Stanković je napustio skupštinsku salu. Hitna pomoć se našla na licu mesta.
Ekspoze Đura Macuta
Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut danas je, predstavljajući program buduće vlade, započeo govor rečima Miloša Obrenovića i poručio da je najvažnija dužnost nosilaca vlasti, ali i svih građana, da se služi otadžbini i da zajednički i ujedinjeni dođemo do cilja opšteg dobra i napretka našeg naroda. Istakao je da sve što taj dom treba da radi i sve što treba da rade ljudi koji se nalaze u tom domu jeste dužnost da se služi otadžbini.
- Narode srpski, ljubazna braćo moja, sad mi se, braćo, čini da sam dužnost svoju točnu i sovjesnu ispunio s požrtvovanjem života mog i zdravlja mog. Ispunio sam je kao čovek, kao sin otečestva, kao ljubitelj roda i kao pravitelj vaš. Sovjest moja svedoči mi da sam sve što sam znao i što je od mene zavisilo upotrebio na korist ne samo moju i moje familije, nego i na korist sviju vas i sve ostale braće naše. Da mi je svagda vaša korist od moje koristi ne samo nerazdvojiva bila, nego da sam svagda vašu korist moju prepočitavao, to svedoče dela moja, svedočiće i oni sa kojima sam radio da vas do ove tačke dovedem - citirao je Macut Miloša Obrenovića i rekao da se ovim govorom veliki knez obratio Narodnoj skupštini 1830. godine kada je poslanike svečano obavestio o potvrđivanju hatišerifa i granica tadašnje naše države.
Tanjug/Rade Prelić
"Moramo da reformišemo obrazovanje"
- Od dana kada mi je predsednik republike Aleksandar Vučić učinio čast da predložim svoj kabinet i novu vladu Srbije, na svakom mestu sam čuo pitanja ko je Đuro Macut. Ja sam danas došao u ovaj dom naše državotvornosti da kažem narodnim predstavnicima i građanima da sam ja čovek i sin svog naroda, ljubitelj našeg roda i ako dobijem vašu podršku, vaš pravitelj i vaš brat. Da bismo sigurnim korakom koračali u budućnost moramo raditi zajedno. I naša himna govori o tome da Bog složi srpsku braću i to mora biti naša vrednost, i da to uspemo dijalogom. Moramo da reformišemo obrazovanje - započeo je svoje izlaganje i nadalje dao jasan stav da je upravo obrazovanje, poboljšanje istog, vraćanje u škole i na fakultete - upravo njegov cilj.
- Učenicima i studentima ostavljamo budućnost. Moraju i da poštuju autoritet starijih i njihove obaveze. Srbija je umorna od podela i blokada. Niko nema i ne sme imati više prava od drugog. Na ovom polju nam treba sabornost, da se ove pojave nikada ne ponove. Da se izmirimo radi Srbije. Protesti su prirodna manifestacija mladosti, ali ne i blokade kao uskraćivanje prava drugima da se školuju. Moja obaveza je da sva nezadovoljstva raspravimo, ali u skladu sa zakonom i Ustavom. Za mene kao profesora svi su studenti isti i svi su naša deca - rekao je Đuro Macut.
U govoru je naveo da traži podršku narodnih poslanika, kako bi započeo nacionalni dijalog o definisanju stanja u srpskoj prosveti i nauci.
- Neprihvatljivo je da škole ne rade i da se ne primenjuju odredbe Zakona o štrajku. Osnovne i srednje škole moraju da se vrate svojoj misiji obrazovanja, ali i vaspitanja dece. Nastavni kadar takođe mora biti svestan svoje osnovne misije i biti ga dostojan. Njihova odgovornost prema društvu ogromna je, a resurs kojim upravljaju i koji obrazuju su naša deca. Samim tim, odgovornost za funkcionisanje ovog sistema mora da bude naglašena - rekao je Macut.
Kako bi se postigla praktičnija primena nauke i njena sinergija sa obrazovanjem, najavio je da će inicirati izmene zakona o ministarstvima kojim se visoko obrazovanje izmešta iz ministarstva prosvete i spaja sa naukom. Govoreći o prepoznavanju i podršci talentovanim učenicima rekao je da stručno upustvo za prepoznavanje, podršku i praćenje učenika sa izuzetnim sposobnostima, koje predstavlja osnovu za sistemski i sveobuhvatni pristup prepoznavanju i usmeravanju talentovanih učenika i platforma takmičari generacije, predstavljaju prve korake ka tom cilju.
- Pored toga, pokrenućemo razvoj testova za prepoznavanje sklonosti i sposobnosti kod učenika, što će obezbediti ravnopravne šanse da svako dete u Srbiji bude prepoznato i podržano u razvoju svojih talenta. Ovi testovi će omogućiti rano uočavanje talenta i obezbediti pružanje adekvatne podrške, a posebno su dragoceni u periodima tranzice u peti razred ili prelaska u srednju školu - rekao je on. Naglasio je da je cilj da se spreči osipanje talentovanih učenika, naročito prilikom ovih promena, što se trenutno događa usled nedostatka sistematskog praćenja.
- Korišćenjem navedenog sistema pratićemo celokupni put talentovanih učenika od prepoznavanja sposobnosti kroz individualizovane obrazovne programe do rezultata na takmičenjima i prvih koraka u profesionalnom životu. Ovakvim sveobuhotnim praćenjem, koje podrazumeva harmonizovan pristup brizi o talentima na svim nivojima obrazovanja, opremićemo se da blagovremeno uvedemo potrebne reforme i podršku koja će im biti neophodna da dostignu svoje potencijale - rekao je on.
Dr Đuro Macut naglasio je da će podržati stav prethodnog premijera Srbije Miloša Vučevića kada je reč o redefinisanju udžbenika.
- Podržavam stav Miloša Vučevića kada je reč o redefinisanju udžbenika. Ta reforma će obuhvatiti polje obrazovanja, ali i nauke. Stiže se utisak da se zaboravlja da obrazovanje i nauka treba da služe našem društvu - rekao je Macut.
"Ministri moraju više da budu u narodu"
- Mora da se ustanovi takav način rada da će naše prisustvo biti daleko veće i češće u svakoj jedinici lokalne samouprave, u svakom kutku Srbije. Sednice, sastanci, ali i aktivnosti održavaće se na mestima gde je to najcelishodnije za rešavanje životnih problema naših građana, a ne samo u Beogradu. Vidljivost svakog ponosob ministarstva i rad svakog ministra ponosob moraju biti dostupni građanima - rekao je on izlazzuchi ekspoze u parlamentu.
Istakao je da u ljude koje će predložiti za ministre veruje i da će oni imati njegovu podršku za obavljanje državnih funkcija, ali da će isto tako tražiti da te poslove obavljaju energično, transparentno i na izvoru problema, kako bi se što pre pomoglo građanima tamo gde to potrebe nalažu.
Naveo je da će pored ovih akutnih problema, program vlade izložiti i po resorima, odnosno poljima, društvenog delovanja i istakao da se u svetu koji se ubrzano menja, obrazovanje predstavlja osnov za lični i društveni razvoj, a harmonizacija obrazovnih procesa između svih nivoa obrazovanja je ključni korak u unapređenju budućnosti našeg društva.
- Izazovi i događaji koji su obeleželi prethodne mesece nameću potrebu za preispitivanjem postojećih sistema i praksi. Neophodno je pokrenuti dijalog kako bi se obrazovanje, umesto prilagođavanja novim potrebama i trendovima, zapravo reafirmisalo kao glavni oslonac u razvoju društva. Harmonizacija obrazovanja, što će biti ključni prioritet vlade, nije samo tehnički zahtev, već podrazumeva integraciju njegovih različitih aspekata, sinergiju sa naukom i zahteva širok spektra promena koje će obuhvatiti sve segmente sistema obrazovanja, od predškolskog do visokog - naveo je on.
parlament.gov.rs
Hitan dijalog sa Univerzitetom
- Osnovne i srednje škole moraju da se vrate misiji obrazovanja, ali i vaspitanja dece. Univerzitet pozivam na hitan dijalog i hitno omogućimo nastavak univerzitetskog rada. Ovo je moj lični stav i tražim vašu ličnu podršku da institucije rade. Moja vrata su otvorena 24 časa da rešavamo sve probleme. Pozivam i molim na hitnost u postupanju.
