Slobodno vreme > Tehnologija

HRANI DETE, pa šalji u PROGRAMERE - Industrija VIDEO IGARA u Srbiji zaradila 125 miliona dolara

Izrada nekih video igrica koštala je između 100.000 i 500.000 dolara

Autor: blic.rs

05/07/2022 > 16:16

podeli vest:

HRANI DETE, pa šalji u PROGRAMERE - Industrija VIDEO IGARA u Srbiji zaradila 125 miliona dolara
Foto: Pixabay.com


Domaća industrija video igara nastavila je svoj rast, i prema izveštaju koji redovno objavljuje Asocijacija industrije video igara Srbije, čitav ekosistem je uspeo da inkasira 125 miliona dolara u prošloj godini. Igrice koje su izašle iz "srpske kuhinje" prošle godine su preuzete čak 370 miliona puta.

U gejming ekosistemu Srbije, prema procenama ove asocijacije, trenutno operiše oko 130 timova i kompanija koje zajedno zapošljavaju preko 2.200 ljudi. Ono čime se iz industrije opravdano hvale, jeste da su oko trećine zaposlenih žene, što nas stavlja u sam vrh u Evropi.

Od 130 timova i kompanija, više od polovine se nalazi u Beogradu. Novi Sad sa 22 gejming studija je na drugom mestu, a na trećem mestu sa osam studija je Niš. Oko 20 odsto njih ima kancelarije i izvan Srbije. One se, što je pokazatelj potencijala domaćeg ekosistema, u 60 odsto slučajeva bave razvijanjem sopstvenih igara (tj. kako se u industriji kaže originalnih IP-ova).

Foto: Pixabay.com

 

Odgovarajući na pitanja vezana za stanje u domaćoj industriji video igara, izvršna menadžerka Aocijacije Kristina Janković Obućina ističe da našu, iako mladu, industriju definišu kreativnost i proaktivnost.

- Bez obzira na to da li se bave programiranjem, artom, gejm dizajnom, narativom ili dizajnom zvuka, svi koji trenutno rade u gejming industriji Srbije ušli su u to iz velike ljubavi prema igrama, a to što smo mlada industrija sa iskustvom koje se tek gradi nadomestimo ogromnim uloženim trudom i idejama koje se probijaju na globalnom tržištu - kaže Obućina.

Ako pogledamo podatke o budžetima za izradu jedne video igre u Srbiji, najviše ih je razvijeno sa početnim ulaganjem do 10.000 dolara (oko 37 odsto svih igara). Sa budžetima od 10.000-50.000 dolara prošle godine je razvijeno 15 odsto igara, od 50.000-100.000 hiljada oko 17 odsto. Od 100.000 do 500.000 hiljada dolara budžeta je potrošeno na oko 20odsto proizvedenih igara. Ostalih 11 odsto, imalo je budžete od 500.000 dolara pa na više.

Posebno je zanimljivo da je dominantan način finansiranja studija za razvoj igara u Srbiji direktna prodaja sopstvenih igara.

- Čak dve trećine kompanija i studija iz Srbije finansira se od direktne prodaje svojih igara, što je idealan scenario i odličan je pokazatelj to što su uspeli da na osnovu svog proizvoda budu finansijski samostalni i omoguće sebi rad na novim igrama. Što se tiče novih timova koji tek rade na svojoj prvoj igri uglavnom su to lična sredstva ili investicije van gejming industrije - objašnjava Obućina.

Ona ističe da je u poslednje vreme dostupno i nekoliko fondova, što državnih što evropskih, i da je određen broj timova iz Srbije uspeo da se u potpunosti finansira na ovaj način, ali je on i dalje mali.

Kristina Janković Obućina ističe da su žanrovi igara koje razvijamo u Srbiji prilično ravnomerno zastupljeni ali se mogu izdvojiti nekoliko njih koji prednjače. - To su mobilne "casual" igre, zatim simulacije, strategije i RPG igre - kaže ona.

Što se tiče platformi na kojima se objavljuju video igre, najviše ih je na kompjuterima (42 odsto), a zatim na telefonima (39 odsto). Ostalih 19 odsto je podeljeno među VR setovima, konzolama i web-u.

Ostavite komentar