POTPISANA JE SMRTNA PRESUDA I GORANU I NAŠOJ MAJCI: Zoran Vesić za K1 otkrio sve o stanju brata
Govorio je kako se situacija odvijala ovog jutra i u kakvom je trenutno stanju.
27.11.2024
PolitikaStručnjaci su nam u emisiji "Uranak" na našoj televiziji pomogli da bolje razumemo pravne i društvene aspekte ove teme
podeli vest:
Istopolne zajednice postale su tema koja izaziva veliku pažnju u Srbiji, a sa najnovijom presudom Evropskog suda za ljudska prava, koja se odnosi na ovaj problem, situacija je postala još urgentnija. Beogradski prajd od vlasti zahteva da bez odlaganja usvoje zakon koji bi omogućio legalizaciju istopolnih zajednica, ukazujući na to da je svaki dalji odmor neprihvatljiv. Ali šta znači ova presuda? Da li je to obaveza za vlast ili samo preporuka?
U emisiji "Uranak" na našoj televiziji Filip Vulović iz organizacije "Civil Rights Defenders" i Dragiša Ćalić, upravnik "Jukoma", pomogli su nam da bolje razumemo pravne i društvene aspekte ove teme i šta ona znači za budućnost prava LGBT+ zajednice u Srbiji.
- Poljska je od septembra obavezna da priznaje istopolna partnerstva sklopljena u drugim zemljama. Ovaj uspeh je rezultat dugogodišnjeg procesa, a posebno je značajan za istopolni par koji je tražio od Poljske da prizna njihovo partnerstvo. Nakon što su odbijeni, obratili su se Evropskom sudu za ljudska prava, koji je odobrio njihovu tužbu. Kao članica Saveta Evrope, Srbija je obavezana da poštuje međunarodne propise, ali sada je na našoj državi da odluči da li će ispuniti svoje obaveze i na koji način će graditi svoju međunarodnu reputaciju. Videli smo da obaveza iz 2008. godine, koja se odnosi na ozakonjenje istopolnih partnerstava, još uvek nije ispunjena - rekao je Filip Vulović na početku razgovora.
Govorio je kako se situacija odvijala ovog jutra i u kakvom je trenutno stanju.
27.11.2024
PolitikaAlarmantno je da čak 74 odsto žrtava ne prijavljuje nasilje, ostajući u tišini koja ih dodatno ugrožava
26.11.2024
Srbija- Mi tražimo pravno priznanje i regulisanje istopolnih zajednica, što bi olakšalo život istopolnim partnerima. Zakon bi im omogućio iste privilegije koje uživaju bračni parovi, kao što su pravo na posetu bolesnom partneru, mogućnost zajedničkog uzimanja kredita, ili pravo na nasleđivanje imovine u slučaju smrti jednog od partnera. To su praktične stvari koje bi zakon omogućio i koje bi značajno poboljšale život istopolnih partnera. Postigli smo konsenzus sa Ministarstvom za manjinska i ljudska prava, koje je tada vodila gospođa Gordana Čomić, između 2020. i 2022. godine. Takođe, razgovarali smo sa ministrom Žigmanovom, koji je prepoznao potrebu za usvajanjem zakona, ali nije najavio nikakvu inicijativu, što znači da smo napravili korak unazad. Najveći dokaz trenutne situacije je izjava premijera Vučića iz septembra, u kojoj je rekao da se njegov mandat fokusira na tradicionalnu porodicu i da za vreme njegovog premijerskog mandata zakon o istopolnim zajednicama neće biti usvojen - dodao je Vulović
Zatim je Filip Vulović govorio o daljim koracima:
- Ovom pričom podsećamo državu na to kako se ona pozicionira na međunarodnom nivou, kada odlučuje da li će poštovati međunarodne presude. Ukoliko država ne postupa u skladu sa tim, narušava svoj ugled i ugrožava svoj evropski put. Takav pristup, koji pokazuje sklonost ka konzervativnim i ultradesničarskim uticajima sa istoka, može ozbiljno ugroziti budućnost Srbije na međunarodnoj sceni - rekao je Vulović.
Dragiša Ćalić kaže da se donošenje određenih propisa, koji bi trebalo da budu civilizacijska tekovina, često doživljava kao pritisak od strane međunarodnih organizacija.
