Solarna sonda Parker pokušava da priđe Suncu na udaljenosti od nešto više od šest miliona kilometara, što bi, ukoliko uspe u tome, bila rekordna blizina ikada zabeležena, preneo je danas Gardijan.
Tim je izgubio kontakt sa sondom i ne očekuje se da će dobiti podatke o misije do petka, ali podaci koje je primio NASA kompleks u Kanberi pre četiri dana ukazuju da sve funkcioniše kako je očekivano.
- Nijedan objekat koji je čovek napravio nikada nije prošao ovako blizu zvezde, tako da će Parker zaista (slati) podatke sa nepoznate teritorije - rekao je Nik Pinkin, menadžer misije sonde u Laboratoriji za primenjenu fiziku Univerziteta Džon Hopkins u Merilendu.
pročitajte još
Ris, koji je dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2011. godine, potvrdio je da se "čini da nešto nedostaje u našem razumevanju univerzuma".
09.12.2024
Tehnologija
U bliskoj budućnosti, Sunce će početi da se menja, dolaziće skroz do Zemlje
09.12.2024
Green World
Sonda će proći kroz Sunčevu spoljašnju atmosferu - koronu, a njen spoljni štit je napravljen da zaštiti instrumente unutra od visokih temperatura od 870 do 930 stepeni Celzijusa.
Parker leti je brzinom od oko 690.000 km/h, više od 550 puta brzine zvuka i dovoljno brzo da se udaljenost od Vašingtona do Tokija pređe za manje od jednog minuta.
- Dok tražimo planete u drugim solarnim sistemima koje bi zaista mogle da podrže život, moramo da razumemo kako naša zvezda funkcioniše kako bismo mogli da znamo kakve zvezde da tražimo u drugim galaksijama - rekla je Nikola Foks, direktorka Nasinog naučnog odeljenja, za BBC.
Sonda Parker je lansirana u avgustu 2018. godine u okviru sedmogodišnje misije sa ciljem daljeg proučavanja Sunca i predviđanja vremenskih događaja u svemiru koji mogu da utiču na život na Zemlji.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar