Naučnici otkrili neverovatnu SPOSOBNOST glodara: PACOVI mogu da ZAMISLE SCENARIO i planiraju UNAPRED
Ovo može da znači da oni mogu svojevoljno da pristupe mentalnim mapama prostora u kojima su prethodno bili
05.11.2023
MisterijeOne su pre otprilike 450 miliona godina
podeli vest:
Ajkule, fascinantni morski predatori, su se pojavile toliko davno u evolutivnoj istoriji da su, prema izveštaju portala IFL Science, prošle kroz galaksiju dva puta. Ovaj neobičan podatak nas vodi kroz vreme i prostor, nudeći uvid u dugu i neprestanu evoluciju ovih fascinantnih morskih stvorenja.
Kao što Zemlja neprestano rotira oko Sunca, naš solarni sistem takođe rotira oko centra naše galaksije. Putujemo brzinom od 828 hiljada kilometara na sat, na udaljenosti od 28 hiljada svetlosnih godina od galaktičkog centra. Iako ovo može zvučati kao astronomska udaljenost, važno je razumeti da jedna rotacija Zemlje oko galaksije traje oko 225 miliona zemaljskih godina. Taj vremenski okvir je apsolutno zapanjujuć, a možemo ga uporediti sa "dvogodišnjim vekom" za ajkule.
Ovo može da znači da oni mogu svojevoljno da pristupe mentalnim mapama prostora u kojima su prethodno bili
05.11.2023
MisterijeNajstarije svedočanstvo o njihovom postojanju je iz Serpuhovskog doba Karbona
31.10.2023
MisterijeJoš uzbudljivije je saznati da su ajkule prvi put nastale pre otprilike 450 miliona zemaljskih godina. To je čak 50 miliona godina pre nego što su se biljke pojavile na kopnu. U tom smislu, ajkule se mogu smatrati galaktičkim "dvogodišnjacima" koji su preživeli brojne promene na Zemlji tokom svoje istorije.
Foto: Unsplash.com
Od svojih prapostojbina, koje su ličile na jegulje sa mekim telima i nekoliko proreza za škrge, do modernih morskih predatora, one su se prilagodile raznovrsnim okruženjima i plenu. Fosilni ostaci su ključni za razumevanje njihove evolucije, a najčešće su sačuvani njihovi zubi, koji su izrađeni od dentina, izuzetno tvrdog materijala. Osim toga, molekularna biologija i proučavanje gena današnjih ajkula pružaju dublji uvid u njihov razvoj.
Satelitski snimci menjaju dosadašnja shvatanja o istočnim granicama Rimske imperije
31.10.2023
TehnologijaTajna leži u horizontalnom genskom transferu, procesu u kojem organizmi preuzimaju gene
21.10.2023
MisterijeAjkule su pretrpele razne transformacije kroz vekove, od primitivnih riba sličnih današnjim morskim psima do ogromnih morskih predatora poput megalodona, najveće poznate ajkule u istoriji. Iako su preživele razna masovna izumiranja i promene u okolini, danas su mnoge vrste ajkula ugrožene usled ljudskih aktivnosti.
Nada se polaže u njihovu prilagodljivost, jer su uspele da prežive kroz neverovatno dug vremenski okvir i brojne izazove. Sada, u eri antropogenog uticaja na planetu, ostaje pitanje da li će ove fascinantne morske životinje pronaći način da prežive i kroz novo masovno izumiranje koje dolazi postepeno, pod uticajem ljudi.
Astronomi su detektovali do sada najudaljeniji brzi nalet radiotalasa, tzv. FRB
21.10.2023
TehnologijaOpisan je kao mešavina gorčine, slanosti i blage kiselosti
13.10.2023
TehnologijaKada bebe shvataju svet - neki teoretičari smatraju da je to čak u trećem trimestru trudoće
13.10.2023
MisterijePredstavnici FMN uspešno su se predstavili na 9. Evropskoj sekciji Internacionalne akademije za kardiovaskularna istraživanja u Temuišvaru
16.10.2023
Srbija
Ostavite komentar