- Takođe, važna mislija mi je da ministri moraju više da budu u narodu i sa narodom - rekao je Macut i naglasio da vidljivost ministra mora da bude veća kod svakog građanina.
Kao jedan od ciljeva u 2027. godini, naveo je prosečnu platu od 1.400 evra, te prosečnu penziju i minimalnu zaradu od 650 evra.
Macut je govorio o veštačkoj inteligenciji, daljem radu na pobošljanju putne infrastrukture koja treba da poboljša kvalitet života građana u čitavoj zemlji.
"Najveći izazov nove vlade - KiM"
Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut poručio je danas u parlamentu da će jedan od najvećih izazova nove vlade biti odbrana našeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta na KiM, kao i da je važno da se u političkoj i društvenoj sceni složimo u jedinstvenoj odbrani KiM.
Naglasio je da nećemo odustati od posebnih mera koje su uvedene kako bi svi naši građani u južnoj pokrajini redovno primali plate i penzije i ostvarivali svoja prava, naročito na obrazovanje, socijalnu pomoć i zdravstvenu zaštitu.
- Očuvanje naše južne pokrajine u sastavu Srbije jeste naša ustavna obaveza, ali i naš zavet, od koga ni jedna vlada neće i ne sme odstupiti. Sponzori lažne države Kosova obilato koriste rane koje su nanete našoj zemlji tokom prethodnih meseci, da daju novi zamah promovisanju jednostranih agendi privremenih institucija samouprave u Prištini - istakao je Macut predstavljajući program nove vlade.
Kako je rekao, od izuzetne je važnosti da se složimo i u jedinstvenoj odbrani Kosova i Metohije i da to bude onaj najmanji zajednički sadržilac oko kojeg moramo da se složimo na političkoj i društvenoj sceni.
- Vlada će nastaviti da ulaže maksimalne napore, kako preko svoje Kancelarije za Kosovo i Metohiju, tako i na nivou svakog pojedinačnog ministarstva i svakog javnog službenika u njemu, da naš narod u južnoj pokrajini opstane i ostane na vekovnim ognjištima, zaštićen od progona i sa mogućnošću da vodi normalan i dostojanstven život - naveo je Macut.
On je rekao da pobeda Srpske liste na izborima za skupštinu privremenih institucija u Prištini predstavlja podvig ostvaren u nemogućim uslovima i temelj za obnovu političke snage našeg naroda na Kosovu i Metohiji.
- Ovaj uspeh pokazuje spremnost Srba na nepokolebljivu političku borbu i vlada će im u toj borbi pomoći kako bi ostvarili sve ono što im garantuje međunarodno pravo, a naročito Briselski sporazum za čiju punu primenu ćemo se neprestano zalagati na svakom mestu, boreći se za opstanak i prava našeg naroda u pokrajini. Nećemo zanemariti ni međunarodnu arenu, pre svega Ujedinjene nacije, ali i sve međunarodne organizacije poput Saveta Evrope, Interpola i drugih, gde konstantno vreba opasnost da Priština jednostrano uspostavi nasilje i uz sponzorstvo sile pokuša da ostvari svoje ciljeve - rekao je Macut.
Dodaje da promene kojima svedočimo u značajnim svetskim centrima političke moći daju nam za pravo da izrazimo nadu da će se odnos prema pitanju Kosova i Metohije, pravima našeg naroda u pokrajini i interesima Republike Srbije, makar za nijansu promeniti na bolje.
- Verujemo da će doslednost, principijelnost i konstruktivnost koju naša zemlja, njen pregovarački tim i njen predsednik su iskazivali i dokazivali godinama, početi da se vrednuju na način koji će doprineti poboljšanju uslova za život Srba i ostalih građana Srbije, zauzdavanju jednostranih akcija Prištine i normalizaciji stanja u lokalnim samoupravama sa srpskom većinom - naglasio je Macut.
