ODGOVOR NEMAČKE TRAMPU Razmatra se povlačenje 1.200 tona zlata iz američkih Federalnih rezervi
Vesti
Praznik se obeležava u sećanje na 11. novembar 1918. godine, kada je potpisano primirje kojim je okončan Veliki rat
podeli vest:
Srbija i svet danas obeležavaju 11. novembar, Dan primirja u Prvom svetskom ratu, u sećanje na 11. novembar 1918. godine, kada je potpisano primirje kojim je okončan Veliki rat.
Centralnu državnu ceremoniju polaganja venaca na spomen-kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju u Beogradu, predvodiće ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković.
Vence će položiti i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Grada Beograda, predstavnici udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, boračkih udruženja i diplomatskog kora.
Pre centralne ceremonije, Selaković, izaslanik predsednika Republike Srbije, položiće venac na Spomenik neznanom junaku Avali, a zatim se i upisati u spomen-knjigu.
Srbija je bila prva napadnuta u Velikom ratu, ostvarila je i prve pobede na Ceru i Kolubari, poslednja je završila ratne operacije, a procentualo je i najveći stradalnik tog rata - veliku pobedu platila je gubitkom između 1,1 i 1,3 miliona ljudi, odnosno gotovo trećine stanovništva ili 60 odsto muške populacije.
Četvorogodišji rat, do tada najveći u istoriji, okončan je u 11 sati, 11. novembra 1918. godine, kada su sile Antante - Rusija, Francuska i Velika Britanija potpisale primirje sa centralnim silama - Nemačkom i Austrougarskom, na teritoriji današnje Francuske, na liniji ratovanja, u posebnom vagonu francuskog maršala Ferdinanda Foša, u šumi u blizini Kompjenja.
Foto: Tanjug/Goran Stanković
Time je dogovoreno primirje na zapadnom frontu - prekid vatre, povlačenje nemačkih trupa, razmena zarobljenika, kao i sporazum o ratnoj odšteti i uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica.
Srpska vojska je učestvovala na južnom frontu, gde je postigla najveći prodor koji je jedna od sila saveznica postigla - proboj Solunskog fronta.
Simbol ovog praznika u Srbiji je Natalijina ramonda, poznata i kao "cvet feniks", jer se i srpska vojska posle svih stradanja i gubitaka, prelaska preko Albanije, Solunskog fronta, "podigla iz pepela" i odnela pobedu.
Nazvana po kraljici Nataliji Obrenović, koja sa motivom albanske spomenice simbolizuje stradanja srpskog naroda i sva iskušenja kroz koja je prošao tokom tog rata.
Natalijina ramonda raste na istoku Srbije, ali i na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan, poprište slavne bitke u Velikom ratu.
Foto: Tanjug/Goran Stanković
Albanska spomenica, za vernost otadžbini je državno vojno i civilno odlikovanje dodeljeno svim pripadnicima srpske vojske koji su se u zimu 1915. i 1916. godine povlačili preko nepristupačnih predela Albanije, do Grčke, Krfa, gde su se uz pomoć saveznika oporavili, povratili snagu i krenuli u proboj Solunskog fronta, 1918. godine.
Prema odredbama Zakona o državnim i drugim praznicima, u Srbiji se Dan primirja kao državni praznik 11. novembra, od 2012. godine obeležava neradno.
Ovaj dan obeležava se i u svetu, pa je tako u Velikoj Britaniji, Kanadi, Australiji i Francuskoj, 11. novembar dan sećanja na veterane iz Prvog, ali i Drugog svetskog rata.
Velika Britanija ga obeležava od prve godišnjice, 11. novembra 1919. godine, a simbol praznika u toj zemlji je crveni cvet maka.
Prvi svetski rat je formalno završen Versajskim mirom 28. juna 1919. godine.
Najveća zadržavanja su na graničnom prelazu Horgoš, pa nadležni apeluju na vozače da koriste alternativne prelaze
10.11.2022
Srbija1. novembra radiće dežurne pošte u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i u svim većim gradovima
09.11.2022
Srbija"Tamo daleko" zaorila se ispred zgrade penzionisanog čuvara Zejtinlika
21.09.2022
SrbijaRadi se o olupini broda USS Jacob Jones, koja je pronađena 105 godina nakon potonuća kada je poginulo 66 članova posade
10.09.2022
(Ne)potrebno znanje
Ostavite komentar