Ove EVROPSKE DRŽAVE imaju OBAVEZNI VOJNI ROK: Evo kako kod njih SISTEM FUNKCIONIŠE
Najstroži sistem ima Grčka, a najliberalniji Švedska i Danska
21.01.2024
SrbijaU Srbiji je prosek opijanja ispod proseka u EU, ali je brojka daleko od male
podeli vest:
Više od trećine adolescenata u Evropskoj uniji prijavilo je da se povremeno opija alkoholom, što je dvostruko više od broja odraslih. Problem opijanja je posebno veliki problem u Danskoj gde se opija 59 procenata dece uzrasta 15 i 16 godina.
U Srbji je taj postotak 36, što je nešto ispod proseka EU. Međutim, stopa intenzivne konzumacije alkohola u ranom uzrastu povezana je sa prekomernom konzumacijom kasnije u životu, što predstavlja ozbiljan problem javnog zdravlja na Starom kontinentu.
Četiri nordijske zemlje, Island, Norveška, Švedska i Finska, zabeležile su najnižu stopu opijanja među decom uzrasta 15 i 16 godina.
Najstroži sistem ima Grčka, a najliberalniji Švedska i Danska
21.01.2024
SrbijaFBI tvrdi da je korona pobegla iz laboratorije...
21.01.2024
SrbijaProsek im kvari Danska koja je na čelu neslavne liste. To može biti povezano sa različitim propisima navodi se u izveštaju Organizacije za ekonomski saradnju i razvoj (OECD-a), ali i sa time da u Danskoj alkohol može da se kupi sa 16, dok u drugim nordijskim zemljama ne može pre 18 godine.
Stopa konzumiranja alkohola bila je ispod 25 odsto samo u 5 zemalja - 4 nordijske i Portugalu. Dansku slede Nemačka, Austrija, Slovačka i Hrvatska u kojima se opija preko 45 odsto adolescenata.
Foto: Pixabay.com
U svim zemljama EU, muškarci su češće prijavljivali periodično opijanje nego žene - 26,6 odsto muškaraca u poređenju sa 11,4 odsto žena. Pol se tako u velikoj meri razlikuje kod odraslih, ali ne i kod adolescenata, pa procenat opijanja kod dečaka iznosi 38,1 dok je kod devojčica jedva nešto niži - 36,8 odsto.
Studije sugerišu da je rodna razlika među odraslima povezana sa različitim kulturološkim očekivanjima i odražava tradicionalne rodne uloge, ali i jazom u zapošljavanju među polovima i nižim prihodima.
Ove varijable, očigledno, ne utiču na adolescente. Ono što ohrabruje je što je procenat 15-godišnjaka koji su iskusili ponovljeno pijanstvo opao u većini zemalja EU u poslednje 2 decenije i to sa 41 odsto na 24 odsto među dečacima, odnosno 29 na 20 odsto među devojčicama, između 1998. i 2018 godine.
Korisnicima se šalje lažna SMS poruka sa informacijom da im pošiljka nije mogla biti isporučena zbog nepotpunih informacija...
20.01.2024
SrbijaRedovne kontrole i adekvatna terapija dovode do smanjenje rizika od srčanih oboljenja
19.01.2024
SrbijaTehnologija, društvene norme, porodični odnosi i rodni identitet, kao i trendovi u zdravlju, fitnesu, i načinu života mogu da objasne ovaj pad, navodi se u OECD-ovom izveštaju.
Problem je što je adolescentsko teško epizodno opijanje povezano sa nizom akutnih štetnih posledica od alkohola kao što su nesvestice i povrede, saobraćajne nesreće ili povećan rizik od polno prenosivih bolesti.
Upotreba alkohola u adolescenciji povezana je i sa lošim ishodima u obrazovanju, uključujući maltretiranje u školi i izopštavanje iz društva, navodi se u ovom izveštaju.
Ministarka zdravlja reagovala je povodom smrti deteta i dešavanja u Sremskoj Mitrovici i objasnila proceduru
19.01.2024
SrbijaO uvođenju platnih razreda u zdravstvu, pritužbama pacijenata i članova njihovih porodica govorilo se na televiziji K1
19.01.2024
SrbijaPolemika oko zakona o rodnoj ravnopravnosti: Patrijarh Porfirije izazvao kontroverze, stručnjaci objašnjavaju sporne tačke
18.01.2024
SrbijaMinistarka prosvete izjavila je da nema razloga da se produži zimski raspust, na kom su trenutno učenici iz centralne Srbije
18.01.2024
Srbija
Ostavite komentar