Slobodno vreme > Tradicija

DA LI JE TETOVIRANJE VERSKIH SIMBOLA GREH? Šta pravoslavlje kaže o ovoj praksi

I dok neki urezivanje krsta, ikona ili svetih slova na kožu vide kao čin posvećenosti, crkva ima drugačiji stav

Izvor: k1info/religija.rs

Autor: Milica Maksimović

10/02/2025 > 20:00

podeli vest:

DA LI JE TETOVIRANJE VERSKIH SIMBOLA GREH? Šta pravoslavlje kaže o ovoj praksi
Foto: Shutterstock


Tetoviranje verskih simbola sve je češća pojava među vernicima, ali postavlja se pitanje – da li je ova praksa u skladu sa pravoslavnom verom? I dok neki urezivanje krsta, ikona ili svetih slova na kožu vide kao čin posvećenosti, crkva ima drugačiji stav.

Foto: Freepik.com

 

Da li je tetoviranje greh?

U pravoslavnom hrišćanstvu telo se smatra hramom Duha Svetoga, pa se često postavlja pitanje da li je tetoviranje dozvoljeno ili ne. Iako Biblija direktno ne spominje ovu praksu u savremenom kontekstu, mnogi se pozivaju na Stari zavet i Knjigu Levitsku (19:28), gde se navodi:

"Ne secite svoje telo zbog mrtvaca, niti stavljajte na sebe tetovaže. Ja sam Gospod."

Ovaj citat često se uzima kao argument protiv tetoviranja, iako ga mnogi tumače u istorijskom kontekstu paganskih običaja, a ne kao univerzalnu zabranu.

Tetovaže u hrišćanskoj tradiciji

Iako su tetovaže u pravoslavlju danas retka pojava, u prošlosti su bile prisutne među pojedinim hrišćanskim narodima. Na primer, pravoslavni Srbi u Bosni i Hercegovini su tokom osmanske vladavine tetovirali krst na rukama i čelu kao znak pripadnosti veri i način zaštite od islamizacije.

S druge strane, crkva nikada nije aktivno podsticala ovu praksu, već je naglašavala da se vera nosi u srcu, a ne na telu. Tetoviranje verskih simbola često se povezuje sa ličnim zavetima, ali sveštenstvo upozorava da spoljašnji znakovi ne mogu zameniti istinsku duhovnost i pobožnost.

Foto: Shutterstock

 

Stav crkve danas

Savremeni pravoslavni sveštenici ističu da tetoviranje samo po sebi nije neoprostiv greh, ali da se ne preporučuje, posebno kada su u pitanju sveti simboli. Smatra se da je svaka izmena tela, uključujući tetovaže, nepotrebna, jer čovekovo telo treba ostati onakvo kakvim ga je Bog stvorio.

Takođe, postoji i praktično pitanje – šta ako se osoba kasnije pokaje? Uklanjanje tetovaža je bolan proces, a crkva podseća da vera nije u telesnim obeležjima, već u delima i životu po hrišćanskim vrednostima.

Iako tetoviranje verskih simbola nije strogo zabranjeno u pravoslavlju, crkva ga ne podstiče i savetuje vernicima da umesto spoljašnjih znakova, svoju veru izraze kroz molitvu, post, dobročinstvo i pobožan život. Pravoslavlje naglašava unutrašnju svetost i vernost Bogu, a ne spoljašnje obeležavanje tela.

Da li je tetovaža iskaz vere ili samo trenutna želja – to je pitanje koje svaki vernik treba da postavi sebi pre nego što donese odluku.

BONUS VIDEO:

 

Ostavite komentar