Slobodno vreme > Tradicija

DOLAZAK BOŽIĆNOG POSTA 2024: Običaji, ishrana i duhovna priprema

Ovaj post traje 40 dana, a završava na Badnji dan, 6. januara

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

13/11/2024 > 18:30

podeli vest:

DOLAZAK BOŽIĆNOG POSTA 2024: Običaji, ishrana i duhovna priprema
Foto: Shutterstock


Božićni post, koji počinje 28. novembra 2024. godine, važan je period u životima vernika, kada se kroz odricanje i duhovnu pripremu slavlje Božića doživljava u punom svetlu. Ovaj post traje 40 dana, a završava na Badnji dan, 6. januara, pripremajući verne za dolazak Hristovog rođenja. Pored duhovnih vrednosti koje nosi, Božićni post ima i specifične običaje i pravila u vezi sa ishranom, koja se razlikuju od dana do dana.

Foto: Shutterstock

 

Običaji i duhovna priprema

Božićni post je vreme pokajanja, molitve i duhovnog čišćenja. Verni se pozivaju na post, ali i na duhovnu disciplinu, kao i na činjenje dobrih dela. Ovaj post je jedan od najvažnijih u crkvenom kalendaru, jer vodi do velikog praznika Božića, a vernici veruju da kroz post pripremaju svoje srce za susret sa Spasiteljem. Za vreme posta, vernici treba da izbegavaju bogatu hranu, a takođe da se posvete intenzivnijoj molitvi i liturgijama.

Ishrana i pravila posta

Tokom Božićnog posta, ishrana je uglavnom zasnovana na biljnoj hrani, a meso, mlečni proizvodi, jaja i alkohol su strogo zabranjeni. Međutim, post nije samo o tome šta se ne jede, već i o tome kako se jede i šta se bira za obrok.

PLJESKAVICE BEZ MESA: Ukusna i zdrava alternativa

Na vodi i na ulju:
U Božićnom postu, dani se dele na one kada je dozvoljeno jesti na vodi i kada se jede na ulju.

-Danima na vodi, vernici jedu hranu koja ne sadrži ulje, dok je u danima kada je dozvoljeno ulje, obroci bogatiji, kao što su jela sa povrćem, pasulj, testenine i drugi obroci sa uljem.

-Obično, dani posta koji padaju na subotu i nedelju dozvoljavaju obrok sa uljem, dok su radni dani češće dani na vodi.

Foto: Freepik.com

 

Koji dani se poste na vodi, a koji na ulju:

Dani na vodi: Ove dane karakterišu obroci bez ulja, što znači da je dozvoljena samo jednostavna biljka hrana, poput povrća, žitarica i slično.
Dani na ulju: Na danima kada je dozvoljeno ulje, obroci mogu uključivati jela kao što su pasulj sa uljem, povrće pripremljeno na ulju, razni pilavi i slično. To su obično subote i nedelje tokom Božićnog posta.

Foto: Shutterstock

 

Pričešće i duhovna priprema

Pričešće je jedan od najvažnijih trenutaka u životu vernika, a u toku Božićnog posta, vernici se pripremaju i postepeno se bliže ovom svetom činu. Prvi put nakon početka posta, pričešće je moguće uzeti na Božić, nakon što je vernik završio post i pripremu.

Kako se pričešćuje:
Pre nego što priđe pričešću, vernik treba da se pripremi kroz molitvu i pokajanje. Obično se pričešće prima tokom liturgije nedeljom i praznikom, nakon što je prošlo nekoliko dana posta. Kroz ispovest i pokajanje, vernici obnavljaju svoju duhovnu čistotu, pripremajući se za svetli trenutak pričešća. To je vreme kada duhovna čistoća postaje ključna za prijem Svetih Tajni.

Trajanje i završetak posta

Božićni post traje 40 dana, počinje 28. novembra i završava na Badnji dan, 6. januara. Ovaj post se završava liturgijom uoči Božića, tokom koje vernici obeležavaju dolazak Hristovog rođenja.

Post je put samodiscipline i duhovnog pročišćenja, koji pomaže vernicima da se pripreme za najradosniji dan u crkvenom kalendaru. Uz odricanje od materijalnog, post je vreme kada vernici poklanjaju više pažnje svom unutrašnjem miru, pokajanju i ljubavi prema Bogu i bližnjem.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar