditi propušteno gradivo i narušene radne navike?

O ovim pitanjima ovog jutra govorila je ministarka Tatjana Macura gostujući na televiziji K1 u emisiji Uranak.

Da li ćemo posle svega uspeti da povratimo autoritet i veru u obrazovni sistem, ili će deca nastaviti da budu taoci političkih sukoba?

- Razgovaram privatno sa pojedinim ljudima iz opozicije, jer sam ostala u kontaktu s mnogima koji dele moje stavove. Međutim, oni su u manjini, jer strahuju da javno kažu da podržavaju dijalog za pregovaračkim stolom. Plaše se odmazde koja je posebno izražena na društvenim mrežama između dva protesta. Svako ko pokaže interesovanje za razgovor o aktuelnim društvenim problemima izložen je socijalnom, digitalnom i verbalnom nasilju, a svedoci smo da to može prerasti i u fizičko nasilje - dodala je ministarka i dodala.  

- Zabrinuta sam zbog incidenta koji smo juče videli, napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu. Smatram sebe odgovornom osobom i spremna sam da vodim dijalog na tu temu. Juče sam izdala saopštenje, ali mi je žao što smo prestali da reagujemo kada se slične situacije dešavaju manje poznatim osobama u javnom prostoru. U istom tom Nišu, pre desetak dana, napadnuti su odbornici gradske skupštine i gradonačelnik. U tom sukobu jedna žena je pogođena u glavu, ali pošto nije dekanka fakulteta, njena sudbina nije izazvala širu reakciju javnosti – podržale su je samo njene partijske kolege - rekla je Macura i dodala: 

- Nasilje, bez obzira s koje strane dolazi, nedopustivo je. Ovo će u nekom trenutku proći, ali svako od nas će morati da se pogleda u ogledalo i zapita – da li je svojim postupcima doprineo da situacija bude bolja ili gora? 

Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu oglasila se nakon napada i izjavila da za incident smatra odgovornim isključivo predsednika Srbije, a ministarka to komentariše ovako: 

- Žao mi je zbog iskustva kroz koje je prošla i njenog subjektivnog osećaja da je za sve odgovorna samo jedna osoba. Međutim, moje pravo je da se s tim ne složim. Ovo nije prvi sukob – i ranije smo svedočili incidentima u kojima je sama dekanka, svojim izjavama, doprinela atmosferi koja je rezultirala kamenovanjem i gađanjem jajima. Ne možemo selektivno birati šta ćemo plasirati u javnosti. Ne sporim njen subjektivni doživljaj i saosećam s njom, ali sam u svom saopštenju istakla da više nije pitanje da li će se nasilje ponoviti, već kada. Ako svi zajedno ne spustimo tenzije i ne rešimo ovaj problem, pre ili kasnije neko će ponovo reagovati na način koji može imati još teže posledice. U pitanju su pojedinci čiji problemi u ponašanju nisu prepoznati na vreme, i to je odgovornost celog društva. Ne želim da dođemo u situaciju da ne možemo slobodno da šetamo našim ulicama, neka me osudi strana koja god hoće - rekla je.

Odrasli su izgubili autoritet

- Ljudi koji rade na fakultetima nisu izgubili nijedno svoje pravo, ali se kriju iza dece. Ta ista deca su na korak od gubitka školske godine, dok profesori i nastavnici nisu izgubili ni plate, ni svoja akademska znanja. Nastavljaju da učestvuju u projektima Fonda za nauku, uredno apliciraju za sredstva i realizuju aktivnosti – i to, naravno, ne treba blokirati. Ali kada je reč o gubitku godine za studente, to se dopušta bez zadrške. Učenicima se toleriše bahato ponašanje – ometanje nastave, duvanje u vuvuzele, blokiranje škole i onemogućavanje drugima da uče. Kada ovo jednom prestane – a hoće – i učenici se vrate u klupe, kako će tada izgledati njihov odnos prema nastavnicima? Želim da nastavnici sačuvaju svoje dostojanstvo tako što će jasno reći da je ovakvo ponašanje neprihvatljivo. Do sada nisam čula nijednog koji je to rekao. A ono što danas dozvolimo u školi, sutra će se preslikati u porodične domove – to je neminovno - poručila je.

K1 televizija

Na pitanje, da li znamo gde su nam deca, ona je upozorila: 

- Pouzdano znam da je u jednoj gimnaziji, u jednom trenutku, blokadu sprovodilo svega sedam učenika. A gde su ostali? Roditeljima verovatno kažu da idu na blokade, ali zapravo provode vreme u obližnjem parku ili kafiću. S kim su, šta rade? Koliko su možda laka meta dilerima ili ljudima koji mogu da iskoriste tu situaciju? Ne moraju to biti samo dileri – bilo ko može primetiti da se deca okupljaju van škole i iskoristiti tu priliku na pogrešan način. 

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar