Vesti > Politika

PUNA SU NAM USTA Kosova i Metohije, ali to treba pretočiti IZ POLITIKE U - JEDINSTVO

Energetika i telekomunikacije su mesto gde treba praviti mostove da svima bude bolje

Izvor: K1info

24/10/2022 > 13:31

podeli vest:

PUNA SU NAM USTA Kosova i Metohije, ali to treba pretočiti IZ POLITIKE U - JEDINSTVO
Foto: Medija centar


"Čekaju nas teška vremena. Pred nama su veliki izazovi“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Da li učestali dolasci zapadnih izaslanika nagoveštavaju da se sporazum Beograda i Prištine bliži kraju? Hoće li Kurti poslušati Eskobara i produžiti rok za preregistraciju vozila, i kakva je sudbina Šolcovog i Makronovog plana za Kosovo i Metohiju? 

Sve to ovog jutra bila su pitanja za Veljka Odalovića, predsednika Komisije za nestala lica, u "Uranku" na televiziji K1. Kako je kazao, sve su jači pritisci na Srbiju.

- Poslednjih meseci imamo „poplavu“ raznih inicijativa kroz posete, papire koji cirkulišu, razne načine i pokušaje da oni koji su tu kvazi državu bombama napravili, danas završe taj posao. Ne znam što im se toliko žuri, iako nisam neko ko misli da probleme koji postoje na prostoru Kosova i Metohije treba doveka odlagati. Treba razmišljati i o Albancima, o tome kako oni žive i kakva je njihova perspektiva zbog politike koju gospodin Kurti sa svojim istomišljenicima vodi - stava je Odalović. 

 

 

Kako je kazao na K1 televiziji ovog jutra, jučerašnja poruka predsednika Aleksandra Vučića je važna i jaka. 

- Nama su puna usta Kosova i Metohije, ali to treba pretočiti iz politike u jedinstvo. Biće i teških odluka, jer imamo malo partnera koji imaju razumevanja za naše stavove. Moramo da pokušamo da sačuvamo međunarodno pravo. Mi u ovom trenutku imamo pet partnera u EU koji nisu priznali samoproklamovanu državu Kosovo. Imali bismo veći i teži problem da u okviru EU nema različitih stavova. Duboko verujem u Rusiju i Kinu koje na mestima, gde će se tražiti donošenje neke odluke neće uraditi ništa što nije u interesu Republike Srbije. U politici vrlo pragmatično saopštavamo da brinemo o interesima Srbije. Tu poruku šaljemo i Istoku i Zapadu. Zašto bismo bilo šta uradili što je protivno našim interesima? - kaže Odalović. 

Rezolucija 1244 je živa

Predsednik Komisije za nestala lica smatra da je pritisak kada je u pitanju međusobno priznanje Beograda i Prištine nešto što je najdirektnije usmereno i protiv Rusije. 

- Naše priznanje, a ne verujem da će to iko uraditi, značajno slabi poziciju Rusije u onome što ona trenutno radi u ratu i svojim planovima da sačuva i odbrani oblasti koje je zauzela. Većina zemalja u svetu su na našoj strani. Po broju tih zemalja i broju stanovnika tih zemalja, značajno smo u prednosti u odnosu na one koji su za nezavisno Kosovo. Naše pozivanje na međunarodno pravo u UN-u je pozivanje na čuvanje i drugih zemalja. UN je i nastala kako bi mali pod tim „krovom“ imali sigurnost, a ta sigurnost se gradila na bazi standarda i normi, upravo da se zaštite mali. Međunarodno pravo najbrutalnije je prekršeno na SR Jugoslaviji. Rezolucija 1244 je živa, koliko god hteli da je obrišu. Nama je prostor okupiran. Na teritoriji pod međunarodnom upravom dozvolili su da se samoproglasi jedna država. Da oni koji su nas bombardovali sede u prvim redovima i priznaju je i vode politiku, ponekad i vrlo agresivnu, da se to što su oni zacrtali zaokruži. Time više ne bi postojao presedan i mi ne možemo sa tim da se pomirimo - kazao je Veljko Odalović u „Uranku“. 

Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

 
O uvođenju sankcija Rusiji

Zapad ima svoje razloge zašto vrše pritisak na nas da uvedemo sankcije Rusiji, smatra Odalović.

- Pritiskaju nas iako smo se mi vrlo jasno odredili po pitanju rata u Ukrajini. Mi nikada nismo doveli u pitanje teritorijalni integritet i nezavisnost Ukrajine. Ali, to nije dovoljno. Mi ne učestvujemo u ratu, niti tamo imamo dobrovoljce, niti šaljemo oružje... Mi sa tim ratom nemamo nikakve veze u odnosu na Zapad koji je direktno involviran u taj rat. Umesto da nas puste da funkcionišemo normalno, jer je ovo prostor na kojem bi zbog naše pozicije Zapad trebalo da bude zadovoljan što ima takvu zemlju koja je prihvatljiva za sve strane. Ta politika nije laka i mnogima ne odgovara zemlja koja ima dobre odnose sa svima.  Smetala im je i velika Jugoslavija, smatrali su da je dobro da se rasturi, i rasturili su je - kazao je danas na K1 televiziji Veljko Odalović.

Crvene linije

Ima puno prostora za kompromise na Kosovu i Metohiji smatra Odalović, jer se tamo odvija život. 

- Dačić je potpisao Briselski sporazum i poenta je bila da se probemi koji se odnose na način života prevaziđu administrativno i tehnički kroz taj dokument. Dokumentom je definisana Zajednica srpskih opština (ZSO), i napravili smo brojne ustupke koji su boleli. Srbija je pozvala građane da izađu na lokalne izbore na KiM i da tih deset opština budu kostur za ZSO. Da to bude nešto što će biti spajanje, a ne razdvajanje tih prostora. Veliki deo policajaca, Srba, angažovani su u policijskim strukturama samoproglašene države i rade po njenim zakonima. Da ne govorim o katastru,  matičnim knjigama, sudijama, tužiocima... Energetika i telekomunikacije su mesto gde treba praviti mostove da svima bude bolje. Zato je Zajednica srpskih opština trebala da postoji. To je bio put da se problemi životni Srba i Albanaca, i onih koji su proterani i onih koji su ostali i koji hoće da normalno žive - prevaziđu. Radili smo na tome. Imovina, crkva, povratak, ima još mnogo tema - kazao je Odalović.

Foto: Youtube PrintScreen

 
Produženje roka za preregistraciju?

Odalović je kazao da je dolazak Eskobara u Prištinu spasavanje Kurtija.

- Ponuda da se produži rok za preregistraciju je pokušaj da Eskobar spase Kurtija. On je retorikom i postupcima u poslednjih nekoliko meseci podigao tenzije. Neko ko malo više vidi, a to su SAD, shvatile da to što on radi nije u interesu dijaloga. Biće onako kako SAD želi, i EU se naslanja na tu inicijativu. Ideja je da se odluka o preregistraciji odloži za deset meseci, uključuju se i Šolc, i Makron, Lajčak dolazi stalno... Oni dobro znaju šta se dešava na KiM. Iz geopolitičkih razloga hoće da izvršimo svoje, uslovno rečeno samoubistvo, i pucamo sebi u nogu tako što ćemo da priznamo Kosovo do 2024. To je krajnji cilj i to piše u svim papirima koji cirkulišu. To niko ko je odgovoran neće uraditi. Cirkulisaće još papira... Nemačka vlada se ograđuje od tih papira, kažu da su to radile nevladine organizacije. Svaki dokument koji dolazi sa Zapada imaće na kraju to međusobno priznanje. Kurti ne živi u realnom svetu i Eskobar pokušava da ga spase. Priština mora da razume poziciju severa Kosova. Nametanje njegovih rešenja je nešto što ruši podršku Zapada Kurtiju - kazao je Odalović u „Uranku“.

