Vesti > Svet

OVO SU AMERIČKE RAKETE KOJIMA ĆE GAĐATI MOSKVU Pogledajte kako izgleda oružje kojim NATO kreće na Rusiju (FOTO+VIDEO)

Ima li Putin čime da se odbrani? Preti da će upotrebiti nuklearno oružje

Izvor: K1info

18/11/2024 > 07:59

podeli vest:

OVO SU AMERIČKE RAKETE KOJIMA ĆE GAĐATI MOSKVU Pogledajte kako izgleda oružje kojim NATO kreće na Rusiju (FOTO+VIDEO)
Foto: US Army


Administracija odlazećeg američkog predsednika Džoa Bajdena ukinula je ograničenja koja su dosad sprečavala Ukrajinu u korištenju američkog oružja za napade duboko u rusku teritoriju. Identične odluke juče su donele i vlasti Velike Britanije i Francuske, što mnogi analitičari ocenjuju kao najozbiljniju pretnju za izbijanje Trećeg svetskog rata.

Foto: US Army

 

Ukrajina planira da izvede svoje prve dalekometne napade u nadolazećim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje. Prvi duboki udari verovatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet i do 300 kilometara. Rusija je već najavu ovakvih napada ocenila kao direktnu objavu rata od strane NATO zemalja, a Vladimir Putin je zapretio da će odgovoriti i nuklearnim oružjem.

Sjedinjene Države su u aprilu počele tajno snabdevati Ukrajinu projektilima dugog dometa ATACMS. Podsetimo, već je 17. aprila tim raketama gađana vojna baza Džankoj na Krimu, koji je oko 165 km udaljen od ukrajinske linije fronta.

 

Projektili su, navodi pak BBC, bili uključeni u paket vojne pomoći Ukrajini vredan 300 miliona dolara. Nije precizirano koliko je tačno projektila poslato.

"SAD je poslao u Ukrajini rakete dugog dometa ATACMS koje će koristiti samo na ukrajinskoj teritoriji, odnosno neće se njima smeti gađati ruska teritorija", saopštio je tada Stejt Department. 

Šta je ATACMS?

ATACMS je dalekometni, visokoprecizno vođeni balistički raketni sistem, dometa od 300 kilometara, koji se može lansirati s mobilnih platformi kao što su lanseri raketa HIMARS. Ove rakete su dizajnirane za napade na strateške ciljeve kao što su aerodromi, položaji raketa zemlja-vazduh, artiljerijske snage, komandne grupe ili komunikacijske tačke.

Foto: US Army

 

Dosežu visinu leta između 50 i 65 kilometara. Ova visina omogućava raketama da izbegnu većinu obrambenih sistema zemlja-vazduh, zadržavajući pritom preciznost neophodnu za izvođenje napada.

Brzina rakete dostiže 3.700 kilometara na sat, dok je njena dužina četiri metra. Težina bojeve glave procenjuje se na 160 do 560 kilograma. Usmeravanje rakete se vrši putem navigacije i uz pomoć GPS sistema.

Raketa koristi čvrsto gorivo, što je čini pogodnom u različitim okruženjima, dok se oslanja na bojevu glavu koja generše eksploziju čiji je intenzitet ekvivalentan eksplozivnoj sili od 228 kilograma TNT-a.

BONUS VIDEO

 

Ostavite komentar