Slobodno vreme > Mozaik

ZIMSKA NEGA BILJKI: Evo koje vrste ne treba zalivati u hladnim mesecima

Biljke koje potiču iz sušnih predela, poput kaktusa i sukulenata, već su navikle na duže periode bez vode

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

16/11/2024 > 17:15

podeli vest:

ZIMSKA NEGA BILJKI: Evo koje vrste ne treba zalivati u hladnim mesecima
Foto: Freepik.com


Iako tokom godine mnoge biljke traže redovno zalivanje, zima donosi period mirovanja za mnoge vrste, kada im je previše vode samo štetno. Prekomerna vlaga može uzrokovati truljenje korena i druge probleme. U ovom tekstu, otkrićemo koje biljke, od kaktusa do cveća koje je na terasi u fazi mirovanja, zahtevaju minimalno zalivanje i kako im pomoći da prezime u zdravlju i dobrom stanju.

Evo nekoliko biljaka koje tokom zime zahtevaju minimalnu pažnju u pogledu zalivanja:

Foto: Freepik.com

 

Kaktusi i sukulenti – Biljke koje potiču iz sušnih predela, poput kaktusa i sukulenata, već su navikle na duže periode bez vode. Tokom zime, kada svetlosti ima manje, ovim biljkama je potrebno gotovo potpuno obustaviti zalivanje, jer previše vode može uzrokovati truljenje korena.

Zimootporne biljke – Biljke kao što su lavanda, ruzmarin i timijan, koje su prilagođene hladnijim uslovima, usporavaju rast zimi. Ove biljke treba zalivati minimalno, posebno ako su na otvorenom, jer prirodne padavine tokom zime često obezbeđuju dovoljno vlage.

Sobne biljke u mirovanju – Biljke poput fikusa, sanseverije i gumenog drveta smanjuju svoj rast zimi i postaju osetljive na prekomerno zalivanje. Za ove biljke, dovoljna je samo povremena vlaga, pa se zalivanje svodi na minimum – ponekad samo jednom mesečno.

Begonije i kaladijumi – Ove biljke gube listove i ulaze u fazu mirovanja tokom zime. Za vreme mirovanja, gomolji ovih biljaka mogu prezimiti bez vode. Preporučuje se da zalivanje potpuno prestane dok ne počnu da rastu na proleće.

Foto: Pexel.com

 

Krinum i amarilis – Lukovice koje pripadaju porodici amarilisa i krinuma takođe ulaze u period mirovanja. Ove biljke najbolje je držati u suvom, hladnom prostoru, bez dodatnog zalivanja, dok ne počnu sa rastom u proleće.

Pelargonije (muškatle) – Ove biljke, ako se drže u zatvorenom, treba zalivati minimalno. Tek toliko da zemlja ne postane potpuno suva, ali se svakako treba izbegavati prekomerno zalivanje koje može izazvati truljenje korena.

Foto: Unsplash.com

 

Biljke koje tokom zime miruju najbolje je zalivati vrlo pažljivo i retko, a kod onih osetljivijih na vlagu, zalivanje treba potpuno obustaviti. Na ovaj način, vaša biljka će prezimiti zdravo i spremna za novi rast kad temperature ponovo poraste.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar