Ovo je KALENDAR NERADNIH DANA u Srbiji: Postoji li šansa da u PONEDELJAK, 8. januara NE IDEMO na posao?
Da li je realno da drugi dan Božića bude neradni dan odgovara predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata
04.01.2024
ČuvarkućaPravoslavni Božić se obeležava svakog 7. januara, kada se završava četrdesetodnevni božićni post
podeli vest:
Običaji za Božić kod Srba razlikuju se od mesta do mesta, pa tako postoje običaji koje svi poštujemo, kao i oni manje poznati. Božić počinje noćnim paljenjem badnjaka ispred crkve na Badnje veče, pa je ovaj običaj široko rasprostranjen kod nas.
Kada dođe ponoć to se svečano obeležava ponoćnom liturgijom za Božić i paljenjem sveće.
Ujutru na dan Božića žena u kući se pravi božićna česnicu. Kad su u pitanju običaji za Božić česnica se mesi ujutru, nikako noć pre Božića. Mesi je majka, domaćica ili neka druga žena iz kuće.
Da li je realno da drugi dan Božića bude neradni dan odgovara predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata
04.01.2024
ČuvarkućaA kako je teklo rešavanje zagonetki i potraga za poklonom mama je podelila na društvenoj mreži X
02.01.2024
MozaikU česnicu se obavezno stavlja dukat, koji se prethodno iskuva u vreloj vodi i dezinfikuje kako bi sve bilo higijenski. Pored dukata su se ranije ubacivale još neke stvari u česnicu koje imaju razne simbole: pasulj, suvo grožđe, zrno pšenice, grančica badnjaka, pa čak i pileća kost.
Ove stvari označavaju ljubav, zdravlje, hranu, rodnu godinu i sreću tokom cele godine.
Foto: Shutterstock
Običaji za Božić u Srbiji nalažu da je ovo hrišćanski porodični praznik, odnosno da ne dolaze gosti. Jedini gost koji dolazi u kuću taj dan jeste položajnik.
Uloga položajnika je da zapali grančicu badnjaka. On pozdravlja domaćina sa: “Hristos se rodi” ili “Srećan Božić”, dok domaćin otpozdravlja sa “Vaistinu se rodi”.
Smatra se da položajnik treba u kuću da dođe sasvim spontano, ali je u redu i ako se dogovorite sa nekim da vam bude položajnik, a najčešće je to prvi komšija. Prilikom paljenja badnjaka položajnik izgovara sledeće reči: “Koliko iskrica, toliko srećica. Koliko varnica, toliko zdravlja i parica.”
Foto: Shutterstock
Malo drugačiji običaji za Božić kod Srba, koji nisu toliko česti, nalažu da mladići devojkama poklanjaju crvene jabuke. Ako ih devojke prihvate, to znači da će se ove godine veriti ili venčati. Ovaj lepi običaj je danas, nažalost, u velikoj meri prestao da se poštuje.
Još jedna stvar koja mnogima nije poznata jeste da za Božić ne treba pozajmljivati nikome novac, jer to simbolizuje da će tokom cele godine “stvari izlaziti iz kuće”. Loša sreća je i ukoliko ne vratite sve svoje dugove za Badnji dan ili Božić.
Božić valja provesti onako kako bismo hteli da provedemo čitavu godinu. Zato se preporučuje da najpre odradite zadatke koji vam zadaju najviše muka i koje najviše odlažete, kako biste bili produktivni u celoj narednoj godini.
Ako želite da vašoj porodici za Božić obezbedite mnogo materijalne dobiti u narednoj godini to ćete učiniti tako što ćete na dan praznika doneti nešto novo u kuću.
Izreka kaže da izgled može da vara, a u slučaju davanja poklona, možda je u pravu
29.12.2023
MozaikDonosimo vam detaljan crkveni kalendar za januar 2025. godine
02.01.2025
TradicijaŠtedite i štedite da biste kupili bar jednu svoju nekretninu, savetuju finansijski eksperti
31.12.2023
MozaikKako kaže, recept za dugovečnost krije se u umerenosti, ali i čistoj veri u Boga
27.12.2023
Srbija
Ostavite komentar
Nikola
Od sledeće godine treba i mi Srbi slaviti BOŽIĆ po novom kao i svi drugi pravoslavci (25 Decembar), a ne slušajući Putina i Rusiju ostali smo sami i ako znamo da Rusija uvek nas iskoristila, zgazila, prevarila i uvek lagala i jednu rublju nije ulagala. Zato nas i zovu mali rusi. Bedno!