Kultura i umetnost > Film/Serija
KO SU INCELI I ZAŠTO OVIH DANA SVI PRIČAJU O NJIMA? Serija "Adolescencija" pokrenula važnu temu o ovoj grupi muškaraca
podeli vest:

Serija "Adolescencija" (Adolescence) koja se 13. marta pojavila na Netflix-u postigla je nešto što je dosad nezabeleženo kad je reč o produkcijama na striming platformama. Naime, o njoj je počelo da se priča praktično istog trena i već sada možemo da je proglasimo jednom od najboljih serija godine.
Ta serija je mnogo više od kriminalističke priče, ponajviše jer duboko analizira okolnosti koje oblikuju današnju omladinu. Baš zato ona ne istražuje da li je 13-godišnji Džejmi Miler (Oven Patrik Kuper) ubio svoju školsku drugaricu, već kako se jedna obična porodica nosi s nezamislivom tragedijom koja im zauvek menja život.
Serija "Adolescencija" nas na bolan način uči da ne poznajemo našu decu i tera da preispitujemo i sebe i svoje okruženje.
Takođe, još više nas je zainteresovala o incel kulturi koja već decenijama obitava u skrivenim ćoškovima interneta.
Incel kultura
Ključan trenutak u seriji je kada detektiv Baskomb otkriva da je žrtva, Kejti, uputila Džejmiju niz poruka i emodžija koji su ga optuživali da je incel, što sugeriše da nikada neće biti poželjan ženama.
Taj čin javnog poniženja, dodatno pojačan kulturom društvenih mreža, postaje jedan od potencijalnih okidača njegovog postupka.
Ko su inceli?
Ukratko, radi se o muškarcima koji žive u "nevoljnom celibatu" (involuntary celibate), smatraju sebe nesposobnima za romantične ili seksualne odnose sa ženama.
Ono što je započelo kao prostor za deljenje frustracija vremenom se pretvorilo u mizogini pokret ispunjen nasilnom retorikom, a u nekim slučajevima i stvarnim napadima. Ova opasna supkultura do pre nekoliko godina mogla se naći na mnogim delovima interneta. Imali su i svoj sajt "Incels.me“, koji je u međuvremenu ugašen, kao i veliki sabredit na najvećem svetskom forumu "Reditu“, koji je takođe ugašen. To ih, međutim, ne sprečava u tome da se ujedinjuju u raznim delovima interneta gde dele i raspiruju mržnju prema ženama i kuju osvetničke planove. Muškaraca ima iz celog sveta, a svi dele isto mišljenje – žene su krive za to što oni nemaju seks i treba da plate za to.

Zanimljivo je, a javnosti gotovo nepoznato, da je sam termin "nevoljni celibat" smislila žena po imenu Alana. Bilo je to devedesetih godina, Alana je bila dugo sama i poželela je podršku.
Osnovala je internet grupu i uskoro našla mnogo žena u istoj situaciji. Svoje mesto na internetu koristile su da se međusobno teše i savetuju. Onda su pre nekoliko godina termin preuzeli muškarci. O ženama incelima nikada se nije previše pisalo niti pričalo – doduše, nije ni bilo povoda jer nikada nisu organizovale terorističke napade zbog svog celibata.
Inceli kao brojna supkultura imaju i svoj rečnik, žargon koji neupućenima ne znači ništa, ali nakon serije "Adolescence" sve veći broj ljudi ih prepoznaje, piše Citymagazin.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar