Vesti > Srbija

SLAVICA ĐUKIĆ DEJANOVIĆ OTVORILA DUŠU ZA K1 INFO: Ovo mi je najteže palo u 2024. godini

Ministarstvo prosvete nastoji da obezbedi da svako dete ima jednake uslove za obrazovanje i na tome radimo, rekla je ministarka

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

01/01/2025 > 09:45

podeli vest:

SLAVICA ĐUKIĆ DEJANOVIĆ OTVORILA DUŠU ZA K1 INFO: Ovo mi je najteže palo u 2024. godini
Foto: K1 televizija


Jedan od najvećih izazova u ovoj godini je prevencija i smanjenje nasilja među mladima, a to je zadatak za čitavo društvo i neophodna je saradnja – prosvetnog, sistema socijalne i zdravstvene zaštite, policije, tužilaštva, medija, ali i porodice.

Ovu odlučnu poruku za K1info šalje ministarka prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Slavica Đukić Dejanović u intervjuu za portal K1info. Ispraćajući staru godinu, ona je ispričala sa kakvim se sve problemima bori Ministarstvo prosvete, a dotakla se i svojih  ličnih želja.

Кoje ciljeve ćete postaviti Ministarstvu za 2025. godinu? Šta će biti prioriteti?

- Кada govorimo o prosvetnom sistemu, ne možemo govoriti samo o jednom njegovom segmentu. Podjednako je važno da svaki deo prosvetnog sistema, koji je izuzetno veliki, kontinuirano unapređujemo, prilagodimo savremenim trendovima  i obezbedimo kvalitetno obrazovanje za svako dete. To je sistem koji se neprestano menja i unapređuje. Strategija razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine jasno definiše ciljeve poput većeg obuhvata obrazovanjem, da obrazovni sistem odgovori zahtevima tržišta rada, odnosno da se kod učenika razvijaju znanja, veštine i kompetencije potrebne za budućnost,  digitalizacija u prosveti i druge. Radi se na unapređenju digitalnih kompetencija učenika, nastavnika, kao i opremanju škola digitalnom opremom. Izmenama i dopunama zakonskih propisa povećavamo efikasnost u radu sistema i pojednostavljujemo administraciju.

Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Кako Vi, posle svega, komentarišete  blokade fakulteta i obustavu rada u školama u Srbiji? Da li imate neki savet za mlade ljude koji tek treba da zakorače u život? Šta biste ih posavetovali o borbi i pravdi?

- Svako u ovoj državi ima pravo na mišljenje, pravo na slobodu govora, pravo da traži odgovor, ali niko, apsolutno niko, nema pravo da drugoga fizički ili psihički napada i vređa. Na civilizovano ponašanje, država će, kao i apsolutno uvek do sad, odgovoriti dijalogom. Nije dobro narušavati kontinuitet obrazovnog procesa. Apelujem na univerzitete i fakultete i njihova rukovodstva da studentima omoguće da nadoknade izgubljenu nastavu i polaganje ispita.

Šta je ministarstvo uradilo tokom prethodne godine povodom suzbijanja vršnjačkog nasilja u školama i šta je od toga dalo dobre rezultate? Кakvi su dalji planovi kada govorimo o ovoj važnoj temi?

- Zakoni koji uređuju postupanje škola u situacijama nasilja menjani su krajem 2023. godine, a nakon godinu dana primene, menjamo ih opet, jer želimo da školama damo što više mehanizama za reakciju kada se nasilje dogodi, ali ono što je još bitnije da im damo mogućnosti i vetar u leđa za preventivne aktivnosti, kao što su to humanitarni rad i druge aktivnosti. Nacrtom izmena i dopuna propisa predviđeno je da učenik odgovara za težu povredu obaveze učenika ukoliko ne poštuje odluke direktora ili organa škole donete u cilju sprečavanja težih povreda obaveza učenika u školi. Takođe, predviđeno je da zaposleni u školama realizuju društveno-korisne, odnosno humanitarne aktivnosti u cilju prevencije zaštite od nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja. Ove aktivnosti i do sada su se realizovale u okviru planova pojačanog vaspitnog rada za učenike koji su izvršili težu povredu obaveza učenika ili nasilje. Prema predloženim izmenama i učenicima osnovne škole odlaže se davanje prevodnice dok se ne okonča vaspitno-disciplinski postupak koji je pokrenut čime se ujednačavaju postupci u osnovnim i srednjim školama.

Šta Vam je najteže palo tokom 2024. godine, a na šta ste najviše ponosni sa profesionalne strane?

- Fizička distanca koja se meri kilometrima između porodice mog sina i mene iziskuje da nalazimo obostrano načine da što češće i što duže budemo zajedno. Ponosna sam na funkcionalnost i profesionalna postignuća mog sina i njegove porodice. Sa profesionalne strane najteže mi je palo izvođenje maloletne dece na ulice zbog bezbednosnog rizika, a ponosna sam na uspehe naših učenika koje postižu na različitim takmičenjima u zemlji i inostranstvu iz matetmatike, fizike, hemije, informatike, srpskog jezika, stranih jezika  sporta, umetnosti...

Šta nedostaje školama u Srbiji?

Ministarstvo prosvete nastoji da obezbedi da svako dete ima jednake uslove za obrazovanje i na tome radimo i dalje. U tom poslu nismo sami, jer je izuzetno značajna podrška lokаlnih samouprava, drugih institucija i društveno odgovornih kompanija kako bismo poboljšali uslove za rad i učenje nastavnika i učenika.

Кako ocenjujete status prosvetnih radnika, kao i komunikaciju sa njima tokom prethodne godine? Govorili ste da im je potreban veći autoritet. Da li je nešto po tom pitanju postignuto i kakvi su dalji planovi?

Svi zaposleni u prosveti dobiće povećanje od 11 odsto od januara 2025. godine u odnosu na ostale koje će dobiti osam  odsto. Bili smo u dijalogu sa predstavnicima reprezentativnih sindikata. Moja je želja da razgovaramo i dalje, jer poboljšanje uslova rada i materijalnog položaja zaposlenih u prosveti je jedan od prioriteta.

Кoje su Vaše novogodišnje želje za: roditelje, decu i prosvetne radnike?

Radost, bolji vaspitno-obrazovni rezultati i apsolutna bezbednost.

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar