FunBox > (Ne)potrebno znanje

KO JE STVORIO ŠTRUMPFOVE?

Ako ste se pitali zašto su plave boje, odgovor je po selu Juzkar u španskoj pokrajini Andaluziji

Izvor: K1info

Autor: Goran Jovanović

04/11/2024 > 18:00

podeli vest:

KO JE STVORIO ŠTRUMPFOVE?
Foto: K1info/Freepik


Sigurno ste do sada čuli više priča o tome kako su neki od najvećih pronalazaka u istoriji zapravo nastali potpuno slučajno, pa sada sledi još jedna takva priča.

Doduše, ne radi se, ovoga puta, ni o kakvom revolucionarnom pronalasku, nego o crtanim junacima koji su zaludeli ceo svet.

Pričamo, naime, o tome kako su nastali Štrumpfovi.

 

Čovek po imenu Pjer Kaliford, inače Belgijanac rodom iz Brisela, kreirao je jednu crtanu seriju na belgijskoj televiziji i u okviru te serije, u epizodi po imenu „Flauta sa šest rupa“ pojavio se izvesni plavi patuljak. Na opšte iznenađenje, to malo plavo biće izazvalo je veliku pažnju, pa je Pjer (inače poznat i po nadimku Peyo) odlučio da napravi poseban crtani film čiji će glavni junaci biti upravo te male plave kreature.

 

Dao im je ime Smurfs, ili kako je prevedeno kod nas Štrumpfovi. Bilo je to davne 1965. godine. Prva dva nacrtana Štrumpfa zvala su se Obični Štrumpf i Zlatni Štrumpf.

Tek, taj crtani film je ubrzo postao popularan širom Evrope, tako da je u prvom ciklusu napravljeno čak 150 epizoda.
Naravno, Peyo je postepeno ubacivao i nove Štrumpfove, a zanimljiv je podatak da se Veliki Štrumpf prvi put pojavio 1969. godine, a Štrumpfeta dve godine kasnije. Zapravo, tradicija je bila da se svake godine pojavi 5 do 6 novih Štrumpfova.

Inače, vrlo bitna godina za ovaj crtani film bila je 1982. kada je on stigao i do Amerike, zahvaljujući studiju Hana Barbera.
Sve u svemu, kao što je poznato, širom sveta su i dalje veoma popularni, iako je njihov tvorac - Peyo - umro 1992. godine. No, crtanje je tada preuzeo njegov sin - Tijeri Kaliford.

I još jedan podatak.

U španskoj pokrajini Andaluziji, u blizini grada Malaga, nalazi se selo po imenu Juzkar. Upravo to selo je iskorišćeno za promociju filma o ovim crtanim junacima, pa su, zbog toga, sve kuće u tom selu obojene u plavo.

Kasnije je tu bilo i nekih sudskih sporova zbog autorskih prava, pa su seljani pristali da plaćaju 12 odsto od zarade zbog korišćenja likova Štrumpfova, ali je zahvaljujući svemu tome za ovo selo sa 200 stanovnika čuo ceo svet.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar