Zdravlje

NEMAMO PRAVO DA ODLUČUJEMO KO ĆE DA SE RODI, A KO NE! Đakon i doktorka ukrstili mišljenja o genetskom inženjeringu

Doktorka je objasnila i šta znači skrining embriona

Izvor: K1info

13/11/2024 > 12:17

podeli vest:

NEMAMO PRAVO DA ODLUČUJEMO KO ĆE DA SE RODI, A KO NE! Đakon i doktorka ukrstili mišljenja o genetskom inženjeringu
Foto: K1 televizija


U poslednjih nekoliko godina, genetski inženjering postao je tema koja izaziva brojne debate i podela u društvu, naročito kada je u pitanju njegova primena na ljudske embrione.

Nedavna ponuda američke startap kompanije, koja bogatim parovima nudi uslugu analize embriona kako bi se predvidela inteligencija njihovog potomstva, samo je još jedan korak u ovom kontroverznom području. 

Dok neki vide potencijal za napredak i unapređenje ljudskih sposobnosti, drugi se pitaju da li ovakav oblik genetskog skrininga otvara vrata etičkih dilema koje bi mogle imati dalekosežne posledice.

O ovoj temi u emisiji "Uranak" na televiziji K1 razgovarali su stručnjaci, genetičarka dr Milica Filipović Stanković i đakon Aleksandar Milojković, koji su pokušali da rasveste izazove i mogućnosti genetskog inženjeringa.

- U genetskoj sekvenci mogu se pronaći različite ljudske osobine, ali inteligencija je specifična osobina koja je kodirana na više načina i zavisi od mnogih faktora. Ne postoje pojedinačni geni ili genski paneli koji mogu precizno odrediti koeficijent inteligencije. Na primer, istraživanje provedeno na jednojajčanim blizancima pokazalo je da, iako imaju identičnu genetičku sekvencu, mogu postizati različite rezultate u životu. Inteligencija je kompleksna osobina koja zavisi od genetske osnove, stanja organizma i, u velikoj meri, od faktora životne sredine. Mislim da je ova tema postala kontroverznija nego što zapravo jeste. Iako verujem da tehnologije poput heliusspektoginomiks mogu imati potencijala, u svakoj oblasti, pa tako i u medicini, postoje mogućnosti za zloupotrebu. Da li je ta startap kompanija započela istraživanja koja su možda inicirali neki bogati Amerikanci, koji žele da dobiju decu sa boljim karakteristikama od onih koje bi inače imali? To ostaje pitanje - izjavila je doktorka.

Foto: K1 televizija

 

Đakon Aleksandar Milojković ističe da njemu ovo liči na eugeniku. 

- Ovo mi liči na ideologiju koja je nastala još u 19. veku, na ideologiju dobrih gena koju je razvio Frensis Galton, rođak Čarlsa Darvina. Problem ovde nije nauka, već način na koji ćemo primeniti naučna saznanja i kako ćemo ih koristiti. Čitao sam članke na ovu temu i jasno je da geni imaju uticaj na naše osobine, uključujući inteligenciju, ali oni nisu jedini faktor koji određuje koeficijent inteligencije. Tu su i faktori odnosa i spoljne sredine. Geni su samo jedan potencijal, dok se inteligencija razvija kroz vreme i doseže svoj maksimum u interakciji sa spoljnim svetom. Ovaj pristup mi liči na eugeniku, na oblik socijalnog darvinizma, gde vršimo selekciju i dajemo sebi za pravo da imitiramo prirodni mehanizam. Način razmišljanja je eugenički - rekao je on. 

Doktorka je objasnila i šta znači skrining embriona. 

- Genetička analiza embriona, poznata kao preimplantaciona genetika, ima za cilj da pomogne parovima koji su nosioci mutacija koje mogu izazvati izuzetno teške bolesti. Ove bolesti mogu dovesti do rađanja dece koja će živeti duži vremenski period, ali će biti veoma disfunkcionalna i zahtevati posebnu medicinsku negu. Preimplantaciona dijagnostika treba da spreči rađanje takve dece, a ne da bude korišćena za selekciju osobina kao što je to prikazano u komercijalnim ponudama. Slažem se da u svemu mora postojati mera i granica, ali ne bih volela da se, zbog priča o selekciji embriona prema koeficijentu inteligencije, skrene pažnja sa važnosti preimplantacione genetike i prenatalne dijagnostike. Ideja bilo koje genetičke dijagnostike nije da se biraju deca kao u video igricama – to bi bila čista zloupotreba - dodala je doktorka.

Doktorka ističe da se poslednjih 15 godina prenatalna dijagnostika, koja ima vrlo humanitarnu svrhu, zloupotrebljava u cilju selekcije pola ploda.

- To nije samo problem u Americi, niti je to rezervisano samo za bogate ljude – ovo se dešava i kod nas na dnevnom nivou. Selekcija pola ploda je zloupotreba, jer ukoliko ne postoji medicinska dokumentacija koja garantuje da će plod ženskog ili muškog pola biti zasigurno zdrav, to predstavlja zloupotrebu dijagnostičke procedure. Postavlja se pitanje da li treba zabraniti ovakvu vrstu analiza, jer postoji određeni procenat ljudi koji će je zloupotrebiti, čime onemogućavaju onima koji imaju ozbiljne medicinske indikacije u porodici da dobiju zdravo potomstvo. Ni po jednom zakonu na svetu preimplantaciona genetička analiza ne sme da sadrži informacije o polu embriona. To su skrivene informacije - objasnila je doktorka.

Foto: K1 televizija

 

Đakon naglašava da nismo mi ti koji treba da odlučujemo o životu i smrti drugih:

- Svi smo mi dobili život kao dar. Niko od nas nema život zahvaljujući samome sebi, život dugujemo Bogu i svojim roditeljima. Mislim da zaista nemamo pravo da odlučujemo da li će neko da se rodi ili ne, samo zato što smo procenili da neke njegove osobine, pa makar to bile i osobine neke bolesti, govore da on ne treba da se rodi. S obzirom na prirodu svog posla, sreo sam mnoge osobe koje imaju neki stepen invaliditeta, nekog hendikepa, i verujte, te osobe takođe imaju sposobnost da se raduju. To što govorimo da neko ne treba da se rodi, jer je bolestan, zapravo je nespremnost da prihvatimo takvu osobu - zaključio je đakon u emisiji "Uranak" na televiziji K1.

Ostavite komentar