Vesti > Srbija

EVO kako je RINGIŠPIL PUN DECE U LAZAREVCU počeo da se RUŠI: Oglasio se vlasnik i objasnio šta je bilo pre VRISKA DECE

Dozvola za rad podrazumeva atest, priključak za struju i lokaciju, koju daje opština.

Izvor: K1info/rts.rs

Autor: Mina Duduković

19/03/2024 > 10:11

podeli vest:

EVO kako je RINGIŠPIL PUN DECE U LAZAREVCU počeo da se RUŠI: Oglasio se vlasnik i objasnio šta je bilo pre VRISKA DECE
Foto: Instagram Printscreen/192_rs


Snimak sa društvenih mreža iz Lazarevca koji je uzburkao javnost prikazuje ringišpil pun dece u zamahu, naglo kočenje i vrisak, a vlasnik kaže da je naglo ukočio ringišpil zbog neodgovornog ponašanja jednog mladića.

U Udruženju vlasnika zabavnih radnji kažu da su stroga pravila da se dobije atest za rad, priključak za struju, a i opštine teško daju lokacije. Ipak, tvrde da su omiljena mesta za zabavu dece bezbedna i da su opremljena savremenom opremom, prenosi RTS.

Ringišpil, dečji vrisak i naglo kočenje, kao da će velika vrteška pasti, vide se na snimku kolega iz lazarevačke Gem televizije, a stiže i objašnjenje vlasnika luna-parka.

- Na snimku se vidi da sam uočio dečka koji je skinuo lanac i nagao se da uhvati korpu ispred sebe. Reagovao sam što sam brže mogao. Zakočio sam naglo da bismo izbegli veću katastrofu - kaže vlasnik luna-parka Velisav Prendić.

Nestašni dečak je, kaže vlasnik, mogao da padne sa visine od tri metra, ali srećom nije. Otišao je samo, bez izvinjenja.

Upozorenja i provere

Obavljen je uviđaj, kontrola, nastavljen je rad, iako su se roditelji uplašili. Deca su sada živahnija, nestašnija, pa su i roditelji odgovorniji za njihovu bezbednost.

- Retko ko čita postavljane natpise i upozorenja – da stanu na određenu razdaljinu, te da ne prilaze dok je objekat u pokretu, kao i da vode računa o ličnim stvarima - ukazuje vlasnik luna-parka Radisav Minić.

Prema njegovim rečima, još je gore ako roditelji snimaju mobilnim telefonima, dok deca vršljaju okolo ili ih ostave i odu u kafić.

Minić kaže da u parku na Vidikovcu pre podne nema posla, pa se proverava svaki spoj i šraf. Zbog struje, elektromotora, konstrukcije igračaka i opreme, ovo su opasna mesta.

Dozvola za rad podrazumeva atest, priključak za struju i lokaciju, koju daje opština.

Sve je to skupo i teško se dobija, kaže član Udruženja vlasnika zabavnih radnji, koje je doprinelo da se pojača kontrola i bezbednost dece. Većina sprava nije brža od ljudskog hoda.

Foto: Unsplash.com

 

- I deca na toboganu, gde nema gvožđa, mogu da se povrede jer skakuću, okreću se, sapliću. Može uvek da dođe do povrede, kao i u svakodnevnom životu - ističe Minić.

Veliki problemi

Srećom, kod nas nije bilo većih nesreća, jer su radnici dobro obučeni, a u stacionarnim parkovima imaju vremena da pregledaju i popravljaju opremu.

Problem su pokretni, vašarski parkovi, gde se oprema montira na brzinu na prostoru koji nije detaljno pregledan i verovatno je tu kontrola slabija.

Naši parkovi su jedini u Evropi koji imaju fiskalne kase, vožnja je četiri do pet puta jeftinija nego u regionu, a kamoli u Evropi.

U Udruženju vlasnika tvrde da imaju dobru, savremenu i skupu opremu, odnosno ima i zarade, verujemo i bezbednosti, a deo odgovornosti može s pravom da se prebaci i na roditelje.

Ostavite komentar