Članovi nove vlade
Kandidat za predsednika Vlade Đuro Macut dostavio je juče Skupštini predlog za sastav Vlade Srbije sa biografijama predloženih članova Vlade. Prema predlogu, nova Vlada Srbije imaće, kao i do sada, 31 člana, a u odnosu na Vladu koju je predvodio Miloš Vučević trećina će biti novi ministri.
Za prvog potpredsednika Vlade i ministra finansija predložen je Siniša Mali, za potpredsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova predložen je Ivica Dačić, a za potpredsednika Vlade i ministra privrede Adrijana Mesarović. Za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Dragan Glamočić, za ministra zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministra građevinarstva, saobraćaja i infastrukture Aleksandra Sofronijević, a za ministra rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Za ministra unutrašnje i spoljne trgovine predložena je Jagoda Lazarević, za ministra pravde Nenad Vujić, za ministra državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, a za ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša. Za ministra odbrane predložen je Bratislav Gašić, za ministra spoljnih poslova Marko Đurić, a za ministra za evropske integracije Nemanja Starović. Kandidat za ministra prosvete je Dejan Vuk Stanković, za ministra zdravlja Zlatibor Lončar, a za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.
Za ministra za brigu o porodici i demografiju predložena je Jelena Žarić Kovačević, za ministra sporta Zoran Gajić, za ministra kulture Nikola Selaković, a za ministra za brigu o selu Milan Krkobabić. Za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predložen je akademik Bela Balint, za ministra turizma i omladine Husein Memić, a za ministra informisanja i telekomunicija Boris Bratina, dok je kandidat za ministra za javna ulaganja Darko Glišić. Za ministre bez portfelja predloženi su Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.
Deo opozicije najavio je ranije da neće prisustvovati sednici o izboru nove Vlade Srbije. Poslovnik o radu parlamenta predviđa da mandatar obrazloži predlog za članove svog kabineta i iznese plan i program nove Vlade. Kada mandatar iznese ekspoze i predloži sastav nove Vlade pred poslanicima otvara se rasprava o kandidatu, iznetom programu i kandidatima za članove Vlade. Po završetku pretresa, odnosno rasprave, predsednik parlamenta zakazuje dan za glasanje o programu Vlade i izboru predsednika i članova Vlade.
O predlogu mandatara parlament odlučuje u celini, tajnim glasanjem, osim ako se ne odluči da se glasa javno, a u tom slučaju se glasa prozivkom. Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika, odnosno najmanje 126 poslanika. Posle izbora Vlade, predsednik i članovi Vlade polažu zakletvu pred poslanicima, čime počinje da teče mandat novoj Vladi. Tekst zakletve glasi:
- Zaklinjem se na odanost Republici Srbiji i svojom čašću obavezujem da ću poštovati Ustav i zakon, da ću dužnost člana Vlade vršiti savesno, odgovorno i predano i biti posvećen očuvanju Kosova i Metohije unutar Republike Srbije.
Posle položene zakletve, predsednik i članovi Vlade potpisuju tekst zakletve i predaju ga predsedniku Narodne skupštine. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je 6. aprila da je, posle saslušanog mišljenja predstavnika izbornih lista, doneo odluku da za kandidata za predsednika Vlade Republike Srbije predloži Narodnoj skupštini profesora dr Đuru Macuta.
Vučić je istakao da Macut poseduje potrebne profesionalne i lične kvalitete, kao i stručnost i posvećenost za obavljanje funkcije predsednika Vlade. Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, posle čega je počeo da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade. Vučević je 28. januara podneo neopozivu ostavku na tu funkciju, nakon što je u Novom Sadu došlo do napada na studente u blokadi. Rok za izbor Vlade je 18. april u ponoć, a ako do tada ne bude izabrana nova Vlada, predsednik Republike je dužan da raspusti Skupštinu i raspiše izbore koji bi, prema zakonu, bili održani početkom juna.
Ostavite komentar
Arkadije
Osoba koja nema političkog iskustva, postavlja ministre koje ne poznaje. Lakrdija Srbije.