U SUBOTU SU MITROVSKE ZADUŠNICE: Kakvi su običaji i šta nikako ne bi smeli da uradite
Zadušnice su vreme kada se vernici sećaju svojih preminulih i mole se za njihove duše
31.10.2024
TradicijaSrpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Mitrovske zadušnice
podeli vest:
Na Zadušnice kao što su Mitrovske koje ove godine padaju 2. novembra, u crkvama se održava liturgija i parastos, tokom kojih sveštenici vinom preliju žito, dok vernici posle službe odlaze na groblja svojih najmilijih. Tu pale sveće, a sveštenici često obavljaju pojedinačne parastose i čitaju molitve za pokoj duša.
Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić
Osim sveća, za Mitrovske i druge Zadušnice, običaj je da se na groblje nosi hrana koja se okadi kod kuće, a obično se sprema ona hrana koja je pokojnicima bila omiljena za života. Još češće možemo videti upaljenu cigaretu na krstu ili uz spomenik, a može se videti koja čašica rakije i šoljica kafe.
Naš narod voli da za sve što nema razumno objašnjenje objasni zašto se to tako radi ali sa rečima - "valja se".
A da li je tako? Da li se valja? Šta je ispravno?
Ovi običaji poput iznošenja hrane i paljenja cigareta mogu se zaista činiti neobičnim pa čak i bizarnim. Istina je da su oni duboko ukorenjeni u našu svakodnevnicu i naše običaje.
Za Blic Žena portal sveštenik Bogdan Milovanović dao je objašnjenje da li se ovakvi običaji poput iznošenja hrane kose sa hrišćanstvom?
"Iznošenje hrane na grob pokojnika nikako nije hrišćanski, to je narodni običaj koji se utemeljio kod nas", kazao je sveštenik.
Zadušnice su vreme kada se vernici sećaju svojih preminulih i mole se za njihove duše
31.10.2024
TradicijaNe toliko često ali veoma lepo i staro ime
29.10.2024
TradicijaPrema njegovim rečima, na ovaj način se kvare hrišćanski običaji, jer bi hrana trebalo da se deli onima koji nemaju, a da je na nama samo da se molimo za pokoj duše.
"Mrtvima hrana ne treba. Naša vera nas uči da je Hristos dao žrtvu za nas, tako što je dao svoj život i od tada se žrtve više ne prinose, jer veće od njegove nema. Običaj da se hrana iznosi i jede na groblju je paganstvo i na tu priču treba staviti tačku", naveo je Milovanović.
Foto: Pexels.com
Ipak postoje neka pravila kojih se treba pridržavati, pa je sveštenik objasnio da ipak postoji nešto što bi trebalo odneti na grob.
"Na pomene, parastose, godišnjice i Zadušnice treba da se iznese pšenica koja mora da bude obarena i zaslađena medom. Žito je simbol vaskrsenja, te je njegova simbolika veoma jaka. Pored žita, odnosno "koljiva", treba poneti i crno vino koje je simbol Hristove krvi koju je prolio za nas", završava sveštenik.
BONUS VIDEO:
"Bolje bi ti bilo, care, da gledaš vojničke poslove..."
30.10.2024
TradicijaDanas dajemo deci imena jer nam se sviđaju, a nekada je bio sasavim drugačiji običaj
28.10.2024
TradicijaNa ljudima je da izaberu kog će "vuka" u sebi da hrane
24.10.2024
TradicijaSveća treba da gori tokom celog dana, ali se preporučuje da nikada ne ostane sama u prostoriji
10.11.2024
Tradicija
Ostavite komentar