Vesti > Srbija

"DA NIKO NE BUDE IZOSTAVLJEN" Podsetivši na Agendu UN obeležen Svetski dan osoba sa autizmom, 2. april

Izvor: K1info

Autor: Milena Gačević

02/04/2025 > 15:55

podeli vest:

"DA NIKO NE BUDE IZOSTAVLJEN" Podsetivši na Agendu UN obeležen Svetski dan osoba sa autizmom, 2. april
Foto: Tanjug/Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog


Pod pokroviteljstvom Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog danas je održana centralna manifestacija obeležavanja Svetskog dana osoba sa autizmom, u beogradskom Centaru za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju.

U „Nedelji autizma 2025“, koja se od 31. marta do 5. aprila obeležava pod sloganom „Razumi me, podrži me“, Ministarstvo, u saradnji sa partnerskim udruženjima – „Deca bez granica“, „Beogradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom“, i „Naukatizam“, poziva na povećanu vidljivost i inkluziju osoba sa autizmom, kao i svih osoba sa fizičkim i intelektualnim poteškoćama.

Uoči zvaničnog početka programa, koji su za korisnike Centra upriličili članovi Кulturno-umetničkog društva „Gradimir“, prisutnima su se obratili v.d. pomoćnice ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Snežana Trkulja, direktorka Centra za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju Jelena Gajić, kao i Aleksandra Rabrenović iz udruženja „Deca bez granica“.

Tanjug/Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog

Na početku svog obraćanja, Trkulja je pozdravila prisutne i zahvalila se svim korisnicima i zaposlenima u Centru, udruženjima građana, kao i široj javnosti Republike Srbije na obeležavanju ovog dana „kako bismo svi zajedno podigli svest o autizmu i ukazali na značaj prepoznavanja problema od strane države i društva“.

„U skladu sa ocenama Ujedinjenih nacija i Evropske unije, od 2007. godine na ovaj dan podižemo svest o položaju socijalno najosetljivije, najisključenije društvene grupe na svetu, pri čemu posebna pažnja treba da bude posvećena deci i mladima sa autizmom. Vlada Republike Srbije posvećena je implementaciji ključnog principa Agende 2030 UN ‘Da niko ne bude izostavljen’, što podrazumeva i doslednu i punu primenu odredaba Кonvencije o pravima osoba sa invaliditetom sa pratećim Opcionim protokolima“, istakla je Trkulja.

Podsetila je i da je Republika Srbija 2006. ratifikovala Кonvenciju čime je preuzela obaveze na poštovanju urođenog dostojanstva osoba sa invaliditetom, na njihovo jednako uživanje svih ljudskih prava i zabranu diskriminacije osoba sa invaliditetom, puno i efikasno učešće i uključivanje osoba sa invaliditetom u naše društvo, obavezu pružanja jednakih mogućnosti uz uvažavanje njihovih razvojnih sposobnosti, ističe se u saopštenju Ministarstva.

Jelena Gajić i Aleksandra Rabrenović zahvalile su se Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog na poseti i podršci.

Tanjug/Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog

Nakon zvaničnog dela programa, mladima iz КUD Gradimir na podijumu su se pridružili i korisnici Centra koji su uz osmeh na licu, učili svoje prve folklorne korake.

Napominjemo da kroz dugogodišnju saradnju sa savezima i udruženjima koji pružaju podršku osobama sa invaliditetom i članovima njihovih porodica, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog nastoji da promeni percepciju društva i promoviše pozitivnu sliku o osobama sa invaliditetom, da prikažemo njihove talente, sposobnosti i mogućnosti, i toplinu ljubavi koju nesebično pružaju svakom od nas.

Podsećamo da je na predlog udruženja održan veći broj društvenih dijaloga o deci i mladima sa intelektualnim poteškoćama, o modelima podrške, tokom kojih je javno ukazano na probleme stigmatizacije, nedostatka adekvatne i kvalitetne podrške, na potrebu da se osnaže porodice koje su neretko i njihov jedini oslonac. Značaj ranog prepoznavanje autizma kod dece je ključno za njihov razvoj i podršku, jedna je od poruka roditelja. Iako je zabeležen napredak, poslata je i poruka o potrebi za dalji razvoj adekvatnih servisa podrške, naročito u lokalnim zajednicama, većem broju usluga ličnog pratioca, personalnih asistenta, osnivanje inkluzivnih centara, kao što je Ustanova „Predah“, pružanje mogućnosti stanovanja uz podršku, čime bi se obezbedio razvoj i inkluzija osoba sa invaliditetom, a roditelji barem delimično rešili neizvesnosti i stalne brige o budućnosti njihove dece.

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar