VELIKA AKCIJA POLICIJE ŠIROM SRBIJE Oštetili budžet za milionsku cifru! Evo šta je pronađeno kod uhapšenih (FOTO)
Vesti
Mobing nije novi fenomen, postoji od kada postoji ljudski rod i želja pojedinca za vlašću
podeli vest:
Termin "mobing“ najčešće se koristi u Švedskoj, Nemačkoj i Italiji dok u zemljama Engleskog govornog područija nailazimo na termin "bulling“, a u SAD najčešće termin "work abuse“.
Reč "mobbing" dolazi od engleskog glagola to mob što u prevodu znači, bučno navaliti, nasrnuti.
Postoji veliki broj termina kojim bi se mobing mogao prevesti na srpski jezik: moralno zlostavljanje, psihičko maltretiranje, psihološki teror…
Prvi naučnik koji je počeo istraživanje ovog fenomena bio je nemački psiholog Hajnc Lajman. On je upotrebio naziv "mobing“ za određena ponašanja na radnom mestu, odredio njegove karakteristike, posledice na zdravlje, a osnovao je i kliniku za pomoć žrtvama mobinga.
Reč mobing, Lajman je "pozajmio" od Konarda Lorenza koji je njome opisao ponašanje nekih vrsta životinja, koje udružujući se protiv jednog svog člana, napadaju ga i isteriju iz zajednice, dovodeći ga nekada i do smrti.
Mobing na poslu podrazumeva svako psihičko ili verbalno zlostavljanje na radnom mestu sa namerom da se obezvredi rad pojedinca ili grupe (kolektiva).
Foto: Pixabay.com
Metode su najrazličitije: ponižavanje, zastrašivanje, uvredljivo ponašanje u nameri da se individua ili kolektiv kazni ili zastraši, neopravdano nametanje uslova rada, ugrožavanje zdravlja, izolovanje od drugih zaposlenih lica navođenje da pojedinac da otkaz ili da raskine ugovor, ismejavanje, uznemiravanje (seksualno, psihičko, verbalno), zakidanje na zaradi…
Napadi na žrtvu mobinga se odvijaju s visokom učestalošću (najmanje jednom nedeljno) i u dužem periodu (najmanje 6 meseci). To izaziva zdravstvene smetnje i simptome, promene u psihičkoj i emocionalnoj sferi, promene na telesno-zdravstvenom planu i promene u ponašanju.
U literaturi, zavisno od autora, mogu se pročitati razne definicije mobinga. U osnovi to je negativni uticaj na psihu zaposlenog sa postojanjem svesne namere da mu se naškodi.
Mobing nije nova pojava u društvu, ipak trebalo je dosta vremena da neko počne ozbiljno da se bavi ovom problematikom.
Naučno proučavanje mobinga počelo je pre deset godina. Od tada su sprovedena mnoga istraživanja ovog fenomena sa željom da se što bolje prepozna i odredi njegovo značenje, kako bi se moglo raditi na poboljšanju kvaliteta međuljudskih odnosa i na prevenciji svakog oblika zlostavljanja i maltretiranja.
S druge strane velika konkurencija na tržištu, globalizacija, organizacijske promene, privatizacija, restruktuiranje, informatizacija, ekonomska kriza, nesigurnost radnih mesta, nefleksibilnost radnika... doveli su do povećanje učestalosti mobinga.
Zlostavljanje na radnom mestu postalo je uočljivo više nego ikada. Poslodavci su prisiljeni da analiziraju svaki problem, koji ima negativne posledice na produktivnost i na troškove proizvodnje.
Foto: Pixabay.com
"Aktivnosti" kojima se žrtva izlaže su sledeće:
- Napadi na mogućnost adekvatnog komuniciranja nadređenih ili kolega - ograničavaju mogućnost izražavanja žrtve, žrtva se prekida u govoru, odbijaju se neverbalni kontakti sa žrtvom, izbegavaju se pogledi…
- Napadi na mogućnost održavanja socijalnih odnosa - žrtva se stalno izoluje, niko joj se ne obraća, svi se ponašaju kao da žrtva ne postoji, žrtva se premešta u red daleko od kolega, ne poziva se na zajedničke sastanke, neformalna druženja kolega...
- Napadi na lični ugled - izmišljanje priča o žrtvi i njenom privatnom životu, ogovaranje, ismejavanje, negativni komentari o ličnim karakteristikama žrtve
- Napadi na profesionalnost - stalne kritike, prigovori, vređanje, preterana kontrola, stalno kažnjavanje, niska ocena rada, žrtvi se nedaju radni zadaci, oduzimaju joj se sredstva za rad, zahtevaju se sposobnosti koje ne poseduje, navodi se na grešku, određuju se kratki rokovi, stalna promena radnih zadataka...
- Napadi na zdravlje - žrtve se prisiljavaju da obavljaju zadatke koji narušavaju njeno zdravlje, ne dopušta se korišćenje godišnjeg odmora i slobodnih dana, preti se fizički, žrtva se seksualno zlostavlja Foto: Pixabay.com
Sve uzgaja prirodno i svaka sorta ima drugačiji efekat, a njemu je najvažnije da nekome može da pomogne
08.07.2022
DisplayU vreme energetske krize kompanije se trude na sve moguće načine da uštede
02.08.2022
ČuvarkućaKineski državni mediji imaju veliko prisustvo Facebooku, Instagramu i Tviteru, ali do sada su bili relativno tihi na TikToku
13.08.2022
SvetŽene preduzetnice iz Srbije i regiona mogu da računaju na pomoć u onlajn prodaji kod, na primer, Amazona
28.08.2022
Čuvarkuća
Ostavite komentar