POLJSKA OD AMERIKE DOBILA ČETIRI MILIJARDE DOLARA ZA VOJSKU: "Transformisaćemo oružane snage"
Kada je izbio rat u Ukrajini, 2022. godine, Poljska je postala najveći NATO potrošač u odnosu na svoj bruto domaći proizvod.
05.12.2024
SvetMuškarci u Ukrajini izbegavaju sva mesta na kojima mogu da ih uhvate, čak i gradski prevoz.
podeli vest:
Društvene mreže bruje od uznemirujućih snimaka na kojima su muškarci u Ukrajini koje vojna policija prisilno regrutuje, hvatajući ih nespremne na javnim mestima.
Britanski Telegraf je pisao o ovakvim akcijama i tom prilikom intervjuisao ukrajinskog oficira Artema koji svakodnevno nakon brifinga sa svojim timom odlazi u potragu za omladinom koja se može mobilisati i poslati da služi državi koja je razorena ratom.
Neki vojnici se šalju u kafiće, restorane, pa čak i noćne klubove – bilo gde gde bi se mogli naći mladići starosne dobi za vojnu službu. Tada počinje težak posao jer se hitna regrutacija sada pretvorila u igru mačke i miša. Mladići su se organizovali da u onlajn grupama javljaju jedni drugima gde su viđeni vojni policajci koji ih nasilno regrutuju, a sve kako bi izbegli sudbinu vojnika na ratištu.
Mladići u tim grupama tajno razgovaraju o tome kako ograničiti broj izlazaka iz svojih domova i kako izbegavati metroe ili prometne gradske ulice gde bi mogli biti uhvaćeni. Oficiri poput Artema, predstavljeni su kao brutalni i nemilosrdni otmičari spremni na ekstremne mere kako bi ispunili svoje mesečne kvote novih vojnih regruta.
Kada je izbio rat u Ukrajini, 2022. godine, Poljska je postala najveći NATO potrošač u odnosu na svoj bruto domaći proizvod.
05.12.2024
SvetDačić je ponosan na SAJ, što je posebno istakao.
05.12.2024
SrbijaArtem, 28-godišnji suprug i otac jednog deteta kaže da se svakog jutra oficiri vojne policije sastaju na dnevnom brifingu pre nego što se razdvoje po različitim delovima grada kako bi započeli svoj rad. Neki idu na vojne kontrolne punktove na ključnim ulaznim i izlaznim tačkama grada, dok drugi patroliraju ulicama i zaustavljaju sve muškarce na koje naiđu.
"Neki timovi se kreću gradom vozilima u konstantnom režimu pretrage", rekao je on. "Imamo oblasti gde naše grupe rade gotovo stalno – uglavnom na prometnim saobraćajnim čvorištima, ali ponekad napuštamo te lokacije kako ljudi ne bi navikli da ih izbegavaju."
Vojna policija često radi na ulazima na pijace, u parkovima, na plažama, u kafićima i u blizini fabrika ili drugih firmi gde muškarci rade, rekao je Artem. Potvrdio je da ima određene ciljeve koje mora da ispuni i rekao: "Zbog manjka osoblja, jedva biramo koga ćemo zaustaviti – sada su gotovo svi podložni proveri."
Na početku rada, Artem kaže da nije zaustavljao muškarce koji su izgledali "vidno slabi za rat", ali sada čak i njih zaustavlja.
Nakon što se muškarci privedu u vojne kombije, Artem kaže da su potom primorani na vojni lekarski pregled. Oni koji prođu, šalju se u centar za obuku kako bi se pripremili za slanje na prve linije fronta.
"Ranije smo ljudima dozvoljavali da odu kući i spakuju se, ali u poslednje vreme se ne vraćaju dobrovoljno. Skrivaju se i ne pojavljuju se. Ponekad moramo da im oduzmemo telefone, zavisno od situacije", rekao je on.
U videu ispod možete videti kako izgleda jedna od akcija prisilne mobilizacije na ukrajinskim ulicama:
Prema njegovim rečima, IDF su uništile spoljnu infrastrukturu na granici
28.11.2024
SvetHrvatska mnogo ulaže u vojno naoružanje, ali ne zaboravljaju da Srbija već poseduje "Šumadiju"
28.11.2024
SrbijaU SAD je po proceni više od 11 miliona nelegalnih imigranata
18.11.2024
SvetDokumenti su uključivali obaveštajnu procenu da Rusija izvodi hibridne napade na Rumuniju
06.12.2024
Svet
Ostavite komentar