Ovo zanima sve koji TRAŽE POSAO: DETALJNO UPUTSTVO kako da napravite SAVRŠENU RADNU BIOGRAFIJU
Miloš Turinski iz Infostuda govorio o tehnikama koje će vam pomoći da napravite savršenu radnu biografiju
Izvor: K1info
31/10/2022 > 09:43
podeli vest:
Miloš Turinski PR menadžer firme Infostud bio je gost emisije “Vikend na K1” gde je govorio o tehnikama koje će vam pomoći da napravite savršenu radnu biografiju, odnosno CV.
- CV je najbitniji alat prilikom traženja posla, odnosno marketinški alat. Slikovito objašnjeno, ako recimo sretnete potencijalnog budućeg poslodavca u liftu, kako bi sebe najbolje prezetovali u 30 sekundi. To je upravo ono što CV radi kada konkurišete na oglas za posao. On treba da bude prilagođen svakom poslodavcu i da kaže ono najbolje o vama. To je ono najkorisnije za poziciju za koju konkurišete - rekao je Turinski i dodao:
- Uvek kažem da na CV najviše treba da se obrati pažnja. To zapravo ono što vas predloži za prvi razgovor i ističe vas u moru kandidata da dođete do tog prvog razgovora za posao.
Turinski je objasnio da ljudi često misle da im CV nije potreban i da će sve najbitnije informacije o sebi reći na razgovoru za posao, ne shvatajući da će im CV obezbediti taj put.
- Dobar CV je sve ono što će vas predstaviti u što boljem svetlu. Nekada smo imali onu najosnovniju formu, gde na vrhu stranice piše CV, pa stavite osnovne podatke, radno iskustvo, obrazovanje i vi to pošaljete. Međutim, to se razvilo u nedogled u smislu da vi možete da budete kreativni kako ćete da formatirate vaš CV, a da pritom sadrži ono najbitnije o vama. Imate Canvu koja je besplatan online program gde već imate šablone i prema njima možete da prilagodite ono što vam je najneophodnije za CV – ispričao je Miloš Turinski u emisiji “Vikend na K1”, a zatim je detaljno objasnio šta treba da sadrži jedan pravi poslovni CV.
Šta svaki CV mora da ima?
- Osnovni podaci – Ime, prezime, mejl adresa (koja mora da bude što profesionalnija) i kontakt telefon.
- Fotografija i datum rođenja - Nisu neophodni, ali svi je stavljaju jer ostavlja sliku o vama poslodavcu. Fotografija treba da bude profesionalna. Možete da obučete košulju i stanete uz beli zid i da vas neko fotografiše sa blagim osmehom kako biste dobili prigodnu fotografiju za CV.
- Radno iskustvo – Treba da se ide hronološki unazad, od poslednjeg radnog iskustva ka prvom. Jako je bitno da stavite relevantno radno iskustvo za oglas za koji konkurišete, odnosno iskustvo koje vas kvalifikuje za posao za koji konkurišete. Nije dovoljno da stavite samo poziciju na kojoj ste bili, već i da opišete šta ste radili kroz rečenicu i šta je konkretno podrazumevala vaša radna pozicija. Ono što se tiče mladih osoba, nije neophodno da ste imali ugovor sa poslodavcem već da ste imali bilo kakav rad iza vas, pogotovo u nekoj studentskoj organizaciji, organizaciji nečega i slično. Te stvari se takođe stavljaju u radno iskustvo, odnosno vannastavne aktivnosti tokom školovanja.
Morate da budete koncizni i jasni – Poslodavci ne vole CV na dve, tri strane jer nemaju vremena da ih čitaju. Idealno bi bilo da imate CV koji staje na jednu stranicu A4 formata.
Svako obrazovanje – Takođe hronološki unazad od poslednjeg formalnog školovanja. Najdalje što treba da stavite od obrazovanja je srednja škola.
Lične osobine - Opisivanje sebe u nekoliko reči. Ovde je dobro da ne stavljate floskule timski igrač, uporan, dobar pregovarač... Ako mislite da ste dobar timski igrač i da ste dobar pregovarač treba to da opišete i objasnite kako ste to uradili u nekoj kratkoj formi i kratkim crtama kako bi to imalo smisla što stavljate.
Poznavanje stranih jezika i rada na računaru – Nivoi poznavanja jezika i baratanja računarom.
Hobiji – Mnogi misle da hobiji ništa ne govore o vama, a u stvari govore. Neki sport će reći o vama da ste timski igrač, ili čitanje knjiga.. Svaki hobi priča neku priču o kandidatu.
Ostalo – Vozačka dozvola i na šta smo sve spremni kao budući zaposleni.
Uz CV uvek je preporuka i da pošaljete motivaciono pismo gde ćete napisati sve ono što niste uspeli da napišete u CV-ju.
Ostavite komentar