Još jedan 8. mart dočekujemo sa PORAŽAVAJUĆIM BROJKAMA: Od početka godine UBIJENO 9 ŽENA
Žene koje su pretrpele neki oblik nasilja u 51 odsto slučajeva kao nasilnike navode muža, odnosno partnera
07.03.2023
SrbijaTema nasilja u porodici ili nasilja u partnerskom odnosu veoma je delikatna i višeslojna
podeli vest:
Broj žena u Srbiji koje trpe nasilje u porodici, nažalost, nije mali.
Mnoge osobe na pomen nasilja u porodici jednostavno odvrate „A zašto trpi?" i ne uviđaju složenost odnosa zlostavljača i žrtve, kao ni činjenicu da je tema nasilja u porodici ili nasilja u partnerskom odnosu veoma delikatna i višeslojna.
Psihološki savetnik Zorica Zarić obrazložila je ove odnose kroz nekoliko koraka koji su česti u nasilnim odnosima.
Žene koje su pretrpele neki oblik nasilja u 51 odsto slučajeva kao nasilnike navode muža, odnosno partnera
07.03.2023
SrbijaPored fizičkog i seksualnog, postoji i psihičko, ali i ekonomsko nasilje za koje mnoge žene nisu ni čule iako u Srbiji uopšte nije retko
25.11.2022
SrbijaNasilne osobine povremeno može da pokaže veliki broj muškaraca (zato što se oni pojavljuju kao nasilnici u preko 90 odsto slučajeva). Obično se radi o ličnostima koje su sposobne da ostvaruju duboke odnose sa međusobnim prožimanjem, tako da se partneri veoma intenzivno vezuju za njih.
Neretko se radi o vrlo interesantnim ličnostima, sa razvijenim socijalnim veštinama, kojima mogu da „pokriju“ sopstvene sklonosti ka nasilju. Osobe koje su sklone nasilju, uglavnom znaju za sopstvene sklonosti i da bi ostvarili emotivne odnose praktikuju da se u početku mnogo trude oko partnera. Šarmiraju ga neretko mu čineći veće usluge, te im oni postaju „dužnici“.
Nasilničko ponašanje najčešće nije vidljivo u prvim mesecima veze ili braka, a nekada ni u prvim godinama ne dolazi do izražaja. Zato kada se žrtve požale prvi put nekome iz okoline da trpe psihičko ili fizičko nasilje, nastaje iznenađenje i neverica.
Nasilnici se uglavnom fokusiraju na tuđe mene i slabosti, što im daje potkrepljenje za njihovu slabu kontrolu besa. Kao mana ili slabost žrtve može da se iskoristi doslovno bilo šta iz života. To ne moraju biti realistične mane, već predstava o manama - bilo šta što se ne odvija prema nasilnikovim očekivanjima i kriterijumima.
I ono što je najvažnije, u nasilničkim odnosima, nasilnik je mera vrednosti i sudija. On odlučije šta je prihvatljivo, a šta nije. Žene koje prihvate da žive sa nasilnikom moraju i da prihvate sopstvenu sporednu ulogu u odnosu.
Istraživači su napravili haljinu u kojoj se nalaze senzori za dodir kako bi pokazali koliko često žene dodiruju bez njihovog pristanka
17.10.2022
SrbijaPovučene reklame "Večeras ruž sa usana skida samo šamar" i "Ne diraj mi ribicu", ali - kome su upšte pale na pamet?
13.10.2022
SrbijaSvakodnevica sa nasilnom osobom je uglavnom obojena kriticizmom i nametanjem krivice za realne i izmišljene stvari. Krivica je u njihovom odnosu vrlo funkcionalna i na njoj se zasniva imaginarni dug žrtve prema nasilniku. Naime, nasilnik toleriše žrtvi njene slabosti i greške, a zauzvrat ona treba da prihvati njegove slabosti, koje su u domenu nasilja.
Neretko se nasilnik na vreme angažuje, pre nego što žrtva bilo kome kaže šta joj se događa, da predstavi njene loše strane bližim osobama. Te loše strane se nameću kao realne, ili češće imaginarne krivice za različite događaje, te žrtva čak može da bude podvrgnuta osudi.
Nasilnici to čine kako bi imali pokriće za svoje nasilne ispade. Na primer: „Toliko je aljkava, dve nedelje nije stavila veš na pranje, da mi je pukao film, pa sam je udario. Molim vas, pričajte sa njom da se trgne i obavlja normalno kućne poslove“.
Konačno, jedan od glavnih razloga zašto se žene koje su žrtve nasilja teško odlučuju da odu je to što su konstantno podvrgnute manipulaciji. To se dešava po različitim osnovama. Nasilna osoba je skoro po pravilu i manipulativna, jer mora manipulacijom da pokrije sopstveno loše ponašanje.
Žene u takvim odnosima gube samopouzdanje i žive u jednoj hronično stresnoj sredini, koja smanjuje njihovu funkcionalnost.
Neretko se žene plaše za sebe i svoju decu ako napuštaju zajednički dom, jer su izložene pretnjama. U nešto boljoj poziciji su žene koje treba da odu od nasilnika sa kojim nemaju decu.
Ukoliko postoje zajednička deca, žene će skoro po pravilu odlagati odlazak od nasilnika od straha za decu. Dalje, žena treba da obezbedi gotovo sve uslove koje deca imaju u domu nasilnika da bi bile relativno ravnopravne sa nasilnikom u podizanju dece.
Odlazak od nasilnika se odlaže obično dok se ne steknu materijalni uslovi: pronalaženje dovoljno dobrog posla, ušteđevina za prelazak u podstanarski stan, kupovina automobila i slično. To može da potraje i godinama.
