BLOKADA ŠKOLA NE POSTOJI U ZAKONU, OTKAZI NISU REŠENJE Slavica Đukić Dejanović za K1 o novim potezima ministarstva
Ministarka prosvete istakla je da svako ima pravo da izrazi svoj politički stav, ali isključivo u svoje slobodno vreme
Izvor: K1info
22/01/2025 > 10:29
podeli vest:
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović gostovala je u emisiji Uranak na televiziji K1, gde je govorila o aktuelnim problemima u obrazovnom sistemu, štrajkovima u školama, zahtevima sindikata i posledicama blokada u pojedinim obrazovnim ustanovama.
- Prema podacima od juče, oko četiri odsto škola nije radilo, dok je 12 odsto radilo delimično, organizujući nastavu za svu decu koja su došla u školu. Čak 86 odsto škola radilo je potpuno normalno. Veći deo srednjih škola nalazi se u blokadi unutar ovih četiri odsto. Juče smo poslali prosvetne inspekcije u nadzor kako bi utvrdile razloge zbog kojih škole ne rade, a isto ćemo nastaviti i danas. Moraćemo da preduzmemo mere jer naše inspekcije imaju savetodavnu i nadzornu funkciju. Savetodavna funkcija podrazumeva pomoć u ponovnom pokretanju rada škola, dok nadzorna funkcija uključuje izricanje određenih mera i davanje rokova za ispravljanje problema. Ako se ti rokovi ne ispoštuju, pokreću se disciplinske mere - izjavila je Slavica Đukić Dejanović i dodala:
- Roditelji koji ne šalju decu u školu treba da znaju da će se u tom slučaju uključiti i druge institucije, jer je osnovna škola zakonski obavezna. Jedan deo roditelja osećao je nesigurnost zbog aktivnosti onih koji žele da škole ne rade. Oni su intenzivno slali poruke ne samo putem društvenih mreža već i na telefone roditelja, upozoravajući ih: "Nemojte slati dete zbog bezbednosti, škola danas neće raditi.
Đukić Dejanović je pomenula i slučaj u X beogradskoj gimnaziji:
- Blokada u toj školi bila je praćena neprijatnim odnosom prema ženama iz inspekcije koje su došle da steknu uvid u situaciju i utvrde razloge zbog kojih deca i roditelji nisu prisutni u školi.
Govoreći o nezadovoljstvu sindikata, naglasila je da je jedan od glavnih razloga štrajkova bio taj što najniža plata zaposlenih sa VII stepenom obrazovanja nije izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji.
- Postigli smo sporazum sa reprezentativnim sindikatima nakon višemesečnih pregovora, koji su ponekad bili veoma teški, ali nismo prekidali dijalog. Dogovorili smo povećanje plata od 11 odsto u januaru, uz dodatna dva povećanja u martu i oktobru. Naš cilj je da se najniža plata izjednači sa prosečnom platom u Srbiji, a do januara 2026. godine predviđeno je još jedno povećanje od, najverovatnije, 7 odsto - objasnila je ona.
- Ukupno povećanje koje smo uredbom doneli iznosi 32 odsto u odnosu na sadašnje plate. Sindikati su izrazili zabrinutost da li će dogovori biti realizovani, ali Vlada stoji iza svojih odluka - zaključila je Slavica Đukić Dejanović, dodajući da sindikati insistiraju na nastavku rada škola.
Slavica Đukić Dejanović je objasnila i kako će ići povećanje.
- To znači da će februarska plata biti veća za 11%, dok će martovska plata porasti za dodatnih 5% u odnosu na već uvećanu februarsku. Oktobarsko povećanje će omogućiti da najniža plata bude potpuno izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji, čime će taj zahtev biti ispunjen. U januaru 2026. godine predviđeno je novo povećanje, najverovatnije od 7%. Sve ukupno, povećanje plata doneto uredbom iznosi 32% u odnosu na trenutne plate - izjavila je Slavica Đukić Dejanović, dodajući da sindikati insistiraju na nastavku rada škola.
- Ono što želim da naglasim jeste da se tokom pregovora sa sindikatima zakon mogao primenjivati tako da štrajk podrazumeva skraćenu nastavu od 30 minuta, dok su zaposleni koji nisu u nastavi morali raditi 20 sati nedeljno. Međutim, blokade nisu predviđene zakonom u prosveti i te blokade će od sada biti sankcionisane. Kako će to biti urađeno zavisi od specifičnih okolnosti u svakoj školi. Tamo gde roditelj ne dozvoljava detetu da ide u školu, kao ministar prosvete ne mogu narediti inspektoru da izrekne meru zbog izostanka deteta. Međutim, tamo gde zaposleni u prosveti krše zakon, pokreće se disciplinski postupak. U nekim slučajevima to će značiti suspenziju, negde finansijsku kaznu, a tamo gde zaposleni ne dolaze na posao tri dana, Zakon o radu predviđa otkaze. Oni koji ne dolaze na posao svesni su da krše zakon - istakla je Đukić Dejanović.
- Za sve što se dogodilo do sada tražimo da se izradi plan nadoknade izgubljenih časova. Sve vreme ćemo nastojati da kroz dijalog pronađemo rešenje. Najverovatnije će biti potrebno produžiti školsku godinu, što će izazvati nezadovoljstvo kod nekih roditelja koji su već isplanirali aktivnosti za vreme raspusta. Ovakve situacije kompromituju i pripremu maturanata za vrlo ozbiljne ispite, kao i pripreme srednjih škola za prijemne ispite. Ove godine je nemoguće organizovati maturu u predviđenom terminu, pa smo je morali odložiti. Ideja nije da se bilo ko otpušta, već da se kroz dijalog pronađe rešenje i utvrdi šta je sve potrebno menjati - zaključila je Slavica Đukić Dejanović.
Ministarka prosvete istakla je da svako ima pravo da izrazi svoj politički stav, ali isključivo u svoje slobodno vreme.
- Nikako ne sme da se to radi u školi. Pošaljete dete od 7 do 14 godina u školu, a razredni starešina ga izvede na ulicu, gde mu je bezbednost ugrožena - objasnila je ministarka.
Ministarka je istakla da štrajk nije bio najavljen i da se ovakvim postupcima krši zakon.
- Ovo nije štrajk, već blokada. Ne možete da prekinete i zatvorite bolnice ili škole. Zakon ne predviđa mogućnost da institucija od javnog značaja bude prekinuta ili ugašena, osim u vreme raspusta - objasnila je ministarka.
Slavica Đukić Dejanović je istakla svoje razočaranje vokabularom mladih.
- Imala sam kontinuiranu komunikaciju sa rektorima svih državnih fakulteta. Nudila sam se da idem i razgovaram, pa sam otišla i u Niš, gde su se okupili oni koji negoduju. Zviždali su i psovali. Bila sam veoma razočarana vokabularom koji sam čula - objasnila je ministarka.
Studenti u opasnosti da izgube budžet i stipendije zbog neuspešne školske godine
- Ako se ova školska godina ne završi, osam hiljada studenata koji su dobili kredite, među kojima je najveći broj odličnih studenata s prosekom iznad 8,5, moraće da vrati sredstva. Studenti na budžetu, ukoliko izgube taj status, naredne godine neće moći da ga ponovo steknu, čime gube pravo na finansiranje države. S druge strane, samofinansirajući studenti nisu dobili uslugu koju su unapred platili. Još uvek je sve moguće nadoknaditi. Ako bi se ove blokade brzo završile, imamo šanse da spasimo da godina ne propadne - dodala je.
Ostavite komentar