Vesti > Srbija

BAJATOVIĆ objasnio zašto Srbijagas MORA DA BUDE U PLUSU: Ako uzimamo iz budžeta, biće manje za ŠKOLE, BOLNICE I PENZIJE

Generalni direktor Srbijagasa kaže da je ovo preduzeće u prvom kvartalu ostvarilo čistu dobit od oko 1,2 milijarde dinara

Izvor: K1info/Tanjug

27/04/2023 > 13:42

podeli vest:

BAJATOVIĆ objasnio zašto Srbijagas MORA DA BUDE U PLUSU: Ako uzimamo iz budžeta, biće manje za ŠKOLE, BOLNICE I PENZIJE
Foto: ATA Images


Srbijagas će u 2023. godini poslovati bez gubitka i ostvariti profit na prošlogodišnjem nivou od oko šest milijardi dinara, a u prvom kvartalu ove godine ostvario je čistu dobit od oko 1,2 milijarde dinara, izjavio je generalni direktor ovog preduzeća Dušan Bajatović. 

- Srbijagas je prošlu godinu završio sa nepunih šest milijardi dinara čiste dobiti, a u prvom kvartalu ove godine, koliko smo procenili, mislim da će to biti na oko 1,2 milijarde dinara. To znači da Srbijagas u suštini, uvažavajući da je država subvencinisala tu veliku razliku u ceni koja je postojala između cene po kojoj smo kupovali i prodavali gas, već sedmu ili osmu godinu u nizu posluje bez gubitaka - rekao je Bajatović Tanjugu.

Prema njegovim rečima zadovoljan je poslovanjem Srbijagasa, a istakao je da je država subvencionisala, ne poslovanje tog preduzeća, već razliku u ceni po kojoj kupuje gas od one po kojoj ga Srbijagas prodaje.

Kada je reč o očekivanim poslovnim rezultatima na nivou cele 2023. godine, Bajatović je rekao da će profit biti na nivou onoga što je ostvareno u prošloj godini.

Prema njegovim rečima to će se desiti ako ne bude nekih vanrednih poremećaja koji se ne mogu kontrolisati, i da će iznositi između pet i šest milijardi dinara, a možda čak i nešto više.

- Važno je da smo mi u ovim uslovima zadržali sve investicije i izvršili sve zadatke.  Na primer, vanredno izmeštanje tamo gde su trase pruga i puteva ili gde je voda negde nešto odnela. Uspeli smo da imamo i tekuće održavanje i deo investicija koje smatarmo da treba da imamo na godišnjem nivou i plus dosta solidno poslovanje - rekao je Bajatović Tanjugu.

On je rekao da će osim povećanja cene gasa od 1. maja za 10 odsto, naredno poskupljenje verovatno biti pred početak grejne sezone, ali da sada ne može da kaže koliko, pošto je cilj za ovu godinu da više nema subvencija za razliku u ceni po kojoj to preduzeće kupuje i prodaje gas.

Cena gasa sa porezom biće od maja 4,55 dinara po kilovat satu, a Bajatović kaže za Tanjugu da će sam energent, bez nekih dodatnih pratećih troškova koji moraju da se uračunaju, biti oko 41,6 dinara po kubnom metru, a za industriju oko 46 dinara plus troškovi.

- Ako bismo gledali trenutnu cenu na TTF gasnoj berzi i ako gledamo koje količine imamo iz naftne formule, na osnovu čuvenog dogovora između predsednika Vučića i Putina za dve milijarde gasa godišnje, po naftnoj formuli koja je sada oko 330 dolara za 1.000 kubika gasa, i ako gledamo da na berzi možda ostatak možemo da nabavimo po tretnutno nekih 500 dolara, ali će kasnije sigurno biti viša cena - mi očekujemo da možda možemo doći u zonu da subvencije koje se zahtevaju mogu biti minimalne - naveo je Bajatović.

On je dodao da će u tom slučaju u Srbijagasu videti koliko treba da bude naredno poskupljenje gasa.

- Trenutno ne mogu da vam kažem koliko. Od 1. maja ide poskupljenje 10 odsto, kao što smo najaviali. Verovatno tamo pred početak grejne sezone, od 1. oktobra, kada sagledamo koje količine smo kupili i koliko nas koštaju zalihe, šta je vlada spremna da subvencioniše - u tom momentu mi u Srbjagasu možemo da damo neku računicu koliko bi trebalo da bude poskupljenje, da mi budemo na nuli, to je domaći zadatak - istakao je Bajatović.

Dakle, do kraja godine da nema više ni subvencija, ali da nema više ni zarade Srbijagasa, rekao je on i naglasio da je to cilj za ovu godinu.

Nema više čekanja 

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da cena priključka na gas ostaje ista - 780 evra sa PDV, ali da će biti smanjene takse i pojednostavljene procedure, pošto će opereter distributivnog sistema, morati da obezbedi i sve papire i saglasnosti, tako da se više neće dugo čekati na priključak.

- Takse su izbačene. Ne mogu da vam kažem tačnu cifru, pošto se one razlikuju od opštine do opštine i od grada do grada, ima i velikih taksi, negde je jedno vreme taksa bila čak skuplja nego priključak - kazao je Bajatović Tanjugu.

Objasnio je da više neće biti dugog čekanja i da će sada biti potrebno samo da se donese jedan papir za uvođenje gasa, na šta treba opština samo da se saglasi.

- To je kratka procedura, a sve ostalo je posle prepušteno operatoru distributivnog sistema. On posle pregleda instalaciju i da priključak i njegova je tehnička komisija, a ne opštinska", naveo je Bajatović.

- Jednom plaćate neku sitnu taksu i vi posle sa opštinom nemate ništa - dodao je on.

Podseća da je do sada bila praksa se dugo čeka u lokalnim administracijama, koje često imaju male kapacitete.

Sada onaj ko hoće da uvede gas više ne mora nikome da se obraća, pošto će mu sve dalje, papire i saglasnosti, završavati onaj ko obezbeđuje priključak.

Bajatović je napomenuo da su značajno pale cene gasa, četiri do pet puta, na berzi i izrazio očekivanje da neće više biti onakvog poremećaja cena, pa da kao pre gas košta 3.000 dolara za 1.000 kubika gasa.

- To se neće desiti, ali neće ni da bude po 150 ili 200 dolara kao što je to ranije bio slučaj. Dakle moramo da računamo na tako nešto, moramo da imamo neko zdravo poslovanje i moramo da znamo koliko para možemo da uzmemo iz budžeta. Sve što potroši Srbijagas, toliko manje će vam otići na škole, bolnice, plate u javnom sektoru, penzije i drugo - kazao je Bajatović Tanjugu.

Naveo je da bi tako bilo realno da Srbijagas ove godine bude na nekoj vrsti "nule", to jest da odnos kupovne i prodajne cene gasa bude takav da Srbijagas nije u gubicima i da mu nisu potrebne dalje subvencije.

To je cilj i ono što bi trebalo da bude urađeno, dodao je Bajatović.

 

 

 

Ostavite komentar