MARIJA ŠERIFOVIĆ otkrila ŠTA PIŠE U DOKUMENTIMA NJENOG SINA: Evo u kakvom je odnosu sa SUROGAT MAJKOM
Marija je poručila da je i u genetskom smislu Mariova majka i da je zakon Republike Srbije prepoznaje kao majku
17.12.2023
CelebrityZašto surogat materinstvo nije moguće u Srbiji pitanje je koje su postavili mnogi građani
podeli vest:
Vest da je popularna pevačica Marija Šerifović, postala majka putem surogat materinstva izazvala je mnoga pitanja od toga kako se odvija surogat materinstvo, gde i u kojim okolnostima se bira majka koja će roditi dete, do toga koliko ovaj postupak košta.
Ono što je građane, ipak najviše zanimalo jeste zašto surogat materinstvo nije moguće u Srbiji i koje su prepreke pred parovima koji žele da se ovom metodom postanu roditelji.
U emisiji "Uranak" na televiziji K1, prof. dr Ana Mitrović i advokat Ana Selak govorili su detaljno o ovoj temi.
- U jednoj Americi od 50 država, samo u 15 država je dozvoljeno surogat materinstvo. Najlakše, ali najskuplje mesto za praktikovanje surogat materinstva je Kalifornija, država koja dozvoljava homo i heteroseksualnim partnerima, singl mamama i tatama, da kroz surogat materinstvo postanu roditelji. Međutim, čak i unutar tih 15 država koje dozvoljavaju surogat materinstvo, postoje različite regulative. U Evropi, veći broj zemalja ne dozvoljava surogat materinstvo u poređenju sa zemljama koje to dozvoljavaju. Ovde se mešaju mnogi aspekti, uključujući psihološke, prava deteta iz različitih perspektiva, kao i etička pitanja. Nije jednostavno da žena, koja se odluči za surogat materinstvo, to radi ne samo iz materijalnih razloga, već i s obzirom na ugrožavanje svog zdravlja i rizik da se nešto nepredviđeno desi tokom trudnoće - kaže prof. dr Ana Mitrović.
Ona napominje da u trudnoći može doći do komplikacija, kao i do masteralne smrti.
- Mogu se izazvati komplikacije koje se završavaju sa smrću majke. Nije slučajno što u Evropi i u većini zemalja sveta to nije dozvoljeno u toj meri koliko zapravo postoji potreba - kaže doktorka.
Ona objašnjava da li je surogat materinstvo medicinski komplikovan postupak.
- Surogat materinstvo znači da trudnica koja nosi dete za neki par ili osobu, gde je dozvoljeno i za singl roditelje, prolazi kroz proceduru vantelesne oplodnje. Najčešće, surogat majka uzima jajne ćelije od ženske osobe, koje su prethodno oplođene sa partnerom po želji, a zatim kreirani embrion se vraća u matericu osobe koja će izneti trudnoću. Zavisno o mestu porođaja i pravnoj regulativi, biološki roditelji tog deteta bi trebalo da preuzmu prava i odgovornosti za dete - kaže dr. Ana.
Ona dodaje da je surogat materinstvo ekvivalentno vantelesnoj oplodnji.
- Za osobu koja prima embrion, ona ne prolazi kroz proceduru najčešće stimulacije jajnika i hormonske pripreme. U njenom slučaju nije identična klasičnoj vantelesnoj oplodnji, jer najčešće surogat majke nisu trudnice koje su dale svoj biološki materijal. One nose embrion koji je laboratorijski napravljen od biološki reproduktivnih drugih ćelija, a one na neki način zaista su trudne, a njihova priprema izgleda tako što će one biti pripremljene najsličnije pacijentkinjama, kako se pripremamo za embrio transfer, kako se pripremamo za zamrznuti embrion. Relativno laka hormonska priprema. Onda nastaje trudnoća i sve ono što nosi sa sobom - mišljenja je ona.
Prof. dr Ana Mitrović objasnila je i koje uslove surogat majke moraju da ispunjavaju.
- Sve zavisi u kojoj zemlji se radi. Prema nekim zakonima, surogat majka mora biti mlađa od 35 godina i imati kod kuće dvoje ili troje dece. Nema jasnih kriterijuma koji važe u svakoj zemlji. Uvek se traži da je zdrava i da ima svoju decu, jer tokom trudnoće može doći do komplikacija koje mogu uticati na organ s kojim pomaže drugoj osobi da rodi. U zavisnosti od zemlje, variraju i preduslovi. Podrazumeva se da treba biti medicinski zdrava i sposobna da iznese trudnoću bez očekivanih komplikacija. Ako ima neko stanje koje bi ugrozilo njenu spontanu trudnoću, takva osoba nije kandidat za surogat. Međutim, čak i zdrava trudnica koja nosi svoje dete treći ili četvrti put može otkriti neka stanja za koja nije znala. Takođe, trebala bi proći i psihološke analize, u zavisnosti da li se radi o altruističkom činu ili o zdravstvenom turizmu, gde su jasno definisane novčane podrške kroz koje žena prolazi. Mi smo u Srbiji dozvolili uvođenje reproduktivnog materijala, a pre toga su naše žene odlazile u inostranstvo kada to ovde nije bilo moguće. Pacijenti imaju potrebu da ostvare svoje ciljeve. Žene koje su trudne s doniranim materijalom, uvek naglašavamo, taj reproduktivni materijal nije biološki materijal
osobe koja je trudna. Možda jeste od njenog partnera, ali razvojem u uterusu pod njenim hormonima, kako se hrani, ponaša, sluša i kakav je njen život, ta beba koja će se roditi iz doniranog reproduktivnog materijala ima veliki uticaj te epigenetike. I u surogatu, žena koja nosi tuđi biološki materijal, kako bi rodila za nekoga, ipak ima uticaj na sam plod koji se rađa - kaže dr Ana Mitrović.
Mišljenja je i da neka deca tek tokom punoletsva saznaju pravu istinu.
- Imate parove koji traže da se s otpusne liste iz bolnice izbriše dijagnoza da je rađena procedura vantelesne oplodnje. Takođe, neki parovi ne žele da se sazna da su dobili dete iz doniranog materijala,nego dugi niz godina odlaze u Češku ili Grčku, pa kažu da je tamo uspela vantelesna, a ovde nije. To je zato što ne žele da se zna da je materijal doniran. Kada je u pitanju surogat materinstvo, dete bi trebalo da zna da su njegovi biološki roditelji oni, a da ga je iz medicinskih razloga rodila druga osoba - zaključila je prof. dr Ana Mitrović u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
Advokat Ana Selak, objašnjava koja je procedura surogat materinstva, ali i na glašava da ona kod nas još uvek nije uvedena
- Ovo tek treba da se uvede kod nas. Moramo da gledamo pretežniji interes. Republika Srbija treba da pomogne roditeljima da se ostvare kao roditelji. Došli smo do toga da doniramo jajne ćelije iz nekih drugih zemalja, imamo i prve bebe, imamo biomedicinski potpomognutu oplodnju; ovo je sledeći korak. Stičem utisak da su ovo tehnički slične stvari, kao da smo i mi kao zemlja došli do tog stadijuma, pasivni smo po tom pitanju. Imamo građanski zakonik koji reguliše ovu materiju, ali ga ne donosimo, ali ne znači da nemamo ideju - kaže advokatica Ana i dodaje:
- Želim da pomognem u regulisanju ove teme. Ona neće biti izvorna u svom primarnom obliku, jer ne postoji idealan zakon, ali želim da se uspostavi odgovarajući okvir. Ne želimo neregulisanu oblast, niti da naši državljani idu u druge zemlje kako bi ostvarivali svoja roditeljska prava pod njihovim uslovima - kaže.
Marija je poručila da je i u genetskom smislu Mariova majka i da je zakon Republike Srbije prepoznaje kao majku
17.12.2023
CelebrityNema nekih neobjašnjivih, potencijalnih situacija koje ne mogu da se prevaziđu - kazao je advokat Milovanović
16.12.2023
CelebrityOna dodaje da će o ovom postupku prema našem zakonu, odlučuje sud.
- Građanski zakonik je preneo ovu temu u nadležnost suda. Zašto? Mi se pridržavamo osnovnog principa - altruizma. Kod nas nema kupovine surogat majki, njihovih trudnoća i sličnih stvari. Nema nagrada, ali postoje naknade troškova, što predstavlja ogromnu razliku. Ne nagrađujemo majku za to, već snosimo njene troškove dok ona nosi našu trudnoću. One pobude majke koja nosi trudnoću i majke čiji je materijal u majci rodilji će da ispituje sud. Da li je to dozvoljeno ili ne. To je neka prva instanca koja reguliše pobude radi kojih se ovo radi. Ukrajina nije najbolji primer za nas, jer je prilična komerlizacija, i predstavljano je kao usluga. Ovo ne treba gledati kao uslugu. Trebamo početi od našeg Ustava koji kaže da mi moramo da omogućimo roditeljima da budu roditelji. Kod nas nije nemoguće da se ovako nešto uradi, nego je i zakonom kažnjivo. U našoj državi Zakon o biomedicinskoj pomognutoj oplodnji kaže, da je krivično delo ako neko iznese trudnoću za nas. Kazna je od tri do deset godina zatvora. Da se Marija podvrgla ovoj proceduri kod nas, snosila bi krivičnu odgovornost - dodaje Ana Selak.
Ona je objasnila kako će se kod nas odlučivati ko će biti adekvatna osoba kada je reč o surogat materinstvu.
- Mi ćemo putem našeg zakona određivati kome ćemo dozvoliti surogatno materinstvo. Kada praksa pokaže nešto drugačije, prilagođavamo naše zakone prema onome što nam iskustvo nudi. Razgovaranje o različitim zemljama nije uvek korisno, s obzirom na različitost njihovih društava. Neka su već prihvatila homoseksualne brakove, dok naše to još nije. Prema tome, ne možemo ih automatski prihvatiti ni u ovoj diskusiji. Naš građanski nacrt predviđa opcije za bračne ili vanbračne partnere, ili čak alternative za žene koje nemaju partnere, omogućavajući im korišćenje donirane jajne ćelije. Na taj način zadovoljavamo potrebe našeg društva. Ovaj argument je dovoljan da omogućimo surogatno materinstvo bez straha, a u budućnosti će i homoseksualcima biti pružena ista mogućnost - priča Selak.
Svetski top model Naomi Kembel dobila je devojčicu uz pomoć surogat majke 2021. godine
15.12.2023
CelebrityZbog ugovora o privatnosti ne mogu mnogo da kažem, istakla je Šerifović
15.12.2023
CelebrityAna Selak dodaje da ukoliko se u nekom trenutku raziđu interesi surogat majke i para koji želi dete, zakonom mora da se napravi Ugovor o rađanju deteta:
- Građanski zakonik uvodi Institut u Ugovor o rađanju deteta, koji definiše sva pitanja, prekid trudnoće, ukoliko je dete prevremeno rođeno, da li ima neku anomaliju na rođenju ili su se roditelji jednostavno predomislili. Ugovor predstavlja saglasnost dve strane i mroa da se vodi računa o ugovornim voljama, što ne znači da neće postojati sankcije.
Ana Smatra da je saopštavanje detetu da ga je rodila surogat majka, stvar ličnog izbora
- To je stvar izbora i lične volje da li ćemo svom usvojenom detetu, detetu iz vantelesne oplodnje ili surogat materinstva reći na koji način je nastalo. U nekim državama postoji regulativa gde majka čiji je genetski materijal nikada ne upoznaje majku koja nosi dete. Tu su značajne razlike, ali to zavisi od društva. Smatram da bi trebalo što pre doneti zakon koji će regulisati ove stvari, kao što je definisano građanskim zakonom - zaključila je Ana Selak u "Uranak" na televiziji K1.
Polubrat Šerifovićeve zbunjen
15.12.2023
CelebrityPevačici se ostvario najveći san. Povodom ove divne vesti oglasila se i objasnila kako se oseća
15.12.2023
CelebrityDete se rodilo početkom decembra i u pitanju je dečak
15.12.2023
CelebrityPoznato je da je Marija Šerifović godinama unazad isticala da želi da dobije dete
15.12.2023
CelebrityZbog radova koji se izvode na ovoj deonici, saobraćaj će do 15h časova biti zatvoren u oba smera
pre 14 minuta
BeogradNaša poslanička grupa glasaće da rezultati referenduma budu obavezujući, rekao je šef poslničke grupe SNS-a
pre 27 minuta
PolitikaPredsednica Narodne skupštine istakla je da ukoliko opozicija ne dostavi potpise, onda neće biti inicijative za razrešenja predsednika
pre 57 minuta
PolitikaDejan Kostić Dela ubijen je 11. januara ispred restorana "Stara Ada" u Banjaluci, a juče je sahranjen na rebrovačkom groblju
pre 1 sat
RegionDobro se zaključajte i pazite se.
pre 1 sat
HronikaRanije je saopšteno da je u mestu Careve Vode ekshumirano telo muškarca čiji je nestanak prijavljen juče
pre 1 sat
RegionPolicija je upala u sve pošte na Kosovu!
pre 1 sat
SrbijaSneg u Grčkoj, zavejana i Sveta Gora.
pre 2 sata
SvetŽeljko Ražnatović ubijen je 15. januara 2000. godine, a ovaj događaj bio je jedan od najispraćenijih u novijoj istoriji Srbije
pre 41 minut
SudbineNa svojim leđima nosila je izazove prijateljstva, braka sa veoma bolesnim mužem, probleme Pozorišta na Terazijama...
pre 13 sati
SudbineKejt se potom ponovo osvrnula na svoju borbu
pre 16 sati
SudbineNa Srpsku novu godinu 14. januara 2001. kad je planina bila bez lišća, Koraća konačno uspevaju da opkole
pre 18 sati
SudbineBio dugogodišnji član ansambla Beogradskog dramskog pozorišta
pre 18 sati
SudbineMančester siti se sa velikom tugom oprostio od svoje velike zvezde
pre 21 sat
SudbineNeutešna ćerka nastradale žene uz srceparajući tekst objavila je i brojne porodične fotografije
pre 23 sata
SudbineNajpoznatiji vozač autobusa u Mačvi radi sve sa ciljem da uveseli svoje putnike
14.01.2025
Reportaža
Ostavite komentar