
KO JE NOVI LIDER SIRIJE? Okoreli ekstremista u "novom odelu" vrhovnog vođe mira
Šef džihadističke grupe nastoji da se predstavi kao umereni vođa, ali mnogi sumnjaju u njegove reči
podeli vest:

Abu Mohamed al Džolani, vođa militanata čija je zapanjujuća pobuna svrgnula sirijskog predsednika Bašara al Asada, proveo je godine radeći na prepravljanju svog javnog imidža, odričući se dugogodišnjih veza sa Al Kaidom i prikazujući sebe kao šampiona pluralizma i tolerancije.
Kada je u nedelju ušao u Damask iza svojih pobedonosnih boraca, čak je odustao od svog nadimka i nazvao sebe pravim imenom Al Šara. Transformacija od džihadističkog ekstremista u potencijalnog državnog graditelja sada je stavljena na probu.
Pobunjenici kontrolišu Damask, Asad je pobegao, a prvi put posle 50 godina vladavine njegove porodice, otvoreno je pitanje kako će i ko upravljati Sirijom.
Sirija je dom brojnih etničkih i verskih zajednica, često suprotstavljenih Asadovim stavovima i godinama rata. Mnogi od njih strahuju od mogućnosti da sunitski islamistički ekstremisti preuzmu vlast. Zemlja je takođe podeljena na različite oružane frakcije, a strane sile od Rusije i Irana do Sjedinjenih Država, Turske i Izraela mešaju svoje prste u politiku zemlje.
Foto: Bašar al Asad, bivši predsednik Sirije / wikipedia.org
Nekoliko sati nakon zarobljavanja Damaska, 42-godišnji Al Šara se prvi put pojavio u znamenitoj gradskoj džamiji Omajada, proglasivši Asadov pad "pobedom islamske nacije". Viši komandant pobunjenika, Anas Salkadi, pojavio se na državnoj televiziji i izjavio: "Naša poruka svim sektama u Siriji je da im kažemo da je Sirija za sve",
Al Šara, koga su Sjedinjene Države označile kao teroristu, i njegove pobunjeničke snage, Haiat Tahrir al Šam ili HTS – čiji su mnogi borci džihadisti – sada su glavni igrači. Godinama je Al Šara radio na konsolidaciji vlasti, dok je bio zatvoren u provinciji Idlib u severozapadnom uglu Sirije.

wikipedia.org
Pogledaj galeriju

AP Photo/Yorgos Karahalis
Pogledaj galeriju

wikipedia.org
Pogledaj galeriju

Ugur Yildirim/Dia Photo via AP
Pogledaj galeriju

wikipedia.org
Pogledaj galeriju

Tanjug/AP Photo
Pogledaj galeriju
Peo se na visoke stepenice uspeha među ekstremističkim organizacijama dok je eliminisao konkurente i bivše saveznike. Nastojao je da gradi imidž svoje "vlade spasa" koja je upravljala Idlibom kako bi pridobila međunarodne vlade i privukla sirijske verske i etničke manjine. Gradio je veze sa raznim plemenima i drugim grupama.
Usput je odbacio svoju "odeću" islamističkog pobunjenika i obukao odela za intervjue i štampu, govoreći o izgradnji državnih institucija i decentralizaciji moći kako bi se odrazila raznolikost Sirije.
- Sirija zaslužuje sistem upravljanja koji je institucionalan, ali takav u kojem jedan vladar donosi proizvoljne odluke - rekao je on u intervjuu za CNN prošle nedelje, nudeći mogućnost da će HTS na kraju biti raspušten nakon pada Asada.
- Ne sudite po rečima, već po delima - rekao je on.
BONUS VIDEO
KOLEKCIJA BESNIH MAŠINA BAŠARA AL ASADA Pogledajte šta su sirijski pobunjenici našli blizu predsedničke palate (VIDEO)
Suočeni sa neverovatno brzom ofanzivom pobunjenika, Asad i njegova porodica pobegli su u Moskvu
09.12.2024
SvetPATRIJARH PORFIRIJE APELOVAO NA SVE: "Stradanje naroda u Siriji i Palestini lako može preneti u druge delove sveta"
Kako je naveo, sa velikom zabrinutošću već mesecima pratimo tragične vesti o stradanju naroda u Palestini
08.12.2024
SrbijaRUSIJA ZVANIČNO IZDALA SIRIJU! Prva reakcija Moskve zatresla svet: "Moraćete dalje sami..."
Rusija je pre nekoliko dana već okrenula leđa i povukla brodove iz baze u Siriji
08.12.2024
SvetOVAKO JE AL ASAD PRIČAO O SRBIJI Divio se neustrašivosti našeg naroda, a evo šta je rekao patrijarhu Irineju
Naglašavao je da se narod naših zemalja, uprkos uticajima, suprotstavlja agresorima
08.12.2024
Svet
Ostavite komentar