Vesti > Politika

Ko su NOVI POSLANICI - od lekara, inženjera do studenata, najmlađi ima 23, a najstariji 82 godine

Prvom sednicom predsedavaće najstariji poslanik Vladeta Janković, a pomagaće mu trojica najmlađih

Autor: Tanjug

01/08/2022 > 11:31

podeli vest:

Ko su NOVI POSLANICI - od lekara, inženjera do studenata, najmlađi ima 23, a najstariji 82 godine
Foto: Tanjug/Miloš Milivojević


U skupštinske klupe danas će sesti novi poslanici, kandidati sa 12 lista koje su dobile poverenje građana na izborima 3.aprila, a gotovo polovina njih prvi put postaju predstavnici građana u najvišem zakonodavnom telu.

Među 12 lista, koje će imati poslanike, su one koje su i do sada činile parlamentarnu većinu, najbrojnija oko SNS, i lista oko SPS-a.

U skupštine klupe ponovo će sesti neka "stara lica", poput Dveri, DSS-a, DS-a, Narodne stranke, ali i nekih novih pokreta koji su činili koaliciju "Moramo", uz pet manjinskih lista.

U skupštini je, za sada formirano 15 poslaničkih klubova, a najviše "cepanja" bilo je u okviru koalicije "Ujedinjeni za pobedu Srbije", iz koje su "proizašla" tri poslanička kluba, a iz koalicije "Moramo", dva.

Najjača lista u parlamentu je "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve", sa 120 poslanika, od kojih je 95 iz Srpske napredne stranke, dok ostala mesta dele njihovi manji koalicioni partneri.

Kao najveća stranka, SNS će dati i predsednika parlamenta, dugogodišnjeg poslanika Vladimira Orlića, koji će postati prvi čovek republičke skupštine.

 

Na listi naprednjaka za parlamentarne izbore, koji će sutra postati poslanici su bili i naš priznati neurohirurg Danica Grujičić, najcitiraniji srpski naučnik Stojan Radenović, glumci Lazar Ristovski i Lepomir Ivković, magistar muzike Jovan Kolundžija, operska diva Jadranka Jovanović, bivši košarkaš Marko Kešelj…

Među poslanicima će se naći i doskorašnji zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, koji se u poslaničke klupe "vraća" posle 18 godina.

-. Velika je čast biti poslanik. Posebno sam srećan što će Vladimir Orlić biti predsednik skupštine, on je sjajan čovek, doktor naruka, obrazovan, sa velikim iskustvom u skupštini. To pokazuje da biramo najbolje ljude da predvode skupštinu - rekao je Vesić za Tanjug.

Kaže i da je SNS izašla u susret opoziciji, povećan je broj potpredsednika, jer želi da se upravo u parlamentu rešavaju sva važna pitanja.

 

- Imamo dovoljnu većinu za izbor Orlića, SNS i SVM imaju 127 poslanika, ali sam siguran da će za predsednika glasati i veći broj poslanika, 150 do 160, čime će se pokazati koja većina zapravo postoji u Skupštini Srbije - rekao je Vučić.

Deo opozicije se vraća u skupštinu posle bojkota koji, kaže Vesić, nije bio dobar ni za njih, ni za Srbiju, i dobro je što je sada stvorena prilika za sadržajne rasprave, kako bi se donosile odluke u interesu Srbije.

- Važno je da budemo jedinstveni u odlukama od strateškog interesa, pre svega po pitanju KiM, da političke stranke ne misle da skupljaju političke poene na pitanju KiM, rata u Ukrajini - rekao je Vesić uoči konstitutivne sednice.

Na pitanje koliko će dugo biti poslanik, s obzirom na to da se spekuliše da bi mogao da bude i ministar, Vesić odgovara da to ne zavisi od njega, već od predsednika Srbije, i mandatara, koji će uskoro biti predložen.

U Skupštini ima i poslanika kojima je ovo već deveti saziv, a jedan od njih je "veteran" Aleksandar Čotrić, takođe sa liste oko SNS-a, kao član SPO-a, koji je prvi put biran za poslanika 1993.godine.

 

U izjavi za Tanjug kaže da ne očekuje suštinske promene, jer je parlament, kaže, i u prethodnom mandatu bio efikasan, a da će najvažnije biti donošenje niza propisa za predstojeću jesen i zimu, po pitanju hrane i energetike.

On će se, kaže, zalagati da se u većoj meri pruži značaj očuvanju porodičnih vrednosti, da se Srbija regionalizuje, a jaz između najbogatijih i najrisomašnijih delova zemlje smanji, te da će ukazivati da je potrebno da se svi ozbiljno pozabe pitanjem demografske obnove Srbije, podsticanja nataliteta, zaustavljanje iseljavanja i motivisanja dijaspore da se vrati.

- Ima dosta mladih poslanika, ja sam sada među veteranima, 9. put sam izabran u parlament - rekao je Čotrić i dodao da mu je drago kada vidi "mlade snage" u skupštini, koje "imaju nerv za politiku", i koji mogu da deluju "kao lokomotiva".

 

Kada je Čotrić postao poslanik, pre 29 godina, njegov budući skupštinski kolega, poslanik Zavetnika Nikola Dragićević - nije bio ni rođen.

Mladi Beograđanin, rođen 1994.godine, Dragićević je jedan od 10 poslanika Zavetnika, koji prvi put ulaze u parlament, i koji su jedina stranka koja je cenzus "preskočila" samostalno, bez koalicionih partnera.

Dragićević za Tanjug najavljuje da će Zavetnici biti osveženje u skupštini i političkom životu, a da će on sa 28 godina, sa svojim kolegama "vršnjacima", biti primer da mladi ovde mogu da ostaju da se zalažu i bore za svoje ideje i poboljšanje sistema u kojem živimo.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Zavetnici (@zavetnici)

 

Oduvek je, kaže, želeo da se bavi politikom, a život mu je tu šansu pružio i pre 30. rođendana, želi da zastupa ideje njegove generacije u parlamentu, a posebno su mu, dodaje, važne teme koje su u fokusu njegove stranke, pitanje Kosova i Metohije, i Srba van Srbije.

Inače, njegova stranačka "šefica", predsednica Zavetnika Milica Ðurđević Stamenkovski takođe je veoma mlada, rođena je 1990.godine.

Nikola, ipak, nije i najmlađi poslanik, već je to Nikola Bokan, sa liste "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve", koji je rođen 1999.godine.

Najstariji poslanik je Vladeta Janković, sa liste "Ujedinjenih" koji je rođen 1940.godine.

Upravo će Janković predsedavati konstitutivnom sednicom, a pomagaće mu Bokan, kao i još troje najmlađih sa tri najjače liste, posle SNS-a,  Pavle Grbović iz "Ujedinjenih", Dubravka Kralj iz koalicije oko SPS-a i Jelena Bogdanović sa liste "Nada".

Inače, u starosnoj strukturi parlamenta, najviše je rođenih između 1970. i 1979. godine, a prosečna starost predstavnika građana u novom sazivu je 47 godina.

U skupštini će biti više poslanika, nego poslanica - pripadnica lepšeg pola biće nešto manje od 40 odsto, njih 96, naspram 154 muškarca.

Među budućim poslanicima, najviše je pravnika i ekonomista, ali ima i lekara, inženjera, poljoprivrednika, penzionera, pa i par studenata.

Najviše poslanika je iz Beograda.

Ostavite komentar