DANAS JE SAHRANJEN PAPA FRANJA, a evo kako je izgledao ispraćaj patrijarha Pavla
podeli vest:

Danas je u Rimu bilo gotovo opsadno stanje. Primetan je bio veliki broj policijskih snaga, a nivo bezbednosti podignut je na najviši. Aktivirana je antiteroristička jedinica, kao i svi drugi savremeni bezbednosni sistemi, koji uključuju oružje protiv dronova, podizanje borbenih aviona koji kontrolišu zonu zabrane letova i mnogi drugi.
Širom sveta pomno se pratila sahrana pape Franje, koja je počela danas u 10h. Na Trgu Svetog Petra, prisutan je bio veliki broj vernika, klirika, akreditovanih novinara, ali i visokih zvaničnika iz čitavog sveta, koji su došli da uzmu učešća u ispraćaju preminulog pape.
U Vatikanu su se jutros sabrali aktuelni američki predsednik Donald Tramp, Džo Bajden sa suprugom, francuski predsednik Emanuel Makron, princ Vilijam, premijer Mađarske Viktor Orban, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski kao i mnogi drugi. Prisustvo predsednika Rusije, Vladimira Putina nije potverđeno.
Špaliri, crvene trake, striktno poštovanje protokola, visok nivo bezbednosti nad čitavim Rimom, samo telo pape Franje kojem se prethodnih dana moglo prići isključivo u zoni koja je namenjena vernicima i drugim zvaničnicima, a koja se nalazila na čak nekoliko metara od otvorenog kovčega sa njegovim telom - odišu tradicijom i učenjem rimokatoličke crkve, koja je prožeta samim dogmatskim ustrojstvom iste.
- Prilazak papi, kao direktnom nasledniku trona Svetog Petra i onome koji se prema učenju o Papskom Primatu smatra jedinim nepogrešivim, strogo je kontrolisan i za njegovog života. Tokom verskih praznika ili zvaničnih poseta pape, mogli ste videti narod koji uredno stoji iza crvene trake i u rukama diže decu, ne bi li ih papa dotakao - za portal K1 ističe sagovornik blizak crkvenim krugovima.
Pravila prilikom ispraćaja poglavara pravoslavnih crkava
- Obezbeđenje i špaliri nisu dominantni u našoj crkvi. Oni se nekao više vezuju za politiku. Odnos unutar vere tj. zid između klirika i laika u pravoslavnom hrišćanstvu je srušen. Svedoci smo kako Jerusalimski patrijarh u svoje prostorije rado prima ne samo crkvene velikodostojnike, već i verni narod iz drugih zemalja, koji dođe u Jerusalim da se pokloni Grobu Gospodnjem - ističe naš sagovornik.
- Kod nas, narod uzima blagoslov od patrijarha, ljubeći mu ruku. U pravoslavlju se ljubav za života, prenosi putem blagoslova i za smrću. Setimo se ispraćaja blaženopočivšeg patrijarha Pavla, 2009. godine. Danima se red u Beogradu protezao od hotela Moskva na Terazijama, pa sve do Saborne crkve, smeštene u Ulici kralja Petra. U najvećoj tišini, sa poštovanjem i ljubavlju, mogli ste da vidite poznate glumce, javne ličnosti, studente, verni narod od 7 do 87 godina, kako strpljivo, samoinicijativno, stoji u redu, čekajući da celiva ruku svog počivšeg patrijarha. To su bili nestvarni trenuci! Na njegovu ruku verni su na kratko polagali brojanice ili krstiće, kako bi primili blagoslov odozgo. Siguran sam da svako ko se i malo bojao smrti, pristupivši njegovom telu, koje je sa osmehom bilo položeno u kovčeg, isijavajući neku nestvarnu svetlost - tada shvatio da smrt nije kraj i jasno razumeo pravoslavno učenje o vaskrsenju mrtvih.
- Kažem vam, nema tog kordona koji bi mogao da spreči prilazak i uzimanje blagoslova od patrijarha Pavla, koji je živeo u narodu i za narod, kao i svaki pravoslavni crkveni velikodostojnik. Patrijarh je u pravoslavlju prvi među jednakima, a ne neko ko je nepogrešiv - ističe naš sagovornik.
- Kroz celu istoriju, kao i danas, patrijarh je onaj koji se otvara ka narodu i unižava sebe zarad naroda.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar