Vesti > Svet

Predsedničke fotelje SAD OBELEŽILI ATENTATI! 4 predsednika su UBIJENA, a jednom je posle ranjavanja porasla POPULARNOST

Ubijeni su američki predsednici Abraham Linkoln, Džejms Garfild, Vilijam Mekinli i Džon Kenedi, kao i mnogi političari

Izvor: K1info

Autor: Kristina Jokić

14/07/2024 > 18:18

podeli vest:

Predsedničke fotelje SAD OBELEŽILI ATENTATI! 4 predsednika su UBIJENA, a jednom je posle ranjavanja porasla POPULARNOST
Foto: Tanjug/AP


Tokom istorije SAD na više predsednika, bivših predsednika i predsedničkih kandidata izvršen je atentat, a političko nasilje nije zaobišlo ni senatore, kongresmene i guvernere.

Nakon pokušaja ubistva bivšeg predsednika i republikanskog kandidata za 47. predsednika SAD Donalda Trampa na njegovom predizbornom skupu u Batleru, u Pensilvaniji, američki mediji podsećaju na političko nasilje tokom američke istorije, ali i činjenicu da su neki od predsednika SAD, poput Džeralda Forda bili žrtve i dva odvojena pokušaja ubistva.

Četiri predsednika su kako podseća CNN ubijena - Abraham Linkoln, Džejms Garfild, Vilijam Mekinli i Džon Kenedi. Podsećaju da je muškarac iz Ajdaha optužen za atentat 2011 na tadašnjeg predsednika SAD Baraka Obamu kada je pucao na Belu kuću.

Foto: Tanjug/AP

 

Predsednik Ronald Regan upucan je 1981. nakon što je napustio događaj u hotelu Hilton u Vašingtonu. Teško ranjen proveo je 12 dana u bolnici. Napadač je bio Džon Hinkli mlađi, koji je pušten na slobodu 2022. godine. Posle incidenta, Reganu je porasla popularnost.

Džerald Ford prošao je bez povreda u dva odvojena pokušaja ubistva za koje su bile odgovorne dve žene u septembru 1975. godine. Oba pokušaja su bila u Kaliforniji u razmaku od samo 17 dana.

Džordž Volas upucan je četiri puta dok je vodio kampanju za demokratsku predsedničku nominaciju. Pucnjava se dogodila u tržnom centru u Lorelu, u Merilendu. Doživotno je paralisan u napadu 1972. Bio je poznat po podršci segregaciji i populizmu, naglasio je političke tenzije u SAD i potencijal za nasilje u doba Vijetnamskog rata, prenosi Glas Amerike.

Foto: Tanjug/AP

 

Brat predsednika Džona F. Kenedija, Robert, koji je bio u trci za demokratsku predsedničku nominaciju, ubijen je u hotelu Ambasador u Los Anđelesu. Ubistvo je imalo velike posledice po predsedničku trku 1968. godine i dogodilo se samo dva meseca nakon što je ubijen borac za građanska prava Martin Luter King mlađi. To je sve doprinelo političkim nemirima krajem 1960-tih.

Smrt Kenedija promenilo američko društvo

Predsednik Kenedi ubijen je u Dalasu u Teksasu, dok se vozio u predsedničkoj koloni. Kenedija je ubio Li Harvi Osvald. Vorenova komisija, koja je istraživala ubistvo, utvrdila je 1964. godine da je Osvald, bivši marinac koji je živeo u Sovjetskom Savezu, delovao samostalno. Mnogi Amerikanci veruju da je sa smrću Kenedija počeo turbulentiji period u američkoj politici i društvu, u svetlu rata u Vijetnamu i borbe za građanska prava.

Tada novoizabrani predsednik Frenklin Ruzvelt bio je 1933. meta pokušaja ubistva u Majamiju, na Floridi. Nije povređen, ali je u napadu ubijen gradonačelnik Čikaga Anton Cermak. Poput Trampa, Teodor Ruzvelt je, kako navodi Glas Amerike, 1912. bio u trci za Belu kuću kao bivši predsednik kada je upucan u Milvokiju, u Viskonsinu.

Foto: Tanjug/AP

 

Metak, koji mu je ostao zaglavljen u grudima do kraja života, usporio ga je savijeni govor na 50 strana i čelična kutija za naočara u džepu košulje. Uprkos tome što je upucan, Ruzvelt je odlučio da održi planirani govor. Predsednika Mekinlija ubio je 1901.godine anarhista Lion Čolgos u Bafalu, u Njujorku.

Godine 1865. Abrahama Linkolna je ubio Džon Vilkis But, poznati glumac i simpatizer Konfederacije, dok je tadašnji predsednik gledao predstavu "Naš američki rođak" u Fordovom pozorištu u Vašingtonu.

Butov napad, samo nekoliko dana nakon predaje snaga Konfederacije u Građanskom ratu, bio je deo veće zavere koja je obuhvatala i pokušaje da se ubiju potpredsednik Endrju Džonson i državni sekretar Vilijam Sivord.

Ostavite komentar