Stanojević: Poruka da nema TOLERANCIJE PREMA NASILJU nije dovoljna, MORAMO nešto KONKRETNO URADITI
Za 4,5 meseca ubijeno je 17 žena, dok je u istom periodu prošle godine nastradalo njih sedam
11.05.2023
SrbijaGotovo svake nedelje jedna žena strada od partnera, bivšeg partnera ili muškog člana porodice, najčešće u svom domu
podeli vest:
Gotovo svake nedelje jedna žena strada od strane partnera, bivšeg partnera ili muškog člana porodice.
Od početka godine ubijeno je 18 žena, a među njima su i dve devojčice.
Dan sećanja na žene žrtve nasilja - 18. maj, ustanovljen je 2017. godine kako bi se javnost, ali i nadležne institucije, stalno podsećale na rizik od femicida i njegove posledice.
Za 4,5 meseca ubijeno je 17 žena, dok je u istom periodu prošle godine nastradalo njih sedam
11.05.2023
SrbijaŽena je zadobila teške povrede lica i ekstremiteta
11.05.2023
HronikaGotovo svake nedelje jedna žena strada od partnera, bivšeg partnera ili muškog člana porodice, najčešće u svom domu, upozoravaju organizacije koje se bave zaštitom žena od nasilja.
Naglašavaju da se trećina svih femicida u Srbiji počini vatrenim oružjem i podsećaju da je od početka godine pet žena ubijeno na ovaj način.
Postavljaju pitanje - zašto femicid nije posebno krivično delo, zbog čega se ne uspostavlja nezavisno državno telo za praćenje femicida, ko štiti žene od nasilnika i da li su životi žena manje vredni?
U Pirotu je 5. marta, u centru grada, na očigled prolaznika, ubijena Sanja Manoilov. Na nju je pucao bivši partner, koji je u tom trenutku imao zabranu prilaska žrtvi.
Foto: Pexels.com
Sanja je osam puta prijavljivala nasilje, a tek devetog puta pred tužilaštvom je pokrenut postupak! Međutim, nasilje se ponovilo i tada je za nasilnika tražen pritvor, ali je sud to odbio i posle toga desiolo ubistvo.
U tom gradu se i posle dva meseca postavlja pitanje, zašto zločin nije sprečen i ko je zakazao.
- Žena je znala šta, kako i gde da traži pomoć i podršku i prijavljivala je nasilje. Nadamo se da smo nekako doprinele svojim radom i angažmanom osvešćujući žene o tome da prepoznaju i prijave nasilje, a Sanja je bila jedan od njih - rekla je Marija Penčić, predsednica UO "Žene juga".
Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati
07.05.2023
HronikaKoordinatorka Sigurne kuće, Vesna Stanojević je apelovala na građane da kada primete neki znak nasilja prijave slučaj policiji
25.04.2023
SrbijaPotrebna je, kaže, intenzivnija saradnja i edukacija žena, ali i reakcija institucija.
- Ako mi na svim našim radionicama govorimo o nasilju, govorimo ženama kako da prepoznaju i prijave nasilje, onda je na neki način i obaveza da institucije preuzmu deo svoje odgovornosti i da prate slučajeve koji su rizični. Ja se nadam da se to radi, ali kada imamo ovako veliki broj žrtava, to zaista traži malo više pažnje - rekla je Penčićeva.
Nasilje mora biti prijavljeno, ističe Penčićeva i dodaje da se o tome mora pričati.
- Devojčice kroz svoj razvoj moraju da se upoznaju šta znači nasilničko ponašanje, kako da ga prepoznaju, prijave i izbegnu - rekla je Penčićeva.
Povodom Dana sećanja na žene žrtve nasilja, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog iskazalo je puno razumevanje za zabrinutost građanki i građana i duboku žal za svim ubijenim ženama i devojčicama.
U okviru svojih nadležnosti, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je tokom 2021. i 2022. godine izradilo nekoliko zakonskih, podzakonskih i strateških dokumenata u oblasti unapređenja ljudskih prava sa ciljem sprečavanja nasilja nad ženama.
Reč je o Zakonu o zabrani diskriminacije i Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, sa pripadajućim pravilnicima kojima se bliže uređuju obaveze prema ovom zakonu, zatim o Strategiji prevencije i zaštite od diskriminacije za period od 2022. do 2030. godine, Strategiji za rodnu ravnopravnost od 2021. do 2030. godine i Strategiji za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2022. do 2030. godine - sva tri dokumenta sa pratećim akcionim planovima za njihovo sprovođenje, saopštilo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Foto: Pixabay.com
U Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, jedno poglavlje je posvećeno sprečavanju i suzbijanju rodno zasnovanog nasilja, čime je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog dalo svoj doprinos za dodatno ojačavanje pravnog okvira Republike Srbije za borbu protiv nasilja nad ženama i devojčicama.
Pored toga, u svaki godišnji izveštaj o rodnoj ravnopravnosti, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog uvrstilo je raspoložive podatke o femicidu u Republici Srbiji, (dostupni javnosti na internet stranici Ministarstva u rubrici "Dokumenta" - "Izveštaji"), kako bi ojačalo svest o pošasti ovog zla u našem društvu.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog smatra da je, sa jedne strane, potrebno da se zakonski okvir unapredi, a sa druge strane, poboljša primena postojećih zakonskih rešenja.
Takođe, Ministarstvo će i dalje davati svoj doprinos u borbi protiv kulture nasilja, uz istovremenu afirmaciju ključnih vrednosti demokratskih društava – vrednosti tolerancije, dijaloga i međusobnog uvažavanja, navedeno je u saopštenju.
Aleksandru Jovanoviću izrečena je hitna mera zabrane prilaska i protiv njega je tužilaštvo podnelo krivičnu prijavu u redovnom postupku
17.04.2023
HronikaOsumnjičeni je delimično priznao nasilje u porodici, ali je negirao neke radnje koje mu se stavljaju na teret
31.03.2023
HronikaTema nasilja u porodici ili nasilja u partnerskom odnosu veoma je delikatna i višeslojna
14.03.2023
SrbijaPored fizičkog i seksualnog, postoji i psihičko, ali i ekonomsko nasilje za koje mnoge žene nisu ni čule iako u Srbiji uopšte nije retko
25.11.2022
Srbija
Ostavite komentar