DO KRAJA 2026. BIĆE 100 POMRAČENJA SUNCA? Stručnjaci za K1 o mogućem razotkrivanju najveće misterije univerzuma
U bliskoj budućnosti, Sunce će početi da se menja, dolaziće skroz do Zemlje
Izvor: K1info
09/12/2024 > 13:41
podeli vest:
Foto: K1 televizija
Indija je pokrenula ambiciozan svemirski projekat koji uključuje lansiranje satelita za stvaranje veštačkog pomračenja Sunca. Tokom dvogodišnje misije, koja je vredna više od 200 miliona dolara, planirano je da Sunce bude pomračeno čak stotinu puta.
Ova inovativna istraživanja pružaju priliku da se izučavaju brojni fenomeni koji su do sada bili nedostupni. Šta su to tačno pomračenja i šta će naučnici saznati tokom ovog projekta, otkriće nam Branko Zvezdar Simonović, popularizator astronomije u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
Da li je moguće lažno pomračenje
- Tako nešto nije moguće, čak i kada bi neki satelit bio dovoljno daleko od nas, morao bi biti izuzetno veliki da bi svojom površinom mogao da prekriva Sunce - rekao je Branko i objasnio šta će se zapravo dešavati:
- Radi se o zanimljivoj i važnoj misiji. Kada govorimo o Suncu, ono je dobro poznato u astrofizici. Sunce je modelna zvezda koja nam je blizu, pa je možemo neposredno posmatrati, analizirati i razvijati procese koji se u njemu odigravaju. Na osnovu tih saznanja, možemo projektovati slične procese na druge zvezde. Sunce je prilično dobro poznato, osim što postoji grupa fenomena koji su još uvek nepoznanica i ne mogu se potpuno sagledati. Jedan od njih je problem zagrevanja sunčeve korone. Sunce možemo zamisliti kao ukrasnu kuglu, ali oko njega, kao veoma nežna paučina, prostire se njegova korona, spoljni deo sunčeve atmosfere. Korona je neobična jer je izuzetno topla. To samo po sebi ne bi bilo toliko važno, da mi znamo mehanizam koji dovodi do tog zagrevanja. Nije dovoljno poznato na koji način Sunce uspeva da zagreje svoju koronu. Jedan od odgovora koji bi trebalo da donese ova misija posvećena sunčevoj koroni, tako da se nadamo da će odgovor uskoro doći - kaže Branko i objašnjava kako je to zamišljeno.
- Taj satelitski par ima zadatak da se postavi u liniju vizure sa drugim. Jedan satelit će pomračiti drugi, a rastojanje između njih biće 150 metara, uz izuzetnu preciznost poravnanja, koja mora biti na nivou centimetara ili milimetara. To je drugi, tehnički aspekt, koji uključuje tehnologiju i sve što može biti povezano sa tim, pre svega u pogledu upotrebe i mogućih posledica.
Foto: K1info/Unsplash.com
Sateliti se lansiraju iz Indije
Branko objašnjava i zbog čega je se sateliti lansiraju iz Indije:
Sticaj okolnosti doveo je do saradnje između Evropske svemirske agencije i indijske. U budućnosti, može se očekivati da će Indija postati jedna od vodećih svemirskih sila," rekao je Branko, koji je zatim objasnio najvažnije saznanje na ovu temu u protekloj godini.
- Nije bilo velikih otkrića, ali pre neki dan desio se zanimljiv događaj u domenu potencijalno opasnih nebeskih tela. Uočen je meteorit, odnosno asteroid, 10 sati pre nego što bi pao na Zemlju. Procena je da je imao oko metar u prečniku i da je ušao u atmosferu iznad Sibira. To je bio jedan od 11 zabeleženih padova asteroida ove godine, a četiri od njih dogodila su se upravo ove godine. Meteorit je sagoreo u atmosferi i nije izazvao štetu jer je bio premali. Zanimljivo je da se pad ovog asteroida mogao precizno ispratiti minut po minut, što pokazuje napredak u praćenju takvih objekata - rekao je Branko.
- Ona je dobro poznata, tako da nije potrebno da joj se previše približavamo, već možemo pouzdano da govorimo o njoj. Postoje određena ograničenja, ali bilo bi zaista korisno kada bismo mogli da se približimo Suncu i bolje ga istražimo. Pre nekoliko godina, jedna misija je prišla blizu Suncu, a rezultati tih istraživanja još uvek traju. Svakim danom saznajemo nove stvari o Suncu, ne samo neposrednim posmatranjem, već i proučavanjem njegovih efekata i interakcije sa Zemljom, kao i posledica koje na nas ima kroz erupcije. Sunce je izuzetno važno za nas, i na različite načine smo u mogućnosti da ga 'opipavamo' i 'osluškujemo' - rekao je Branko, objašnjavajući da li će Sunce prestati da postoji kao zvezda.
- Sunce je trenutno u najboljem delu svog "života". Iako je već proživelo pet milijardi godina, njegov kraj će nastupiti za oko pet milijardi godina. Međutim, Sunce će i nakon toga postojati u formi ostatka, odnosno ugaraka. Taj ostatak će trajati sve dok traje i vasiona. Pred kraj svog života, Sunce će napustiti glavni niz, početi da se menja, a to neće biti za četiri ili pet milijardi godina, već mnogo ranije. U bliskoj budućnosti, Sunce će početi da se menja, naduvaće svoj prečnik i preći u fazu crvenog diva. Taj 'mehur' ili atmosfera će se naduvati do približno mesta gde se Zemlja danas nalazi, a veoma je moguće da će progutati i samu Zemlju. Kada gravitacija postane dovoljno snažna, taj mehur će se širiti u prostoru u vidu planetarne magline.
Branko je komentarisao i stavove onih koji veruju da je Zemlja ravna ploča.
- Ta teorija, osim što je sama po sebi apsurdna, veoma je zabrinjavajuća, jer predstavlja lakmus test stanja svesti i obrazovanja u društvu. Kada takve ideje postanu dominantne, a razni 'pajaci' se pojavljuju na televiziji, to je katastrofalno - zaključio je.
Ostavite komentar