Vesti > Srbija

CILJ je da dođemo do 1.000 STARTAPOVA: Država je PREPOZNALA da je ulaganje u NAUKU - ulaganje u BUDUĆNOST

Srbija je 19. aprila dobila novi centar evropske izuzetnosti u Kragujevcu, jedini van EU, na šta treba da budemo ponosni

Izvor: K1info/Tanjug

13/07/2023 > 23:32

podeli vest:

CILJ je da dođemo do 1.000 STARTAPOVA: Država je PREPOZNALA da je ulaganje u NAUKU - ulaganje u BUDUĆNOST
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović


Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavila je danas da je država Srbija prepoznala koliko je nauka bitna i da smo zbog toga dobili najveće pojedinačno ulaganje u nauku u Srbiji ikada - Bio4 kampus.

Na događaju pod nazivom "Stvaramo budućnost kroz spoj nauke, tehnologije i inovacija" u Jugoslovenskoj kinoteci, koji je organizovalo Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Begovićeva je dodala da je svaki naučnik u Srbiji doprineo tome i da je to ulaganje u budućnost, ali i promena odnosa države prema nauci. 

- Srbija je 19. aprila dobila novi centar evropske izuzetnosti u Kragujevcu, jedini van EU, na šta treba da budemo ponosni. To je jedinstvena infrastrukatura u zemlji koja će svima biti dostupna iz oblasti nano tehnologije, veštačke inteligencije, biosenzora, digitalizacije i to je nešto što Srbiji treba. Nadam se da će u godinama koje dolaze biti još toga - rekla je Begovićeva predstavljajući rad i dosadašnje postignute rezultate Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Govoreći o Bio4 kampusu, Begovićeva je rekla da je to platforma za saradnju akademije, obrazovnog i naučnog dela, startup zajednica i velikih kompanija.

- Svi će se oni naći na parceli od 23 hektara. Okupili smo naučnu zajednicu oko četiri stuba o biomedicina, biotehnologija, bioinformatika sa veštačkom inteligencijom i biodiversitet. Treba da budemo svesni da smo mala naučna zajednica i za bilo kakav uspeh treba nam kritična masa. Imamo sjajne naučnike, ali fali nam kritična masa, pa je ideja bila da u Bio4 okupimo naučnike oko šire teme.

Dodala je da su svi naučno tehnološki parkovi različiti, a da smatra da će centalna zgrada Bio4 kampusa biti jedan od zaštitnnih znakova Beograda i da će biti i jedna od turističkih atrakcija prestonice. Rekla je da se planira se proširenje naučno-tehnološkog parka u Beogradu za startap zajednicu.

- Cilj je da dođemo do 1.000 startapova i da ćemo tada dostići prvi junikorn. To su startapovi koji su dostigli vrednost milijardu dolara.

Kako smatra, ukrupnjavanje je rešenje i za druge oblasti nauke.  

- Imamo oko 70 malih instituta. Ideja je o simbiozi. Imamo institute od 20-30 ljudi, zašto ne bismo imali institute od 200 ljudi koji imaju veću snagu prema svima. U Bio4 kampusu okupili smo devet instituta i šest fakulteta koji će preći u kampus.

Ističe da je potpuno svesna da mora da se ulaže u infrastrukturu i dodaje da su naučnici zaslužili da imaju poseban tretman, jer je, kako kaže, najbolje što imamo u zemlji, najbolja reklama za našu zemlju i zajednica koja daje vrlo konkretne rezultate kada se stimuiliše i jasno usmeri ka tome šta treba da radi.

Pored toga, istakla je da imamo naučno-istraživačke centre velikih svetskih kompanija u Srbiji.

- Trenutno razgovaramo sa onim najboljima kao što su Takeda, Roš, Fajzer. Nedavno nas je kontaktirao Ginko bajovorks, jedna od najvećih američkih biotehnoloških kompanija. Rekli su nam da već godinu dana prate priču o Bio4 kampusu i da bi voleli da dođu da pričaju sa nama kako mogu da se uključe sa nekom svojom istraživačko-razvojnom sa istraživačko razvojnom proizvodnjom - zaključila je ministarka Jelena Begović.

Kako je istakla, naučnici, a posebno naši, najbolji su u rešavanju problema i kako smatra, treba da im posvetimo rešavanje problema koji su najveći izazovi za Srbiju, a to su prema njenom mišljenju: povećanje nataliteta, povratak mladih iz dijaspore, oživljavanje i podmlađivanje sela, nedostatak radne snage, ravnomerni regionalni razvoj, energetska samoodrživost Srbije, povećanje iskorišćenja obnovljivih izvora energije i odgovor na klimatske promene.

Ostavite komentar