Zastrašivanje od strane nasilnika je najčešće i vezano za decu, koju će navodno tražiti na sudu ili ih okrenuti protiv majke.
Nesrećna žena je zadobila povrede glave, vrata, ograničeni spazam i naravno stres
04.12.2022
HronikaIspitivanja pokazuju da se žene i dalje teže zapošljavaju, lakše otpuštaju i da su za isti posao manje plaćene od muškaraca, kaže poverenica
09.10.2022
SrbijaNasilnici uglavnom čine sve da žrtva, kao njihovo vlasništvo, ostane izolovana od društva. Neretko izazivaju sukobe žrtve sa rodbinom i prijateljima kako ona ne bi imala adekvatnu podršku, a on ozbiljne protivnike kada je agresivan. To može da postoji i samo kao tendencija, ukoliko nasilnik u tome nije dovoljno uspešan.
Na taj način žrtva postaje sama, izolovana u manjoj ili većoj meri, a samim tim ima i slabije šanse da se brani ili da se otisne u samostalan život.
Neki broj žena koje trpe nasilje ima sasvim realan problem koji dugo ne može da reši. To je krajnje egzistencijalno pitanje. Nemaju kuda da odu. Posebno je prisutno kod majki mlađe dece vrtićkog uzrasta, jer u tom periodu majke uglavnom, bez pomoći sa strane, ne mogu da rade i privređuju u punom obimu.
Ukoliko nemaju sopstvenu nekretninu (ili roditeljsku) na raspolaganju, veoma se teško odlučuju da krenu svojim putem, već dugo trpe nasilje.
Jedan od problema kada je reč o nasilju u porodici i generalno nasilničkim odnosima je vezan za rad institucija u čijoj je to nadležnosti. Nije retkost da se žene žale da su džabe prijavile nasilnika policiji, jer podizanja krivične prijave nije bilo. Neretko se slučajevi nasilja umanjuju ili zataškavaju, ukoliko nema teških telesnih povreda.
Sa druge strane psihičko nasilje gotovo da nije dokazivo. Jedini izuzetak je uznemiravanje putem telefonskih poruka, što može efikasno da se dokumentuje.
Sveštenice će biti podsticani da u svojim propovedima govore o problemu svih oblika nasilja koji su prisutni u našem društvu i porodicama
06.10.2022
SrbijaNije suština samo prijaviti nasilje, nego je bitno i šta će sa tom ženom biti nakon toga i ko će da joj pomogne
03.10.2022
SrbijaIpak, ne postoji drugi način rešavanja problema nasilja u porodici sem prijavljivanja istog policiji i Centru za socijalni rad. To je jedini legalan put ka rešavanju navedene problematike, mada je spor i iscrpljujuć.
Druga važna stvar za osobe koje trpe nasilje, je da potraže psihološku pomoć koja im je preko potrebna tokom sopstvenog izbavljanja iz kandži nasilja.
I za kraj važno je navesti, da samo iseljenje, fizičko odvajanje od nasilnika, kao i podnošenje tužbe za razvod nije kraj problema. Nasilničko ponašanje može i dalje da bude prisutno, ali žrtva ima daleko veće šanse da se iz njega izvuče i živi nov, miran život.
Pitanja su namenjena zamenicima javnog tužioca kao dopuna ranije donetih protokola, zakona, ali i iskustva dugog 20 godina
30.09.2022
SrbijaVladika Grigorije snažnim porukama izneo svoj stav o braku, ljubavi i muško-ženskim odnosima
08.10.2022
SrbijaSvaka peta žena u Srbiji doživi nasilje u partnerskoj vezi, objavio je Republički zavod za statistiku
02.08.2022
SrbijaBroj ubistava i slučajeva nasilja nije se smanjio, već ide uzlaznom putanjom, kaže Vesna Stanojević
05.08.2022
SrbijaHitna pomoć je intervenisala kada je deki, kod kojeg su u petak krenule na slavu, pozlilo
pre 2 minuta
HronikaSukobi i neredi već su najavljivani u pojedinim državama poznatim pod nazivom "bojno polje"
pre 29 minuta
SvetNaređena su veštačenja radi utvrđivanja uzroka, propusta i odgovornosti
pre 29 minuta
HronikaProcene najbližih Trampovih saradnika
pre 36 minuta
SvetDa bi bio izabran, novi ministar treba da dobije većinu glasova od ukupnog broja narodnih poslanika
pre 47 minuta
PolitikaDeca će biti sahranjena u malim belim kovčezima sa mnogo cveća i sa plišanim igračkama
pre 51 minut
HronikaEmisija počinje večeras od 22.30 i traje sutra do 11.30. Moći ćete da je gledate i na portalu K1info.rs
pre 1 sat
PolitikaNjemu je momentalno određeno zadržavanje u stanici
pre 1 sat
HronikaNakon prikazane dve epizode serije "Sablja" i ovaj slučaj je ponovo došao u žižu javnosti
04.11.2024
SudbineNapisao je poznata i velika dela poput "Senki na zidu", "Sudbina i komentari"...
04.11.2024
SudbineOna je tu da nas podseti da ne smemo biti lenji i pronalaziti izgovore za sopstvene neuspehe, jer - sve se može
03.11.2024
SudbineSarađivao je sa brojnim estradnim ličnostima.
01.11.2024
SudbineSpecijalizaciju iz psihijatrije završila je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu 1996. godine
01.11.2024
SudbineRešenje joj je ponudila majka, koja joj je predložila crkveni hor za početak, otrila je monahinja u emisiji "Ako progovorim"
30.10.2024
SudbineTalentovana zvezda je 2002. godine otkrila da joj je dijagnostikovana hronična bolest
29.10.2024
Sudbine
Ostavite komentar