Slobodno vreme > Tradicija

U SUSRET MITROVDANU: Tradicija, verovanja i običaji na Dan Svetog Dimitrija

Smatra se simbolom hrabrosti, borbe za pravdu i odanosti veri

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

07/11/2024 > 11:08

podeli vest:

U SUSRET MITROVDANU: Tradicija, verovanja i običaji na Dan Svetog Dimitrija
Foto: wikipedia.org


Mitrovdan, ili dan Svetog Dimitrija, praznik koji se slavi 8. novembra po julijanskom kalendaru, jedan je od značajnih i omiljenih crkvenih praznika među pravoslavnim vernicima. Sveti Dimitrije, poznat kao zaštitnik vojnika i boraca, smatra se simbolom hrabrosti, borbe za pravdu i odanosti veri.

Ovaj praznik ima duboko ukorenjene običaje i verovanja koja su se prenosila kroz generacije, a posebno je značajan u Srbiji, gde se slavi kao krsna slava u mnogim porodicama.

Foto: Shutterstock

 

Istorija i značenje Svetog Dimitrija

Sveti Dimitrije, rođen u Solunu, bio je rimski vojni zapovednik koji je postao poznat zbog svog hrabrog i časnog života. Iako je bio pogubljen zbog svojih hrišćanskih ubeđenja, njegova smrt i mučeništvo učinili su ga jednim od najcenjenijih svetaca u pravoslavnoj tradiciji. Mitrovdan je, stoga, dan kada se slave njegove vrline, uključujući požrtvovanost, hrabrost, odanost i posvećenost Bogu.

Tradicionalni običaji i verovanja

Na Mitrovdan, vernici u Srbiji prate brojne običaje. Tako postoji verovanje da na Mitrovdan ne treba grditi malu decu, bez obzira na to koliko su pogrešila ili bila neposlušna, jer će, kako narod veruje, tokom cele godine biti nestašna. Takođe, smatra se da ovaj dan označava početak ozbiljnije zime, zbog čega su uobičajene pesme poput "Đurđev danak hajdučki sastanak, Mitrovdanak, hajdučki rastanak". Glavno verovanje je da svi veliki poslovi treba da se završe pre ovog praznika.

Foto: Shutterstock

 

Poseban običaj vezan za Mitrovdan je i svećenje vodice. Domaćica priprema posudu sa vodom, buket bosiljka, malu sveću, kadionicu sa briketom i tamjanom, kao i spisak ukućana. Sve ovo se postavlja na sto u prostoriji gde se nalazi ikona. Zatim dolazi parohijski sveštenik koji obavlja svećenje vodice.

Preporučuje se da svi ukućani budu prisutni tokom ovog obreda, zbog čega se sveštenik obavezno najavljuje unapred. Kada vodica bude osvećena, svi članovi porodice treba da popiju po malo, dok ostatak može da se iskoristi za pripremu slavskog kolača.

Mitrovdan u savremenom društvu

U današnjem društvu, iako se Mitrovdan još uvek slavi sa velikim poštovanjem tradicije, mnogi običaji su se promenili zbog modernog načina života. Ipak, ovaj praznik ostaje duboko ukorenjen u kulturnom i duhovnom nasleđu, a mnoge porodice nastoje očuvati tradicionalne običaje, čak i u urbanim sredinama.

Mitrovdan takođe ima značajnu ulogu u obnovi duhovnog života, jer je vreme za pomirenje, obnavljanje međuljudskih odnosa, kao i za vraćanje poštovanja tradiciji i veri.

Menja se vreme koje donosi novi početak

U vezi sa verovanjima, Mitrovdan se često vezuje za promene u prirodi i vremenskim prilikama. U nekim krajevima Srbije, veruje se da se uoči ovog praznika vreme "menja" i donosi nov početak. Ovaj dan se smatra i danom kada se završavaju poljoprivredni radovi, a vernici mole za plodnu godinu i zdravlje.

Mitrovdan je, dakle, mnogo više od običnog praznika – to je vreme kada se okupljaju porodice, čuvaju tradicija i kultura, i obnavlja vera u svakodnevnom životu.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar