PRAVI ILI ŠPRICANI? Evo kako da prepoznate da li je paradajz pun hemije
podeli vest:

Paradajz je već preplavio pijace i markete, mami bojom, veličinom i savršenim oblikom. Ali kad stignemo kući, presečemo ga – i shvatimo da nešto ne štima. Ukus tanak, miris nikakav, a ono što vidimo iznutra – više liči na plastiku nego na letnji plod iz bašte.
I tako se, svake godine u ovo vreme, svi negde u sebi zapitamo:

Paradajz jeste kralj svake salate, omiljeni saveznik kuhinje i nezaobilazan gost na trpezi – ali samo kad je stvarno paradajz.
Zato vam donosimo jedan jednostavan trik kako da u moru savršenih oblika prepoznate onaj pravi, domaći – koji miriše na leto, a ne na hemiju.
Pogledajte unutrašnjost – ona ne ume da laže
Kada presečete paradajz, obratite pažnju na sledeće:
Ako je unutrašnjost paradajza skoro bela, sa tvrdim belim žilicama koje se granaju kroz plod – vrlo je moguće da je paradajz uzgajan uz pomoć hemije i hormona.
Ako ima izrazito plastičan sjaj spolja, a iznutra je bez soka i bez mirisa – to je još jedan znak da paradajz nije prirodno zreo.
Pravi domaći paradajz je pun soka, miriše i ima nepravilnosti – i spolja i iznutra. Njegova unutrašnjost je crvenkasta, mesnata i bez oštrih linija koje podsećaju na veštački oblikovan plod.
Domaćinski savet: sezona je kratka, birajte mudro
Ako već kupujete paradajz – birajte onaj iz bašte, sa lokalne pijace, od proverenih ljudi. Nije savršen na oko? Odlično! Što više nepravilnosti, to je veća verovatnoća da nije šprican do zuba. Ako nađete onaj koji ima miris detinjstva – uzmite ga odmah.
I da znate...
Najlepša salata nije ona s paradajzom koji „klikće“ kad ga pritisnete, nego ona koja mirisom podseća na bakin vrt. A za to – nije potrebna hemija, samo malo pažnje i puno ukusa.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar
Mumi
Pravi paradajz jos nije na pijaci. Sad se tek rasadjuie. Mozda iz plastenika ranije stigne ali sad je svakako rano.