Slobodno vreme > Mozaik

Ne smete da zaboravite ČESNICU: Ovo je recept za POČETNIKE, a jedino je NOVČIĆ obavezan

Ono bez čega se ne može zamisliti tradicionalna trpeza na ovaj dan je česnica

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

07/01/2024 > 08:55

podeli vest:

Ne smete da zaboravite ČESNICU: Ovo je recept za POČETNIKE, a jedino je NOVČIĆ obavezan
Foto: Shutterstock


Prema običajima česnica se mesi rano ujutru, kada prvo zvono zazvoni u crkvi.

Postoje različiti recepti za ovu pogaču, suvu pitu, proju, a sve u zavisnosti od toga kakva je porodična tradicija, ali ono što je svuda u Srbiji isto jeste da česnica simbolizuje dobar rod žita. Takođe, običaj je da se mesi u dobrom raspoloženju i da se lomi u krugu porodice. 

Kako je česnica dobila ime?

Ime česnica, kako su pripovedali stari, vodi poreklo od staroslovenske reči "čest" što znači deo, jer se ovaj hleb tradicionalno "cepa" na Božić među ukućanima tako da svako dobije jedan deo.

U nekim selima u Hercegovini česnicu mesi najmlađe dete u kući, a u selima u Bosanskoj Krajini mese samo žene koje su rodile sinove.

Ukoliko je pravite kao pogaču, trebalo bi da bude od pšeničnog brašna i raznog zrnevlja koje se dodaje celo, a voda bi trebalo da bude Bogojavljenska.

Foto: Shutterstock

 

U testo se dodaje novčić, koji simbolizuje napredak. U nekim porodicama, običaj je da se stavi manji dukat, u nekima se decenijama stavlja isti novčić, a u nekim se doda i koja grančica drena, "za zdravlje".

Kako ukrasiti česnicu?

Postoje različiti običaji kad je reč o ukrašavanju.

Možete je išarati ubodima male grančice ili možete napraviti dekoraciju tako što ćete zamesiti tvrđe, presno testo od brašna i vode, razviti ga na tanko oklagijom i od njega praviti ukrase po želji koje ćete nalepiti pomoću vode i malo šećera na božićni hleb.

Po želji, od presnog testa napravite i pletenicu, pa je stavite oko česnice.

Poslužuje se kada se svi okupe oko božićne trpeze, a domaćin, uglavnom, zapali sveću, uzima kadionicu i okadi ikone i sve prisutne.

Običaji kažu da se zatim peva Božićni tropar, ali pošto danas nema mnogo onih koji znaju ga znaju, može naglas da se očita i Oče naš.

Božićni tropar glasi:

"Rođenje Tvoje, Hriste, Bože naš,
zasija svetu svetlost razuma,
jer u njemu oni koji zvezdama služahu
od zvezde se naučiše
da se klanjaju Tebi,
Suncu Pravde,
i Tebe da poznaju sa visine Istoka,
Gospode, slava Tebi".

Kad se molitva završi, lomi se česnica. Ona se okreće kao slavski kolač, a zatim se rukama lomi na onoliko delova koliko ima ukućana.

Onoga ko dobije deo česnice sa novčićem, sreća će prema verovanju pratiti cele godine. Pronađeni novčić daje se domaćinu koji ga stavlja na ikonu.

Posle lomljenja česnice, ukućani jedni drugima čestitaju praznik govoreći: Mir Božiji! Hristos se rodi! Vaistinu se rodi! Poklanjamo se Hristu i Roždestvu Hristovom!", a onda sedaju za sto.

Ukoliko nikada ranije niste pravili česnicu – ne brinite. Ovo je recept za početnike. 

Božićna česnica (slana)

Sastojci: 2 jajeta, 1 paketić kvasca, 1/2 l mleka, 1 kg brašna, so, novčić

Priprema: U malo mlakog mleka rastopiti kvasac. Dodati jedno umućeno jaje. Posoliti i mešati uz postepeno dodavanje brašna i dolivanje preostalog mlakog mleka da bi se dobilo glatko testo.

Pošto se testo dobro izmesi, pokriti ga čistom krpom i ostaviti ga da naraste. Čim primetite da je počelo da narasta, izručite ga na dasku za mešenje i blago premesite. Testo za česnicu ne treba da naraste potpuno.

Oblikovati česnicu kao pogaču i ubaciti novčić, a potom je staviti u podmazan pleh. Njenu gornju površinu išarajte po volji. Premažite božićnu česnicu razmućenim jajetom. Pecite u zagrejanoj rerni dok česnica ne dobije tamnorumenu boju.

Ostavite komentar