Vesti > Svet

UKRAJINA NAPALA TURSKI TOK! Evropa na nogama - planirali da naprave nezapamćenu katastrofu!

Ruska protivvazdušna odbrana (PVO) uspešno je odbila napad, a svi dronovi su oboreni

Izvor: K1info

13/01/2025 > 09:12

podeli vest:

UKRAJINA NAPALA TURSKI TOK! Evropa na nogama - planirali da naprave nezapamćenu katastrofu!
Foto: Tanjug/AP


Ukrajinske snage pokušale su u subotu da izvedu napad devet bespilotnih letelica na kompresorsku stanicu gasovoda „Turski tok“ u blizini Anape, u Krasnodarskom kraju, s ciljem prekida isporuke gasa evropskim zemljama. Međutim, svi dronovi su uspešno oboreni, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

- Dana 11. januara 2025. godine, ukrajinske snage pokušale su da izvedu napad sa devet bespilotnih letelica avionskog tipa na infrastrukturu kompresorske stanice ‘Ruska’ u naselju Gaj-Kodzor (Krasnodarski kraj), koja obezbeđuje transport gasa kroz gasovod ‘Turski tok’, sa ciljem prekida isporuke gasa ka Evropi - navedeno je u saopštenju Ministarstva.

Ruska protivvazdušna odbrana (PVO) uspešno je odbila napad, a svi dronovi su oboreni, dodali su iz Ministarstva odbrane.

Turski tok – ključna energetska veza između Rusije i Evrope

Gasovod „Turski tok“ jedan je od strateških energetskih projekata koji povezuje Rusiju i Evropu preko Crnog mora. Projekat je zvanično pokrenut 8. januara 2020. godine, kada su ga u Istanbulu svečano otvorili predsednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan.

„Turski tok“ se sastoji od dve paralelne cevi kapaciteta po 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Prva linija snabdeva Tursku, dok druga vodi gas ka jugoistočnoj Evropi, kroz Bugarsku, Srbiju i Mađarsku. Srbija je svoj deo gasovoda pustila u rad 1. januara 2021. godine, čime je postala ključna tranzitna zemlja za ruski gas u regionu.

Planovi za dalji razvoj

S obzirom na geopolitičku situaciju i energetsku krizu u Evropi, Turska i Rusija već su razmatrale mogućnost širenja kapaciteta „Turskog toka“. Predloženo je da se kroz Tursku formira gasni hab koji bi omogućio dalju distribuciju ruskog gasa ka evropskim tržištima. Ova inicijativa dobila je podršku Ankare, koja želi da postane ključni energetski centar regiona.

Takođe, razmatra se mogućnost izgradnje dodatnih gasnih interkonektora, koji bi omogućili još veću diversifikaciju snabdevanja i proširenje trase gasovoda ka zapadnoj i centralnoj Evropi. Međutim, političke tenzije i sankcije prema Rusiji otežavaju dugoročne planove i investiranje u nove energetske projekte.

Bez obzira na izazove, „Turski tok“ ostaje jedan od najvažnijih gasovoda u Evropi, čuvajući stabilnost snabdevanja energentima i jačajući ekonomske veze između Rusije, Turske i jugoistočne Evrope.

BONUS VIDEO

Ostavite komentar