Brinemo o izbeglicama iz Azije i Afrike, sada i iz Ukrajine, a na interno raseljene s naših prostora smo zaboravili?
U prihvatnim centrima širom Srbije boravi oko 4.900 izbeglica, dok ih u zemlji ima oko 7.000
20.06.2022
SrbijaU okviru ovogodišnjeg obeležavanja Međunarodnog dana Roma, održavaju se brojne aktivnosti širom sveta
podeli vest:
Danas se obeležava Svetski dan Roma - naroda sa margina društava, prema kojima su predrasude široko rasprostranjene.
Dan je prvi put proglašen 1990. godine u Seroku u Poljskoj. Proslava je najavljena tokom četvrtog Svetskog kongresa Roma Međunarodne unije Roma (IRU).
Ovaj datum je izabran za obeležavanje, zbog prvog održanog međunarodnog sastanka predstavnika Roma iz čitavog sveta. Sastanak je održan u Čelsfildu (Ujedinjeno Kraljevstvo) od 7. do 12. aprila 1971. godine, na kome su tadašnju Jugoslaviju predstavljali Trifun Dimić, Sait Balić, dr Dragoljub Acković i dr Rajko Đurić.
U prihvatnim centrima širom Srbije boravi oko 4.900 izbeglica, dok ih u zemlji ima oko 7.000
20.06.2022
SrbijaUz recept koji vam poklanjamo, eto radosti za celu porodicu
08.09.2022
GurmanlookNažalost, nije iznenađujuće što se Romi suočavaju sa izazovima širom sveta, decenijama unazad. Međunarodni dan Roma osmišljen je da podigne svest o romskoj kulturi i da edukuje ljude o situacijama sa kojima se Romi suočavaju, pre svega u kršenju ljudskih prava i sloboda.
Romi su vekovima bili narod bez adrese, a drum im je bio jedini dom.
I pored toga što su bez svoje države i teritorije i pored vekovnih progona, lutanja i utapanja u druge narode, Romi su i posle hiljadu godina takvog načina života uspeli da sačuvaju svoj jezik, kulturu, običaje i muziku koja je neodvojiv deo njihovog života.
U okviru ovogodišnjeg obeležavanja Međunarodnog dana Roma, održava se nekoliko aktivnosti širom sveta.
Romski narod su pripadnici tradicionalno nomadskog naroda poreklom iz severozapadne Indije koji pripada Indo-Iranskoj jezičnoj porodici. Njihove migracije počinju iz Azije možda još u 13. veku, i otada do 16. veka naseljavaju Evropu. Do kraja 20. veka u celom svetu živi više od 12 miliona Roma.
Foto: Unsplash.com
Romi su narod bez domovine i vlastite političke organizacije. Međusobno su veoma složni i nikada nisu vodili osvajački rat.
Romska porodica može biti patrijarhalna ili matrijarhalna. Karakteristično im je da se u brak ulaze veoma mladi. Kada je religija u pitanju Romi uglavnom prihvataju veru zemalja u kojima žive, a očuvano je i verovanje u dobre i zle duhove, i u uroke.
Romi su skloni muzici i u mnogim zemljama su poznati kao profesionalni muzičari. Instrumentima kojima se služe su prvenstveno violina, pa violončelo, kontrabas i cimbala.
Rezultati nepalskog Nacionalnog istraživanja tigrova pokazuju da je danas na prostorima Nepala prisutno 355 jedinki tigra
29.07.2022
(Ne)potrebno znanjePosetioci manifestacije mogu da vide i čuvare starih zanata, a na jednom od štandova i da probaju kafu kuvanu i mlevenu na "starinski" način
25.09.2022
BeogradJezik Roma pripada indijskoj grani jezika u koji je tokom njihove seobe uključen veliki broj stranih reči. U severozapadnoj Indiji postoje jezici kojima je romski jezik srodan.
Na kongresu Međunarodne romske unije je za romsku himnu odabrana je pesma "Đelem, đelem".
Jugoslovenski kompozitor romskog porekla, Žarko Jovanović, je, zajedno sa tamburašem Milošem, napisao tekst o poniženjima koje su Romi preživeli tokom Drugog svetskog rata i dodao mu tradiciolnalnu melodiju 1949. godine u Radio Beogradu.
U tekstu pesme se opisuju progoni, ubistva i odvođenja u koncentracione logore. Opisuju se, takozvane, ,"Crne legije".
Tekst se zasniva na pesmi iz šezdesetih godina 20. veka, koja je bila omiljena među srpskim Romima, a potiče iz Rumunije.
Foto: Unsplash.com
Melodija za tu pesmu je preuzeta od druge ljubavne pesme koja je postala poznata po filmu ,"Skupljači perja" reditelja Aleksandra Petrovića. U filmu pesmu izvodi glumica i pevačica Olivera Katarina.
Postoji još jedna verzija koju je zabeležio Milan Ajvazov, po poreklu Bugarin, rođen 1922. godine u Plovdivu. On je tu verziju učio od svog dede.
Na prvom Svetkom kongresu Roma 1971. godine u Londonu pesma je proglašena za zajedničku himnu.
Istraživanje instituta Integral, povodom 1.oktobra, Dana kafe, pokazuje da u Austriji 90% stanovništva pije kafu
30.09.2022
MozaikAhondroplazija je oboljenje koje spada u grupu koštanih displazija i karakteriše je izrazito nizak rast
25.10.2022
SrbijaKako romski jezik nema jedinstveni književni jezik, postoje različite verzije teksta pesme. Kompoziciju je preuredio Šaban Bajramović, načinivši od toga sopstvenu pesmu.
Romi su obogatili muziku i ples mnogih naroda, uneli u njih novi ritam, živost i dušu.
U Španiji, flamengu su podarili strast i kolorit. U Mađarskoj u čardaš su uneli novu krv i novi ritam. U Rusiji, balalajci su udahnuli novu dušu. U Vojvodini, u strune tambure utkali su svoje emocije, a na jugu Srbije trubi dali novi žar i nove zvuke.
Pravite evidenciju mesečnih troškova, jer se tako lako uoče stavke koje nisu potrebne, a na koje vam odlazi puno novca koji možete uštedeti
31.10.2022
ČuvarkućaRezultati istraživanja pokazuju pozitivan pomak u odnosu na 2013. godinu
07.04.2023
Srbija
Ostavite komentar