PUTIN misli da je Ukrajina ISTORIJSKA greška, ATMOSFERA tokom njegovog govora bila je SUMORNA
Za američki plan za Kosovo, Drašković kaže da je to u stvari poboljšani Ahtisarijev plan iz 2006. godine, na osnovu rezolucije 1244
25.02.2023
PolitikaDanas, 32 godine kasnije Srbija je otišla napred, ali prošlost kao da želi da nas povuče nazad
podeli vest:
Tog 9. marta 1991. u Beogradu su održane prve velike demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića, tokom kojih su poginuli policajac Nedeljko Kosović i učenik Branivoje Milinović.
Danas, 32 godine kasnije Srbija je otišla napred, ali prošlost kao da želi da nas povuče nazad.
Glavni zahtevi demonstranata 9. marta 1991. godine bili su smena generalnog direktora i četiri urednika Radio-televizije Beograd zbog teških optužbi i uvredljivih komentara na račun Srpskog pokreta obnove i drugih opozicionih stranaka.
Na zabranjeni miting u organizaciji tada opozicionog SPO-a, na Trg Republike stiglo je blizu 100.000 ljudi, iako je policija blokirala ulice i prilaze Beogradu. Bila je to pobuna protiv režima i uređivačke politike državne televizije.
Oko podneva, policija je krenula u razbijanje demonstracija. Lideri opozicije su se sklonili u zgradu Narodnog pozorišta, čija im je vrata otvorila tadašnja upravnica Vida Ognjenović.
Tokom demostracija poginuli su učenik Branivoje Milinović (17) i policajac Nedeljko Kosović.
Dok su se sa terase Narodnog pozorišta obraćali demostrantima, policija je stezala obruč i pokušavala da rastera građane ogromnim količinama suzavca, vodenim topovima, gumenim mecima, konjicom. Demonstranti su pružili žestok otpor, što se pretvorilo u višečasovne sukobe sa policijom. U sukobima je povređeno više od 200 ljudi.
Za američki plan za Kosovo, Drašković kaže da je to u stvari poboljšani Ahtisarijev plan iz 2006. godine, na osnovu rezolucije 1244
25.02.2023
PolitikaVuk Drašković političar i pisac, gostovao je danas kod Jovane Joksimović u "Uranku" na K1 televiziji i govorio o knjizi "Ožiljci života"
12.09.2022
PolitikaU Masarikovoj ulici, bežeći od demonstranata, poginuo je policajac Nedeljko Kosović. Nešto kasnije, policija upotrebljava vatreno oružje i ubija 17-godišnjeg učenika Branivoja Milinovića.
U popodnevnim časovima, vlast je izvela tenkove na beogradske ulice. Uhapšeni su Vuk Drašković i desetine demonstranata i zabranjen rad tada nezavisne Televizije Studio B i Radija B92. Slobodan Milošević je demonstrante nazvao snagama haosa i bezumlja.
Foto: Youtube PrintScreen/aldrasko
Odgovor na državnu represiju stigao je sledećeg dana iz Studentskog grada, kada su ka Terazijskoj česmi krenuli studenti. Počela je srpska Plišana revolucija.
Posle nekoliko dana protesta, usvojeni su zahtevi studenata, iz zatvora su pušteni uhapšeni, ministar policije Radmilo Bogdanović podneo je ostavku, smenjeno je rukovodstvo RTV Beograd, a Studio B i Radio B92 su nastavili da rade.
Nakon toga, Milošević i njegovi pomagači na svim stranama, ušli su u ratove, a posledice su nam svima poznate.
Autor će potpisivati novu knjigu danas od 18 sati u knjižari Delfi SKC
09.09.2022
KnjigeBrojni događaji koji su odredili sudbinu Srbije vezani su za ovaj datum
28.06.2022
SrbijaIpak, i dalje smatra da je EU ideal kome Srbija treba da teži
08.03.2023
PolitikaPredsednik Aleksandar Vučić će, kako je rečeno, zatražiti podršku naroda za odbranu Srbije
08.03.2023
Politika
Ostavite komentar