DA LI JE MOGUĆ GENERALNI ŠTRAJK Ana Brnabić postavila ključno pitanje: "Ako ste toliko jaki, zašto podstičete tenzije?"
Predsednica Vlade Srbije istakla da će sledeće nedelje zatražiti da zaseda skupštinski odbor za prosvetu i obrazovanje
Autor: K1info
17/01/2025 > 12:16
podeli vest:
Ana Brnabić u emisiji "Uranak" na televiziji K1, predsednica Vlade Srbije, osvrnula se na mogućnost organizovanja generalnog štrajka od strane opozicije, ističući da, ukoliko opozicija zaista uživa toliku podršku građana, postoji demokratski način za promenu vlasti.
Govoreći o potencijalnim scenarijima i odnosu opozicije prema vlasti, Brnabić je postavila pitanje zašto se pribegava stvaranju tenzija i rešavanju pitanja na ulicama, umesto kroz demokratske institucije.
- Mislim da je malo verovatno da se tako nešto dogodi, ali ako se desi – u redu, neka se desi. Ono što meni nije jasno jeste sledeće: Ako opozicija može da pokrene generalni štrajk, onda očigledno ima takvo poverenje građana da može da osvoji izbore. Međutim, hajde da ne govorimo o izborima, jer je to složenija procedura. Imamo savetodavni referendum - to je toliko jednostavno. Jedino je pitanje da li građani imaju poverenje u predsednika ili ne. Opozicija očigledno misli da uživa veliko poverenje građana, jer veruju da će svi podržati generalni štrajk. Ako im to uspe, zašto ne iskoriste tu podršku za demokratsku smenu vlasti? Zašto posežu za scenarijem poput Čaušeskua? Zašto? Ako možete da zaustavite Srbiju generalnim štrajkom, zašto ne koristite tu političku moć da vlast promenite na demokratski način? Mi smo vam dali 111 potpisa da to učinimo demokratski. Ako Aleksandar Vučić više nema poverenje građana i podnese ostavku tog dana, mi bismo već istog dana raspisali izbore - rekla je Ana Brnabić i dodala:
- Moje pitanje za njih glasi: ako ste toliko jaki, zašto podstičete tenzije, zagovarate preke sudove i rešavate sve na ulicama? Zašto to ne uradite na demokratski način?"
Ana Brnabić ponovo je istakla da su svi zahtevi studenata ispunjeni:
- Bilo je četiri zahteva. Da li je objavljena cela dokumentacija o padu nadstrešnice? Jeste. Zahtev za povećanje finansiranja visokog obrazovanja za 20%, što je jedini zahtev koji ima veze sa univerzitetima, takođe je rešen. Svi pritvoreni za koje su tražili oslobađanje pušteni su na slobodu. I pored toga, uprkos ispunjenju svih zahteva, koliko god neki od njih bili nelogični, jasno je da nije stvar u tim zahtevima. Ovde se radi o nečemu drugom – političkoj destabilizaciji Srbije. Naglašavam, ovo nisu studenti kao studenti. U našoj zemlji ima 263 hiljade studenata, a ovo su mladi ljudi koji jesu studenti, ali nisu predstavnici svih studenata - objasnila je Brnabić.
Ona je istakla da će sledeće nedelje zatražiti da zaseda skupštinski odbor za prosvetu i obrazovanje, jer želim da čuje odgovore na pitanja:
- Kada zbog blokada studenti izgube studentski kredit, ko će da ga vrati? Drugo pitanje je, kada zbog blokada i nemogućnosti polaganja ispita izgube pravo da budu na budžetu, ko će da im plaća školarinu ako njihove porodice nemaju novca za to? Ko će da obezbedi finansijsku podršku tim studentima, koju je davala država? Ko će da se pobrine da ta deca nastave studije? Kada studenti izgube pravo na smeštaj u studentskom domu, ko će da im obezbedi finansijsku pomoć da mogu da nastave školovanje? Ko se brine za prava tih studenata? Plenumi, dekani, Centar za anarhističke studije iz Zagraba, ko?" - rekla je Brnabić i dodaje:
"Imamo naše studente koji su dobili stipendije za neke od najprestižnijih fakulteta da rade svoje master studije, kao što je Oksford, Kembriž, CTH u Cirihu, njihov uslov je da završe godinu u roku. Kada oni propuste tu životnu priliku, ko je kriv za to; rektorski kolegijum, plenum, Centar za anarhističke studije iz Zagraba, ko? I ko će njima tu životnu šansu da nadoknadi i moje poslednje pitanje će biti ko čuva njihove interese - rekla je Brnabić.
Ona je iznela i koliko je prema njenoj proceni bilo studenata u blokadi.
- Možda nekoliko hiljada studenata je u blokadi. Juče sam prolazila pored Ekonomskog fakulteta, bilo je 30 studenata. Mi nikada nismo imali blokade fakulteta. Imali smo studentske proteste 1996. godine i kasnije. Imali smo bombardovanje od strane agresora, ali ni tada studenti i srednjoškolci nisu bili sprečavani da uče. I odjednom nam je došao Centar za anarhističke studije iz Zagreba, sa blokadnom kuharicom, i blokirao naše fakultete, a Rektorski kolegijum se ponosi tim činom - dodala je Brnabić.
- Onda, tokom predsedničkih izbora u Hrvatskoj, a što niko od zvaničnika iz Zagreba nije demantovao, izjavljeno je da je strateški interes Hrvatske da Aleksandar Vučić ne bude na čelu Srbije. To je pomalo previše slučajnosti. I na kraju, imate savetodavni referendum, koji je najdemokratskiji način da se reše svi problemi i tenzije - zaključila je Brnabić.
Ostavite komentar