- Zapelo je na mnogim mestima i ne znamo kada će početi. Nama je uvek žao kada se donošenje određenih propisa, koje smatramo civilizacijskom tekovinom, predstavlja kao pritisak od strane UN, EU, ili u ovom slučaju Evropskog suda za ljudska prava, a ne kao dostignuće koje smo postigli kao društvo kroz razvoj civilizacije. U ovom trenutku, čini se da idemo unazad. Uslovi nisu stečeni da kao društvo sami dođemo do potrebnih propisa. Presuda Evropskog suda za ljudska prava direktno obavezuje samo stranke u sporu, pa je jedina strana koja je obavezana Poljska. Presude naših viših sudova treba da budu putokaz, jer ako dođe do sporova u našoj zemlji, očekuje se da će presude biti iste. U suprotnom, donošenje presuda koje su u suprotnosti sa praksom Evropskog suda za ljudska prava postaje uzaludno i skupo. EU, Komitet UN za ljudska prava i Evropski sud nam poručuju da je potrebno da se ovaj vakum reši - rekao je Dragiša i objanio šta bi se dogodilo kada bi istopolni par iz Amerike, došao da živi u Srbiju gde procedure nema.
Predsednik Skupštine Jagodine poslednje gostovanje je imao u jutarnjem programu TV K1 "Uranak"
22.11.2024
PolitikaStručnjaci ocenjuju da kod maloletnog Koste postoje pukotine u njegovom razvoju koje su drastične
21.11.2024
Hronika- Osoba koja živi u Americi duži vremenski period i ima dete, ako želi da iz patriotskih razloga upiše dete u matičnu knjigu rođenih kako bi dobilo srpsko državljanstvo, to ne bi mogla da uradi. Dogodilo bi se isto kao u Poljskoj. Pred našim upravnim organima pokušali bi da dobiju socijalnu zaštitu, bolovanje, i sve druge privilegije koje imaju ostali parovi, ali bi bili odbijeni. Potom bi morali da idu na višu instancu, jer matičar jednostavno nema mogućnost da upiše dva oca ili dve majke u knjigu rođenih. U tom slučaju bi verovatno došlo do sudskog postupka, čekalo bi se na odluku vrhovnog ili ustavnog suda, a na kraju bi se čekalo da slučaj dođe pred Evropski sud za ljudska prava. Nakon svih tih godina, Evropski sud bi doneo presudu da Srbija mora da odobri takav zahtev. Naša država obično ne razmišlja o tome unapred, već reaguje tek kada se pojavi neko ko želi da se bori za ta prava - zaključio je Dragiša Ćalić.
BONUS VIDEO
Često se u medijima spekuliše o ovoj temi
20.11.2024
PolitikaNiko ne može blokirati rad državnih institucija, a uloga policije je da pomogne da sve prođe bez problema
20.11.2024
PolitikaSvi ste verovatno primetili da se Dragan Marković "prepolovio" poslednjih nedelja
18.11.2024
PolitikaDoktorka je objasnila i šta znači skrining embriona
13.11.2024
VestiEvo u kom stanju je zatečena nesrećna žena
pre 28 minuta
HronikaPrema rečima meštana, radi se o ženi koja je u kući u Ulici Palih Boraca živela sama.
pre 48 minuta
HronikaPredrag Momčilović, direktor Centra za socijalni rad saopštio je da je A.I. bio u hraniteljskoj porodici godinama.
pre 1 sat
HronikaDušan Vasiljević, ekspert u oblasti zaštite životne sredine, u emisiji "Kec na jedanaest" na televiziji K1 govorio je na važnu temu
pre 1 sat
SrbijaNa jednoj od društvenih mreža većina fotografija koje je osumnjičeni okačio su skoro identične
pre 1 sat
HronikaEvo šta se okrivljenima stavlja na teret
pre 1 sat
HronikaSastanak je potvrdio nastavak čvrste saradnje između Republike Srbije i kompanije Ziđin
pre 2 sata
PolitikaAutomobil pokosio pešaka dok je prelazio kolovoz
pre 2 sata
HronikaNakon uklanjanja sa svih funkcija leta 1966. od njegove ličnosti vremenom je stvoren svojevrsni mit
pre 3 sata
SudbineEvo šta je tim povodom napisala na mrežama Ana Bekuta, njegova partnerka
pre 17 sati
SudbineNa skromne uslove, daleko od civilizacije, oni ne kukaju, već žive život puni optimizma
27.11.2024
ReportažaJedne od najlepših srpskih narodnih pesama delo su upravo ovog kompozitora
26.11.2024
SudbineOstvario je uloge u mnogim hrvatskim pozorištima, među kojima su Hrvatsko narodno pozorište u Zagrebu i Varaždinu
26.11.2024
SudbineReka suza isplakana je u njegovom rodnom Končarevu
26.11.2024
SudbineRaša je potvrdio drugu tužnu vest
25.11.2024
SudbineU mladosti je trenirao fudbal, ali krajem šezdesetih godina se odlučio za pevanje
25.11.2024
Sudbine
Ostavite komentar