MINISTAR RISTIĆ O AKTUELNIM DEŠAVANJIMA Država je imala informaciju da će RTS biti blokiran!
podeli vest:

Dani pred nama zahtevaju odgovornost, zajedništvo i mudrost, poručuje ministar informisanja Dejan Ristić.
Gostujući u emisiji "Uranak" na televiziji K1, osvrnuo se na aktuelne društvene tenzije i pozvao građane, a posebno učesnike blokada, na dijalog.
Da li je dijalog moguć u atmosferi "linča"? Po kom osnovu rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić diskriminiše studente i medije? Ko zapravo stvara tenzije u društvu? O tim ključnim pitanjima ministar je govorio u emisiji.
Ministar smatra da dijalog nikada nije bio važniji nego sada, kada je društvo suočeno s izazovima koji zahtevaju mudrost i odgovornost. "Nisu svi razgovori laki, ali mi je uvek dragoceniji razgovor sa neistomišljenikom nego sa istomišljenikom, jer kroz takvu razmenu širimo vidike. Uviđamo drugačije načine sagledavanja određenih pojava i perspektiva. Otvorenost za dijalog je neophodna, ali, nažalost, naše društvo nije tome naklonjeno – više smo skloni unakrsnim monolozima nego pravom dijalogu," rekao je na početku razgovora ministar Ristić i otkrio da ima bojazan posebno zbog snimka koji se pojavio, a u kome se pominje "državni udar".
"Imam bojazan za sutra. Kao član Vlade, raspolažem informacijama koje nisu sve dostupne javnosti, i brinem – ne samo kao ministar, već i kao građanin i roditelj. Sutrašnji dan biće test za svakoga od nas – da li smo okrenuti opštoj dobrobiti ili nasilju, bilo ono verbalno ili fizičko. Najviši državni zvaničnici već danima upozoravaju na opasnost od nasilja, ali su mnogi te poruke tumačili zlonamerno, kao pokušaj dizanja tenzija. Međutim, bilo je neophodno da se jedan deo autentičnih informacija podeli sa javnošću. Videli smo kako pojedini predvodnici studentskih protesta u Novom Sadu zapravo rade na rušenju društvenog poretka i građanskom ratu, o čemu sami govore tokom svojih sastanaka. Planiraju upad u Skupštinu, RTS im je ključni fokus, a pominje se i Ustavni sud. Zbog toga je bilo potrebno objaviti deo tih snimaka, ali naravno, to nije jedini dokaz kojim država raspolaže. Građani moraju da razumeju da postoje pojedinci koji se već uveliko pripremaju za nasilje, i svi zajedno moramo to da sprečimo."
Ristić je potom objasnio kako građani mogu da preduprede nasilje:
"Tako što će se jasno ograditi i neće učestvovati u tome. Tako što će pokušati da spreče one koji budu pokušali da izazovu nasilje."
Ministar ističe da su nadležni unapred imali informacije o planiranim blokadama, uključujući i onu ispred RTS-a:
"Imali smo blagovremene informacije o onome što će se desiti. Ako neko misli da država nema uvid u dešavanja i planove i da ne preduzima sve mere da ih predupredi, gorko se vara. Rukovodstvo RTS-a bilo je na vreme obavešteno o planiranoj blokadi," rekao je Ristić i dodao:
"Poslednjih dana beležimo aktivnosti koje jasno ukazuju na radikalizaciju i dodatno podizanje tenzija uoči 15. marta. Blokade oba javna servisa deo su tog plana. To su potezi koji svesno vode ka eskalaciji, širenju panike i izazivanju nasilja – jer i to jeste oblik nasilja. Onemogućavanje rada, slobode kretanja i osnovnih potreba direktno ugrožava društveni poredak. Na primer, tokom blokade RTV-a, mirni demonstranti nisu dozvolili dostavu hrane zaposlenima. Takođe, isključivanje gasa u zgradi RTV-a dovelo je do prekida rada, a tehnička služba je, uz asistenciju policije, morala da obezbedi ponovno snabdevanje. Važno je naglasiti da je država reagovala na pravi način – zaštitivši oba javna servisa, ali i omogućivši građanima da vide stvarnu sliku protesta. Ti protesti su predstavljeni kao mirni, ali u suštini uključuju kršenje Ustava i zakona. Pojedini građani su na taj način lišeni svojih osnovnih prava – prava na obrazovanje, slobodu kretanja, rad, izražavanje mišljenja. U tome nema ničega demokratskog. Ne govorim samo o fizičkom nasilju, već i o mnogo suptilnijim oblicima nasilja." - dodaje.
Na pitanje kako će sutra novinarima javnog servisa biti omogućeno da rade svoj posao, Ristić je odgovorio:
"Odgovornost je na onima koji nešto organizuju i onima koji u tome učestvuju. Odgovornost je i na državi, ali i na svakome od nas. Moramo prestati da prebacujemo sopstvenu odgovornost na druge. Niko ne može da mi zabrani da protestujem – to je moje demokratsko pravo. Ali, ostvarujući svoje pravo, ne smem da ugrozim vaše. Ovo što se dešava predstavlja se kao demokratski i miran proces, ali u stvarnosti nije tako. Neko je, bez saglasnosti roditelja, odlučio da naša deca neće ići u školu, što dovodi u pitanje završetak školske godine i stečeno znanje. Povećanje zarada je najveće do sada i zasluženo – to znači da je država učinila sve što je mogla." - rekao je.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar