Nije JEO, a ni PIO da bi POSTAO njihov BRAT: Ivan iz Užica je jedini Balkanac ČLAN PLEMENA Javanava
Ovo pleme živi na granici između Perua i Bolivije u Južnoj Americi i broji oko 1.300 članova
24.01.2023
ReportažaZa nastanak čuvene slatke table zaslužna je porodica Koste Šonde koja je još 1902. otvorila fabriku slatkiša, keksa i leda e
podeli vest:
Teško da se sećate čokolade "olga" i verovatno niste znali da je to ime prve čokolade proizvedene u Srbiji. Da je najbolja, tvrdili su mnogi, a najglasnije beogradska deca koja prvih godina 20. veka nisu imala veliki izbor slatkiša. Ovo je priča o porodici zaslužnoj za tu prvu slatku tablu koja se pročula daleko van prostora Kraljevine Jugoslavije.
Industrijalac i trgovac Kosta Šonda je na donjem Dorćolu 1902. godine osnovao fabriku čokolade, kakaoa, leda i keksa. Na tom mestu sada je hotel. Drevno zdanje iz kojeg su u dućane stizale poslastice delimično će se obnoviti i postati deo hotelske zgrade.
Iz male radionice bombona 1905. izrasla je velika fabrika. Na uglu ulica Cara Uroša i Solunske Dorćolci sada nameravaju da osmisle prvo beogradsko "slatko ćoše". Nadaju se da će na ovaj način izmeniti činjenicu da Beograđani ne znaju ni gde je bila prva fabrika slatkiša, ni ko je bio pregalac Šonda.
Ovo pleme živi na granici između Perua i Bolivije u Južnoj Americi i broji oko 1.300 članova
24.01.2023
ReportažaKada otkrio da ima bioenergiju njegova trošna kuća postala je prava seoska ordinacija
22.01.2023
ReportažaKosta Šonda, kako stoji u starim zapisima, bio je tih komšija. Viđali su ga na pragu dućana, nedaleko od tadašnjeg Trgovačkog suda, kako stoji i mirno posmatra prolaznike, sa brojanicama od ćilibara u rukama. Fabriku čokolade podigao je na Jaliji. Pogoni su radili punom parom i iz njih se širio glas o dobrom poslovanju.
Foto: Facebook Stari Beograd u boji
Porodična priča o majstorima čokolade počinje u drugoj polovini 19. veka kada su braća Nikola i Konstantin Šonda rešili da se iz grčkog sela Klisure dosele u Beograd, koji je tada od orijentalnog postajao zapadnoevropski grad. Bili su trgovci – Nikola je držao bakaluk na Zereku, ćošku današnjih ulica Uzun Mirkove i Kralja Petra, a Kosta radnju u Dubrovačkoj.
Uz besprekornu poslovnost imali su i osećaj za inovaciju, Kosta je smislio i specijalitete za posluženje – prodavao je čokoladne poslastice i praline. A još tada se dosetio da bi kafa sa ukusom mogla da privuče veliku pažnju. I jeste, kod domaćica kojima je sugerisao da u kafu dodaju po kašičicu kakaoa.
Šetajući po prirodi, Jelena iz Aranđelovca, našla je sunčanice koje su kvalitetne kao i u sezoni branja
10.01.2023
ReportažaTo je crna tečnost jakog mirisa i oporog ukusa, a pravi se od panjeva crnog bora
06.01.2023
ReportažaOsnivač fabrike posle nekoliko godina pogone je prepustio sinovima. Najstariji Mihajlo imao je najviše preduzetničke snage i 1910. godine, kada je Kosta umro, proširio je halu u kojoj je radilo 35 radnika. O beogradskoj čokoladi pričalo se kao najboljoj dok je proizvodnjom upravljao Mihajlo, a sarađivao sa tehničkim direktorom, Nemcem Konradom Tajsenom. Šonda je svoje poslastice prikazivao na izložbama širom Evrope – u Parizu, Rimu, Londonu, Bordou... Zarada je postajala sve veća i donela mu pravo bogatstvo. Mihajlo je bio bogataš, ali je pokazivao sklonost ka dobrotvornim akcijama, pomagao je dom starih ljudi i na mnogo načina podržavao siromašne.
Zahvaljujući njemu, Beograđani su u isto vreme kad i Parižani gledali najnovije filmove u bioskopu "Koloseum" koji je podigao na Terazijama. Inspirisan sve većim interesovanjem za fudbal, osmislio je da u omotu čokolada budu sličice fudbalera, a štampao je i prodavao album.
Foto: google street view
"Poznata domaća fabrika čokolade K. M. Šonda predala je Jugoslovenskom nogometnom savezu vrlo lep ukusno izrađen pehar od čistog srebra. Ovaj pehar dobiće onaj futbalski klub koji u ovogodišnjem takmičenju za državno prvenstvo osvoji titulu prvaka. Pehar ostaje pobedniku u trajno vlasništvo, a predaće se na terenu odmah posle druge faze finalne utakmice", pisala je Politika 8. septembra 1932. godine.
Krah fabrike dogodio se početkom Drugog svetskog rata. Posle gotovo 40 godina rada znatno je oštećena u aprilskom bombardovanju 1941. Mihajlo je poginuo 1944. kada je bomba pala na njegovu porodičnu kuću.
Viteška trpeza, srebrne čaše i zlatne kašike...kruna srednjovekovnih vladara i još mnogo toga može se videti u Željkovom muzeju kod Kraljeva
05.01.2023
ReportažaPotražnja za placevima na Osluši u srcu Tare poslednjih godina ne jenjava. Ima i onih koji su rešili da se tamo presele
29.12.2022
ReportažaMihajlov sin Konstantin posle oslobođenja radio je kao ekspert Ministarstva industrije i prehrane, a zaslužan je za podizanje mnogih jugoslovenskih fabrika slatkiša kao što su "Takovo" i "Evropa".
Imovina familije Šonda nacionalizovana je i danas u Beogradu nema potomaka ove ugledne porodice.
Na krovu Zapadne Srbije nalazi se i jedinstvena štala "Arka" u kojoj sve ove autohtone rase žive zajedno, što je prava retkost
21.12.2022
ReportažaU centru Obrenovca nalazi se česma i kade za kupanje, a malo ko zna koliko je ova mineralna voda zapravo lekovita
05.01.2023
ReportažaObišli smo ceo krug oko Kliničkog centra, i stari i renovirani deo, i evo šta smo tamo zatekli
17.12.2022
ReportažaUmesto da baca stare delove automobila sa svog otpada, Stanislav Jocić od njih sklapa unikatne figure
07.01.2023
ReportažaDa se vratimo na gledanje filmova vikendom, danas imamo italijanski istraživački film iz 1972. o životu i smrti Enrika Mateija.
17.02.2025
Kolumna
Ostavite komentar