Vesti > Politika

KURTI ZATIRE SRPSKO IME Skuplja potpise da Kosovo promeni naziv - jedna stvar bode oči!

Lobira po dijaspori da podrže poslednji čin čišćenja srpske pokrajine od Srba

Izvor: K1info

19/12/2024 > 14:01

podeli vest:

KURTI ZATIRE SRPSKO IME Skuplja potpise da Kosovo promeni naziv - jedna stvar bode oči!
Foto: Tanjug/STA/NEBOJŠA TEJIĆ/Wikipedia


Oko 1.000 građana u Prištini potpisalo je dosad peticiju da Kosovo promeni ime u Dardanija, a među potpisinicima su i neki bivši poslanici, prenosi Gazeta ekspres.

Sa prikupljanjem potpisa započeto je juče u centru Prištine, a cilj organizatora je da sakupi 10.000 potpisa i dostave ih Skupštini koja bi se o tome potom izjasnila.

Ono što bode oči je da ih niko nikad u istoriji nije zvao Dardancima, niti imaju ikakve veze sa kraljevinom. Već jedino što se ovde pokušava je zatiranje našeg naroda. U ovom slučaju Kurti hoće da se otarasi srpskog naziva srpske pokrajine.

Predviđeno je da nakon Prištine, potpisivanje peticije bude organizovano i u drugim opštinama.

Takođe, danas su u Prištini objavljeni i rezultati takozvanog popisa na Kosovu i Metohiji, prema kojima na području južne pokrajine živi manje od 2,5 odsto Srba.

Kraljevina Dardanija

Dardanska kraljevina je naziv države koja je postojala na jugozapadnom dijelu Balkanskog poluostrva u antičko doba. Osnovali su je Dardanci jedno od najznačajnijih ilirskih plemena. Dio autora smatra da su Dardanci tračko pleme ili ilirsko – tračko (Karl Pač, Grga Novak, Dimitar Dečev...).

Iliri je etnogeografski zajednički starogrčki naziv za sve negrčke stanovnike i plemena u sjevernom susjedstvu Makedonije, Epira i grčkih kolonija, a Ilirska kraljevina je naziv države ili država čiji su vladari bili iz nekog od ilirskih plemena: Dardanci, Grabi, Taulanti ili Ardijejci.

Pre desetak dana, tzv. kosovski premijer i lider Pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti održao je predizborni skup u švajcarskom gradu Krojclingenu, a u sali u kojoj se susreo sa predstavnicima dijaspore pored kosovskih i albanskih, bila je istaknuta i zastava Dardanije.

Foto: Facebook

 

Na bini je dominirala velika zastava Albanije, govornica je bila ukrašena kosovskom zastavom, dok su na zidovima ispod „balkona“ bile istaknute zastave Dardanije.

Zastavu Dardanije u upotrebu je uveo prvi kosovski predsednik Ibrahim Rugova, a aktuelna predsednica Vjosa Osmani uvela ju je 2020. godine u zvaničnu upotrebu, bez ikakvih formalnih odluka.

Kurti je na skupu rekao da je Švajcarska „posebno mesto susreta sa dijasporom“.

- Rad i posvećenost naših sunarodnika u ovoj zemlji dali su značajnu težinu kako našem putu ka izgradnji i razvoju države, tako i povezivanju Kosova sa Švajcarskom - napisao je Kurti tada na Fejsbuku.

Dodao je da izrazio zahvalnost za doprinos koji dijaspora daje jačanju kosovske privrede, kulture i nacionalnog identiteta.

- Ohrabrio sam ih, kao i mnoge druge, da se vrate i budu deo pozitivnih transformacija na Kosovu - naveo je Kurti.

Drevna Dardanija se jeste nalazila na prostoru Kosova i Metohije i to je jedino što zapravo Albance motiviše da se identifikuju lažno sa Dardancima.

Međutim, Albanoi pleme po kojem se identifikuju moderni Albanci je živelo van teritorije današnjeg Kosova i Metohije, a Dardani su potpuno drugo pleme. Poznato je i da su Albanoi bili u ratu sa plemenom Dardani.

U pitanju je još jedno kvazi-istorijsko fantaziranje o povezanosti Albanaca i Dardanije i nastavak kampanje izgradnje lažnog identiteta zarad izmišljanja lažnog istorijskog konteksta za polaganje prava na teritoriju Kosova i Metohije. 

BONUS VIDEO

 

Ostavite komentar