NEMA USKRSA BEZ LUKOVINE Evo kako se farbaju jaja na starinski način
podeli vest:

Ovo je period koji deca najviše očekuju — petak pred Uskrs je dan kad se farbaju jaja, a u mnogim kućama još uvek važi pravilo: prva jaja se farbaju u lukovini. Jer, to nije samo običaj, to je miris detinjstva, zvuk ključaće šerpe i boja koja se ne zaboravlja.
Nema tu hemije, šljokica, niti modernih nalepnica. Samo crveni luk, voda, malo soli i koja kap sirćeta. I duša. Jer ova jaja nisu samo ukras – ona su prva, sveta, čuvarkuća jaja.

Kako se to radilo nekad, a i sad?
Skupe se ljuske crvenog luka (što više, to bolje – neka šerpa bude puna). Stave se u hladnu vodu, doda se so i malo sirćeta, pa se ubace sirova jaja. Lagano se kuva dok jaja ne dobiju onu toplu, bakarnu boju – boju tradicije.
Ko hoće da budu još lepša, može da privije list peršuna, deteline ili nekog cvetića na jaje, umota ga u čarapu i sve zajedno ubaci u lukovinu. Kad se skuva – čudo jedno! Na jaju ostane beli trag lista, a oko njega boja lukovine. Prirodno, jednostavno i baš lepo.
Prvo crveno jaje – ČUVARKUĆA
Prvo ofarbano jaje je najvažnije – ono se čuva do sledećeg Uskrsa. U narodnom verovanju, to jaje štiti kuću, donosi zdravlje i blagostanje. Čuva se na polici, pored ikone, i pazi se da se ne razbije.
Zato, drage domaćice i domaćini, pripremite lukovinu, uzmite šerpu i neka cela kuća zamiriše na Uskrs. Nije važno da li ste u stanu ili na selu, da li imate deset jaja ili pedeset – važno je da jaja budu ofarbana s ljubavlju i po starinskom običaju.
U petak se jaja farbaju, u nedelju se slavi – a do tada, neka vam u srcu bude mir, a po kući radost!
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar