Slobodno vreme > Tehnologija

IZVANREDNO OTKRIĆE! Teleskop Euklid snimio redak fenomen nazvan Ajnštajnov prsten (FOTO)

Astronom Stiven Sardžent je objasnio da se kroz zakrivljeni prostor i vreme obližnje galaksije u pozadini vidi druga, udaljenija galaksija

Izvor: K1info

Autor: Anica Ninković

10/02/2025 > 17:34

podeli vest:

IZVANREDNO OTKRIĆE! Teleskop Euklid snimio redak fenomen nazvan Ajnštajnov prsten (FOTO)
Foto: Tanjug/European Space Agency via AP


Teleskop Euklid Evropske svemirske agencije (ESA) snimio je redak fenomen nazvan Ajnštajnov prsten koji otkriva zakrivljenost svetlosti oko obližnje galaksije NGC 6505, prenose danas britanski mediji. Svetlost ove galaksije zakrivljena je usled njene gravitacije.

Snimci koje je načinio teleskop pokazuju krug blještave svetlosti savršenog oblika oko galaksije NGC 6505, kroz koji se u daljini može videti još jedna, udaljenija galaksija koja se nalazi direktno iza nje, a udaljena je više od 4 milijarde svetlosnih godina od Zemlje.

- Ovo je izvanredno, uzbudljivo i srećno otkriće - kazao je astronom Stiven Sardžent, dodajući da je pojava Ajnštajnov prsten izuzetno retka.

Foto: Tanjug/European Space Agency via AP

 

On je objasnio da se kroz zakrivljeni prostor i vreme obližnje galaksije u pozadini vidi druga, udaljenija galaksija. Opšta teorija relativnosti Alberta Ajnštajna je geometrijska teorija gravitacije koja predviđa da se svetlost zakrivljuje oko masivnih objekata u svemiru, što znači da galaksije mogu da deluju kao džinovska sočiva.

Ajnštajnovi prsteni za astronome predstavljaju moćan instrument pošto otkrivaju tela koja bi inače bila zatamnjena i sakrivena u formi mračne materije. Glavna misija Euklida, teleskopa ESA vrednog milijardu evra, je da dođe do informacija o prirodi takozvane mračne materije i energije, koje čine 95 odsto svemira.

Konačni cilj teleskopa, koji može da detektuje galaskije udaljene do 10 milijardi svetlosnih godina, je stvaranje najveće 3D mape kosmosa ikada napravljene. To će omogućiti astronomima da otkriju rastprostranjenost mračne materije i uticaj mračne energije, misteriozme sile koja ubrzava širenje univerzuma.

Najnoviji snimci teleskopa pokazali su, međutim, njegovu fantastičnu sposobnost da napravi izuzetno jasne fotografije koje otkrivaju nove strukture u obližnjem svemiru, poput galaksije NGC 6505 koja je od Zemlje udaljena oko 590 miliona svetlosnih godina, kao i neimenovane galaksije u pozadini udaljene 4,42 milijarde svetlosnih godina.

- Galaksija NGC 6505 je astronomima poznata već vrlo dugo, pa ipak ovaj prsten nikada pre nije bio primećen. To dokazuje koliko je Euklid moćan da pronađe nova otkrića, čak i  na mestima za koja smo mislili da ih dobro poznajemo - kazala je naučnica koja radi na projektu teleskopa ESA, Valerija Petorino.

Bonus video:

Ostavite komentar