Slobodno vreme > Tradicija

Znate li repliku iz ZONE ZAMFIROVE "Tako mi Jevstatija, lovačkog patrona"? Sutra je OVAJ SVETAC, a večeras uradite ovo

Sveti Evstatije je i hrišćanski primer da malodušnosti nema mesta, a posebno ga slave lovci

Izvor: K1info

Autor: Kristina Jokić

02/10/2024 > 22:07

podeli vest:

Znate li repliku iz ZONE ZAMFIROVE "Tako mi Jevstatija, lovačkog patrona"? Sutra je OVAJ SVETAC, a večeras uradite ovo
Foto: printskrin youtube


Vernici pravoslavne crkve slave 3. oktobra svetog velikomučenika Jevstatija (Plakidu), a lovci će ispuniti šume i gore i obeležiti na svoj način svoju slavu

Sveti Jevstatije Plakida (ili Sveti Evstatije), čiji praznik obeležava SPC, odavnina je zaštitnik lova, te ga i lovci pravoslavnih zemalja slave 20. septembra po starojulijanskom, a 3. oktobra po gregorijanskom i novojulijanskom kalendaru.

Večeras se lovci spremaju za lov i patron

Zbog toga će ranom zorom mnogi lovci u šume i gore, ne zbog samog lova već više zbog svog patrona i međusobnog druženja u slavljenju slave. "Tako mi svetog Jevstatija, lovačkog patrona", poznata je zakletva na istinitost "lovačke priče" iz "Zone Zamfirove".

Tako je običaj da se večeras svi lovci spremaju za sutrašnji veliki dan, koji za njih počinje ranom zorom. Oni koji ne idu u lov, veče završavaju molitvom gospodu.

Tropar (glas 4):

Mučenici Tvoji Gospode, u stradanju svome su primili nepropadljivi venac, od Tebe Boga našega, jer imajući pomoć Tvoju mučitelje pobediše, a razoriše i nemoćnu drskost demona: Njihovim molitvama spasi duše naše.

 

Bio je strastveni lovac i vojskovođa u vreme cara Tita i Trajana. Legenda kaže da, polazeći jednom u lov na hrišcanski praznik Veliki petak, naiđe u šumi na jelena. Božijom pomisli pojavi se svetao krst među rogovima jelena i dođe mu glas Gospodnji pozivom da ode svešteniku hrišćanskom i da se pokrsti.

Plakida pojavom posluša, ode i pokrsti se, zajedno sa ženom i dva sina. Na krštenju dobi ime Jevstatije. Nakon toga vrati se ponovo u šumu na isto mesto gde mu se pojavio jelen i kleknuvši zablagodari Bogu sto ga je priveo Hristovoj istini. U taj čas ponovo je čuo tajanstven glas koji mu predreče njegovo stradanje. Odmah zatim Jevstatije tajno napusti Rim sa svojom porodicom i premesti se u Egipat, gde je proveo prerušen u zatišju, petnaest godina.

Međutim pred kraj vladavine cara Trajana, napadoše Varvari Rimsko carstvo i car pošalje dva oficira po čitavoj državi da potraže vojskovođu Plakida. Božijom pomoći ga pronađe u Egiptu i dovede u Rim. U međuvremenu car Trajan je umro a na presto carstva je došao Andrijan. Kada pozva car vojvodu Plakidu da prinese žrtvu on reče da je Hrišćanin i car ga odmah stavi na muke i kad mu zveri ne učiniše ništa, car ga zajedno sa ženom i sinovima baci u telo usijanog metalnog vola. Trećeg dana izvadiše njegovo telo mrtvo a od žara nepovređeno i sahraniše ga.

Već u trećem veku po Hristovom rođenju, lovci Hrišcanski počeli su slaviti Svetog Evstatija, kao velikomučenika i zaštitnika lova po svim oblastima Rimskog carstva i tako do dana današnjeg.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar