Detektovani RADIOTALASI iz daleke galaksije: Trebalo im je 8 MILIJARDI godina da stignu do nas
Astronomi su detektovali do sada najudaljeniji brzi nalet radiotalasa, tzv. FRB
21.10.2023
TehnologijaOvi neočekivani kristali prve su čestice silicijum dioksida ikada otkrivene u atmosferi egzoplaneta
podeli vest:
Masivna, gasovita planeta udaljena 1.300 svetlosnih godina toliko je vrela da su njeni oblaci sačinjeni od kristala kvarca. Njeno proučavanje može da pomogne naučnicima da bolje razumeju kako se oblaci formiraju u ekstremnom vanzemaljskom okruženju, javlja Live Science.
Nalaz, objavljen 16. oktobra u The Astrophisical Journal Letters, dolazi od međunarodnog tima istraživača koji koriste svemirski teleskop Džejms Veb (JVST).
WASP-17b je egzoplaneta slična Jupiteru, koju su naučnici prvi put primetili 2009. Ona kruži izuzetno blizu svoje zvezde, što zagreva njenu atmosferu do neverovatnih 1.500 stepeni Celzijusa. Planeta je sama po sebi prilično lagana - iako je radijus WASP-17b otprilike dvostruko veći od Jupiterovog, ima samo oko polovinu Jupiterove mase. Ovo čini WASP-17b jednom od "najlakših" egzoplaneta otkrivenih do sada.
Foto: Pixabay.com
Međutim, astronomi su nedavno otkrili da naizgled pahuljasti oblaci WASP-17b kriju tajnu: sačinjeni su od malih čvrstih kristala kvarca.
- Znali smo iz opservacija Habla da moraju postojati aerosoli - sitne čestice koje čine oblake ili maglu - u atmosferi WASP-17b, ali nismo očekivali da će biti sačinjeni od kvarca - rekao je Dejvid Grant, astronom sa Univerziteta u Bristolu u Velikoj Britaniji i prvi autor studije.
- Bili smo oduševljeni!
Astronomi su detektovali do sada najudaljeniji brzi nalet radiotalasa, tzv. FRB
21.10.2023
TehnologijaMej nije mogao lično da prisustvuje kada je NASA došla do uzorka jer se grupa Queen priprema za turneju po Sjedinjenim Američkim Državama
01.10.2023
TehnologijaOvi neočekivani kristali prve su čestice silicijum dioksida ikada otkrivene u atmosferi egzoplaneta. Istraživači veruju da, za razliku od sitnih komadića stena koji ponekad kruže u Zemljinim oblacima, ovi kristali ne potiču sa površine WASP-17b. Umesto toga, formirali su se direktno u njegovoj atmosferi kao rezultat intenzivne toplote i pritiska. Na osnovu toga kako kristali rasipaju svetlost zvezda, tim procenjuje da su prečnika oko 10 nanometara - manje od milionitog dela prosečnog zrna peska.
Trenutno ostaje nejasno koliko su ovi kvarcni oblaci rasprostranjeni širom WASP-17b. Planeta je plimno zaključana, što znači da je jedna strana konstantno okrenuta prema svojoj zvezdi. Moguće je da kristali kruže kroz atmosferu na noćnoj strani, samo da bi isparili tokom dana.
Foto: Pixabay.com
Kristalni oblaci WASP-17b samo su jedan primer neobične karakteristike egzoplaneta otkrivene korišćenjem teleskopa Džejms Veb. U septembru, teleskop je privukao pažnju detektovanjem potencijalnih znakova biološkog života u atmosferi egzoplanete K2-18b. Uskoro će teleskop usmeriti svoje instrumente na druge čudne i čudesne svetove - a naučnici s nestrpljenjem očekuju šta će sledeće otkriti.
Svemirska sonda je sakupila uzorak 2020. i otpočela put ka Zemlji u maju 2021 godine
24.09.2023
TehnologijaOvo je otkrivenio zahvaljujući svemirskom teleskopu James Webb
22.09.2023
TehnologijaNaša planeta je jedino stenovito telo u unutrašnjem Sunčevom sistemu sa jakim magnetskim polovima - odakle oni potiču i kako nastaju?
13.09.2023
TehnologijaPromena orbite iznenađujući je rezultat ljudskog uplitanja
11.09.2023
Tehnologija
Ostavite komentar