- Nije Zapad umoran od ovog problema, briga njih i za Srbe i za Albance.  Imaju drugi strateški cilj, kao što im je bio cilj da oslabe Srbiju tom državom, da otkinu deo njene teritorije i da tu uspostave drugu strukturu. Dozvolili su prvi pogrom kada su na KiM bili prisutni mirovnjaci. Potom drugi pogrom 2004. Nisu imali časne namere, nemaju ih ni danas. Mnogo više štapa ima, nego šargarepe. Pitanje je i da li uopšte i ima šaragrepe. 

Foto: Printscreen/Instagram/Buducnostsrbijeav

 
Ivica Dačić, novi ministar spoljnih poslova

Prema rečima Veljka Odalovića danas na televiziji K1, Ivica Dačić pravi svoj tim.

- Videćemo. Razgovarali smo i najvažnije je da se on vraća. Ne mislim zbog njega personalno, već zbog Vlade i interesa koji je veći od personalnih rešenja. On je sjajno rešenje, radim sa njim. Dačić nikada nije rekao niti povukao potez koji je pokazao da mi nismo na putu EU. Ostajemo na tom kursu. Hajde da vidimo i šta javno mnjenje u Srbiji misli, jer ne može političar da zapuši uši kada je reč o stavu javnog mnjenja. Odluke se donose racionalno ali moraju biti u interesu institucija i države – kazao je Odalović u „Uranku“. - I Selaković je branio ove interese, ali će Ivica uvesti novi senzibilitet. Njemu je tolerancija vrlo izražena, ponekad na njegovu štetu, ali krajnji rezultat je uvek dobar. Ivica je mlad, a star. Mlad po godinama, a star po politici, jer svi znamo kroz šta smo prolazili i kao stranka i on lično. Provući brod SPS-a posle 5. oktobra i dovesti ga ovde, to je umetnost. Bilo je mnogo unutrašnjih i spoljnih izazova. 

Odalović je kazao da će se spoljna politika voditi u punoj koordinaciji sa predsednikom države i Vladom. 

Problem nestalih i dalje ostaje

Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica, u „Uranku“ na televiziji K1 kazao je da ga mnogo više od Kurtijevih reči brinu izjave Edija Rame o žutoj kući.

- To mi se nije svidelo. Ničim nije bilo izazvano. Kurtija i Albance sa KiM razumem, jer oni znaju šta će značiti presuda u Hagu, a zločini su teški. Više od 3.300 ljudi je ubijeno i vodi se kao nestalo. I deo Albanaca su žrtve zločina, i oni koji su zločine činili moraju da odgovaraju. Oni priznaju postojanje logora i na teritoriji Albanije, to ne mogu da obrišu ni Rama ni Kurti. Ima još onih koji će tek stići tamo, jer istrage se još uvek vode. Izveštaji su vrlo jasno opisali šta se dešavalo u žutoj kući i kako su zatvarani i Srbi i Albanci i žene iz istočnih zemalja. Desili su se zločini na KiM, tela su tamo ili u Albaniji. Rama ima interes da se to istraži. Albanija nije stala iz toga i ona nije odgovorna. Hajde da pronađemo tela.

Nestale su 1.622 osobe sa prostora KiM, i Albanci su taoci svega toga.

- Niko se time ne bavi. Vučić je kazao Kurtiju da pokaže prstom mesto gde treba mi da proverimo. Mi smo pronašli 914 tela kosovskih Albanaca koja su izmeštena sa KiM. Neko je u ime nas doneo odluku da izmesti tela i mi smo ih pronašli, identifikovali i predali porodicama. Sve su žrtve iste. Samo tražimo da se i oni isto ponašaju. To su najčešće sve nevine žrtve - istakao je Odalović.

 

 

Ostavite komentar