Slobodno vreme > Tradicija

PRAVILNO ČITANJE ZDRAVICE ZA SVETOG NIKOLU Šta ne valja raditi dan pre slave

Pravilno čitanje zdravice unosi dodatnu toplinu u proslavu, dok poštovanje narodnih verovanja osigurava mir i blagostanje u domu

Izvor: K1info

Autor: Milica Maksimović

18/12/2024 > 10:52

podeli vest:

PRAVILNO ČITANJE ZDRAVICE ZA SVETOG NIKOLU Šta ne valja raditi dan pre slave
Foto: Shutterstock


Sveti Nikola, jedna od najčešćih slava u Srbiji, obeležava se 19. decembra u čast velikog svetitelja, zaštitnika putnika, siromašnih i dece. Pored bogate tradicije i običaja vezanih za ovu slavu, poseban značaj ima čitanje zdravice, koje unosi duh zajedništva i zahvalnosti u domove.

Ipak, da bi se slava proslavila kako dolikuje, važno je znati ne samo kako se pravilno čita zdravica, već i šta ne treba raditi dan pre slave, jer su ovi običaji duboko ukorenjeni u narodnim verovanjima.

Foto: Shutterstock

 

Kako se pravilno čita zdravica za Svetog Nikolu?

Zdravica je deo slavske tradicije koji simbolizuje zahvalnost i poziv na blagoslov za porodicu i goste. Prilikom čitanja zdravice, potrebno je ispoštovati sledeće korake:

Osoba koja čita zdravicu: Obično je to domaćin kuće ili najstariji član porodice, ali zdravicu može pročitati i neko od gostiju kome domaćin ukaže tu čast.
Priprema: Domaćin uzima čašu vina, rakije ili vode, podiže je visoko i obraća se prisutnima mirnim i jasnim glasom.

Tekst zdravice:

Tradicionalna zdravica za Svetog Nikolu glasi:

„U slavu i čast Svetog Nikole, zaštitnika naše porodice, nazdravljam za zdravlje, sreću i blagostanje svih prisutnih. Neka nas Sveti Nikola čuva i blagoslovi!“

Blagoslov: Nakon zdravice, domaćin nazdravlja prvo svešteniku, ako je prisutan, zatim najstarijem članu porodice i gostima.

Zdravica ne mora biti unapred naučena – važno je da dolazi iz srca, jer ona simbolizuje ljubav i zahvalnost.

Foto: Freepik.com

 

Šta ne valja raditi dan pre Svetog Nikole?

Prema narodnim verovanjima, dan pre Svetog Nikole, poznat kao Nikoljdan, nosi sa sobom određena pravila koja se poštuju kako bi godina bila srećna i blagoslovena. Evo šta treba izbegavati:

Ne svađajte se: Veruje se da nikakve nesuglasice i sukobi ne smeju narušiti porodičnu harmoniju, jer se smatra da to može doneti nemir tokom cele godine.

Ne ostavljajte kuću neurednom: Dan pre slave treba očistiti dom i pripremiti trpezu. Veruje se da neuredna kuća privlači negativnu energiju.

Ne započinjite teške poslove: Ovo je vreme za pripremu i molitvu, a ne za teške fizičke ili nove projekte.

Ne odbijajte pomoć: Ako vam neko ponudi pomoć u pripremama, prihvatite je – to simbolizuje zajedništvo i solidarnost.

Foto: Freepik.com

 

Priprema za slavu – poštovanje tradicije

Slava Svetog Nikole nije samo običaj već i prilika za duhovno pročišćenje i okupljanje porodice. Uz zdravicu, priprema slavskog kolača i žita ima poseban značaj. Pre slave, domaćin odlazi u crkvu kako bi kolač i žito osveštao, jer se time iskazuje poštovanje prema svetitelju.

Zaključak

Sveti Nikola je više od slavskog dana – to je simbol tradicije, ljubavi i vere. Pravilno čitanje zdravice unosi dodatnu toplinu u proslavu, dok poštovanje narodnih verovanja osigurava mir i blagostanje u domu.

Neka ovaj Sveti Nikola donese sreću, zdravlje i radost svakoj porodici!

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar